Porady Kariera i rozwój Dlaczego warto poszukać pracy jeszcze przed nowym rokiem?
03.12.2019  | 5 min czytania

Dlaczego warto poszukać pracy jeszcze przed nowym rokiem?

03.12.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu admin

„W styczniu zacznę szukać pracy” – czy Ty też odkładasz realizację planów na kolejny rok? Być może warto przełamać wewnętrzne opory i znaleźć nowe miejsce zatrudnienia w listopadzie lub grudniu? Końcówka jesieni i początek zimy to czas, kiedy na rynku pracy panuje nieco mniejsza konkurencja, co sprzyja skutecznym negocjacjom.  

Nowa praca w prezencie świątecznym – czemu nie?

Wiele firm angażuje się w nowe projekty i prowadzi nabory po wakacjach lub po przerwie świąteczno-noworocznej. Nie musi to jednak oznaczać, że szukanie pracy w innym okresie okaże się nieefektywne. 

Dlaczego jesienią warto szukać pracy?

Marzysz o rozpoczęciu kariery w wymarzonej firmie, a może planujesz spróbować swoich sił w nowej branży? Nie zwlekaj z realizacją planów. Wprowadzając zmiany już teraz, masz szansę sporo zyskać:

  • Czas

Znalezienie pracy nie zawsze jest prostym zadaniem. Może okazać się czasochłonne i długotrwałe, choćby ze względu na wieloetapowe rekrutacje. Jeśli myślisz o zmianie miejsca zatrudnienia, bez zwłoki podejmij konkretne kroki, aby zrealizować swoje zamiary. Nie musisz od razu zwalniać się z dotychczasowej pracy. Daj sobie czas na analizę warunków oferowanych przez innych pracodawców, uzupełnienie kwalifikacji, uczestnictwo w spotkaniach z rekruterami itp.    

  • Mniejsza konkurencja

Wysyłanie aplikacji w styczniu i lutym to dość powszechna praktyka wśród kandydatów, którzy realizują postanowienia noworoczne lub odpowiadają na oferty pracy licznie publikowane w tym okresie. Niewielu pracowników decyduje się aplikować w ferworze przedświątecznych przygotowań. Możesz to wykorzystać i zaproponować swoją kandydaturę, a także zaprezentować atuty, jakie posiadasz. Mniejsza konkurencja wpłynie także na Twoją pozycję w trakcie negocjowania wynagrodzenia oraz innych warunków zatrudnienia. 

  • Miła atmosfera w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Świąteczne dekoracje i świadomość nadchodzących przyjemnych chwil zdecydowanie łagodzą obyczaje. Być może grudniowa rozmowa kwalifikacyjna okaże się dla Ciebie przyjemnym i umiarkowanie stresującym doświadczeniem. Jeśli będziesz zrelaksowany, masz szansę korzystnie się zaprezentować. Z drugiej strony, w niektórych firmach koniec roku bywa intensywny i stresujący, dlatego przed spotkaniem z rekruterem warto dobrze poznać specyfikę konkretnej branży albo przedsiębiorstwa.  

Twoi sprzymierzeńcy: systematyczność i determinacja

Aby trafić do wymarzonego miejsca zatrudnienia, dobrze jest szczerze zaangażować się w poszukiwania i regularnie przeglądać ogłoszenia. Ważne, abyś posiadał konkretne cele i zaplanował, jak je zrealizujesz. Uzbrój się również w cierpliwość i nie rezygnuj w obliczu niepowodzeń, ale zastanawiaj się, co możesz zrobić, aby poprawić swoją skuteczność. W znalezieniu nowej pracy pomoże Ci też uzupełnianie kwalifikacji, aktualizacja CV oraz  szybka reakcja na interesujące oferty. 

Listopad i grudzień – czas dorywczych zajęć 

Koniec roku to czas, który warto wykorzystać także na podreperowanie budżetu. Jeśli szukasz dorywczej pracy, w okresie przedświątecznym z pewnością znajdziesz liczne oferty. W tym szczególnym czasie w sklepach panuje wzmożony ruch, co sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na sprzedawców, promotorów, osoby dokonujące inwentaryzacji, pracowników magazynów i firm kurierskich czy… Świętych Mikołajów. Podejmując dodatkową pracę, możesz zdobyć środki, które przeznaczysz na prezenty dla bliskich, sylwestrowy wyjazd itd.   

Jakie wymagania należy spełniać, aby zostać Świętym Mikołajem?

Niezależnie od tego, jaką pracę zamierzasz podjąć – stałą czy dodatkową – nie warto odkładać tego na kolejny rok. Ważne jednak, by znajdować czas nie tylko na realizację wyzwań zawodowych, ale i na zasłużony odpoczynek, spotkania z bliskimi, relaks, a także refleksje i podsumowania.     

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

 

Oceń artykuł