Magazynierzy - niewidoczni dla konsumentów pracownicy cyklu sprzedaży. To oni dbają o porządek na magazynie, odpowiadają za składanie towaru do wysyłki i sprawną realizację zadań. Aby działać efektywnie, muszą być skrupulatni, dokładni i gotowi do podjęcia wysiłku.
O wymaganiach i procesie rekrutacyjnym oraz realiach pracy opowiada Szymon*, który pracował na stanowisku magazyniera.
Szukając zatrudnienia, postanowiłeś odpowiedzieć na ofertę dotyczącą pracy na magazynie…
Tak, to był magazyn dystrybucji spożywczej. Wymagane były uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Taki kurs zrobiłem we własnym zakresie. Mile widziane było doświadczenie na podobnym stanowisku oraz umiejętność obsługi skanera i programu Excel. CV należało złożyć u kierownika magazynu. Następnie zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak przebiegało spotkanie rekrutacyjne?
Podczas rozmowy weryfikowana była umiejętność obsługi skanera. Przedstawiłem też dokument potwierdzający, że ukończyłem kurs na wózki widłowe. Następnie kierownik opisał stanowisko pracy i przypisane do niego zadania; opowiedział też, jak wygląda magazyn. Gdy zostałem zatrudniony, to dostałem skierowanie na badania lekarskie. Musiałem też wziąć udział w szkoleniu BHP.
Czego jeszcze oczekują pracodawcy? Jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chce pracować na stanowisku magazyniera?
Oprócz uprawnień na wózek widłowy i umiejętności obsługi komputera firmy wymagają też aktualnych wyników badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Przydatne jest prawo jazdy kategorii C i umiejętność wypisywania WZ lub listów przewozowych(CMR). W pracy za granicą ważna jest znajomość języka angielskiego. Jeśli chodzi o umiejętności miękkie, to ceniona jest dokładność, odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole. Liczą się też chęci do pracy, szacunek do innych i dbałość o sprzęt.
Co należało do Twoich obowiązków?
Zajmowałem się przede wszystkim składaniem towaru do wysyłki, kontrolowaniem jakości towaru i obsługą wózka widłowego.
Jak wspominasz początki w tym zawodzie?
Początki nie należały do najłatwiejszych, ponieważ brakowało ludzi do pracy, a zamówienia przybywały. Towary składaliśmy na podstawie dokumentów WZ. Najtrudniejsze było nauczenie się tego, jak wygląda gramatura towaru i w którym miejscu na magazynie znajduje się towar. Niestety, nie było przypisanych adresów, a towar często zmieniał lokalizację. Musiałem uczyć się na pamięć zarówno gramatury, jak i wyglądu towaru.
A później, gdy miałeś już większe doświadczenie?
W niewielkim stopniu utrudnieniem była komunikacja z kierowcami z Ukrainy, ponieważ nie mówili po polsku. Im dłużej się pracuje, tym większa pewność i wprawa.
Jak wygląda dzień pracy magazyniera?
Po przyjściu do pracy logowałem się w systemie komputerowym. Na liście awizacji znajdowała się rozkładówka na temat tego, jaki towar i o której godzinie przyjeżdża. Po przyjeździe kierowcy rozładowywałem towar i sprawdzałem, czy jest zgodny z zamówieniem. Polegało to na zeskanowaniu towaru z podaniem ilości, wpisaniu daty ważności, a następnie odstawieniu w wyznaczone miejsce. Na koniec podpisywałem dokument, a palety wydawałem kierowcy.
[link link="https://porady.pracuj.pl/13-obowiazkow-na-stanowisku-magazyniera/" newwindow="yes"] 13 obowiązków na stanowisku magazyniera[/link]
Praca na magazynie to wysiłek fizyczny. Jak dbać o kondycję?
Od samego początku trzeba być świadomym, że praca magazyniera wiąże się z ogromnym wysiłkiem, zwłaszcza jeśli firma jest duża i obowiązuje praca zmianowa. Starałem się być aktywny nie tylko w pracy, ale i poza nią. Chodziłem, i nadal chodzę, na siłownię i na basen. Należę też do amatorskiej ligi piłkarskiej, zapisałem się do niej z kolegami z pracy. To świetna zabawa, dzięki której zapomina się na chwilę o pracy i obowiązkach. Odpoczynek psychiczny jest równie ważny.
Wspomniałeś, że praca ma charakter zmianowy…
Tak, obowiązuje system zmianowy. Godziny pracy są ruchome. Soboty również są raczej pracujące. Ale bardzo dużo zależy od branży, w której pracujemy, ponieważ godziny na składanie towaru są unormowane, a godziny przyjęcia towaru są ruchome. Wiele towarów musi dotrzeć do odbiorcy w określonym czasie, więc ważna jest szybkość.
W swojej pracy kontaktowałeś się m.in. z działami: transportu, kontroli, przyjęć… Jak wspominasz tę współpracę?
Bardzo dobrze, panowała miła, sympatyczna atmosfera. Trudne sytuacje wynikały z ewentualnych zaniedbań, na przykład jeśli ktoś nie przesłał pełnych dokumentów, a kierowca chciał jechać dalej w wyznaczone punkty.
Magazynier włączony jest w cykl sprzedaży. Rozładunek i załadunek towaru – stanowią jeden z etapów większego procesu. Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, potrzebna jest dokładność i dobra organizacja czasu. Co wpływa na ewentualne błędy?
Błędy spowodowane są głównie przez niedbalstwo. To może być na przykład źle ofoliowana paleta albo postawienie jej w złym miejscu, co podczas ściągania jej z samochodu może stać się przyczyną przewrócenia się i uszkodzenia towaru. Na pierwszym miejscu należy więc pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu palety.
Czy kiedykolwiek zdarzył się wypadek?
Na szczęście nie. Załoga jest przezorna i jeśli ktoś jedzie wózkiem, wydaje sygnały ostrzegawcze. Palety przewozi się nisko. Układając towar, nie należy wchodzić na regał. Obowiązkowa jest odzież ochronna. Duży nacisk kładzie się na przestrzeganie zasad BHP.
Czy oprócz pensji pracownicy mogli liczyć na jakieś benefity?
Zarobki były według mnie satysfakcjonujące. Dodatkowo otrzymywaliśmy kartę Multisport. Była też możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia. Na urodziny dostawaliśmy karty prezentowe.
A premie...?
Jest możliwość uzyskania premii, ale wszystko zależy od tego, czy się staramy i wykonujemy prawidłowo swoje obowiązki. Kierownicy wynagradzają najlepszych. Czasami cały zespół otrzymuje premię ogólną, np. w przypadku dodatkowej pracy.
Jakie są możliwości awansu i rozwoju?
Można awansować na stanowisko kierownicze. Ważna jest jednak sumienność i duże zaangażowanie. Im większy staż pracy, tym szerszy zakres wiedzy dotyczącej transportu i logistyki.
Gdybyś miał podsumować – czego uczy praca na stanowisku magazyniera?
Myślę, że przede wszystkim staranności, myślenia logicznego i współpracy w zespole.
*Na prośbę rozmówcy imię zostało zmienione.
Sprawdź oferty pracy dla magazynierów: www.pracuj.pl/praca/magazynier;kw