Porady Kariera i rozwój Czy sztuczna inteligencja może pomóc nam znaleźć nową pracę?
16.07.2019  | 5 min czytania

Czy sztuczna inteligencja może pomóc nam znaleźć nową pracę?

16.07.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Szansa czy zagrożenie? Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na nasze życie, dlatego budzi pewien niepokój. Postępująca automatyzacja produkcji oraz innych gałęzi gospodarki sprawia, że pracownicy obawiają się, że roboty odbiorą im pracę. Okazuje się jednak, że AI może być pomocna w poszukiwaniu zatrudnienia - poprzez wynajdywanie dla nas spersonalizowanych ofert czy dostarczanie potrzebnych informacji.

Sztuczna inteligencja a rynek pracy

Postęp techniczny jest widoczny np. w przedsiębiorstwach produkcyjnych lub logistycznych, gdzie komputery z powodzeniem „przejmują” zadania pracowników. To sprawia, że osoby, które tracą zatrudnienie, są zmuszone do zmiany zawodu lub branży. Obecność sztucznej inteligencji wpływa jednak nie tylko na życie zawodowe operatorów maszyn. Jak zaznaczył Michał Wójcik w wykładzie wygłoszonym w ramach TEDx Tarnów:  

Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale ta sztuczna inteligencja jest już wśród nas i korzystamy z niej na co dzień. Każdy na pewno nieraz irytował się, gdy autokorekta pomyliła mu jedno słowo w jego wypowiedzi. Właśnie ta autokorekta jest już pewną cząstką sztucznej inteligencji, ponieważ program musi przeanalizować znaki, które użytkownik wpisuje, a następnie porównywać je z wyrazami w słowniku i zobaczyć, które najbardziej pasują w danym kontekście.

Prelegent wyjaśnił, że AI (artificial intelligence) „poznaje” użytkownika programu komputerowego czy aplikacji, analizując jego działania. Dzięki zgromadzeniu podstawowej wiedzy może wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom:

Standardowe programy mają jakby jedno ustalone wyjście i na przykład, jak chcemy posortować ciąg liczb, no to jest tylko jedna poprawna odpowiedź. Sztuczna inteligencja zajmuje się problemami, które nie mają jednoznacznej, prawidłowej odpowiedzi, tak jak np. podpowiadanie kolejnych wyrazów na klawiaturze.

Sztuczną inteligencję warto traktować nie jak zagrożenie, ale jak użyteczne narzędzie, które sprawia, że nie musimy samodzielnie wykonywać wielu żmudnych zadań, dzięki czemu oszczędzamy czas i energię.  

Czy sztuczna inteligencja zabierze Ci pracę?

Radzimił – wierny towarzysz poszukiwań

Chatbot, narzędzie rekrutacyjne działające w oparciu o sztuczną inteligencję, jest pomocne w rekrutacji - tak dla rekruterów, jak i dla kandydatów. Osoby, które wyszukują specjalistów posiadających odpowiednie kompetencje, mogą sprawnie docierać do tych, którzy najlepiej wpisują się w profil kandydata. Pracownicy otrzymują do dyspozycji narzędzie dostępne 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Chatbot Radzimił, pomocnik użytkowników serwisu Pracuj.pl, nie tylko proponuje spersonalizowane ogłoszenia, ale również radzi, gdzie znaleźć odpowiedzi na pytania i pomaga w rozwiązywaniu trudności, z jakimi mogą się zmagać osoby poszukujące pracy.

Oferty wyszukiwane z myślą o Tobie

Dzięki informacjom i sztucznej inteligencji możesz pełniej korzystać ze stron, takich jak np. Pracuj.pl. Jeśli zalogujesz się w serwisie, będziesz korzystać ze spersonalizowanej strony głównej, na której wyświetlą się oferty dopasowane do Twoich potrzeb. To sprawi, że praca marzeń nie przejdzie Ci koło nosa.

Odpowiadanie na przypadkowe ogłoszenia często nie przynosi pożądanych rezultatów. Ważne, żebyś był właściwym kandydatem na wolne stanowisko, tzn. posiadał odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje. Istotne jest także to, by firma, w której zamierzasz pracować, spełniała Twoje oczekiwania dotyczące np. ścieżki kariery, możliwości rozwoju, zarobków itd.  

Jak pokazać już w CV, że idealnie pasujesz do stanowiska?

Narzędzia tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, takie jak np. Chatbot Radzimił, mogą skrócić czas przeznaczony na poszukiwanie pracy. Warto jednak nie tylko sięgać po nowinki technologiczne, ale też podnosić kwalifikacje i rozwijać umiejętności zawodowe.

 

Sprawdź podcast: Rynek kandydata i nowe technologie w HR – Kasia Gandor i Paweł Moszyński

Oceń artykuł