Porady Kariera i rozwój Czy szef może dopłacić do Twoich studiów?
16.01.2019  | 4 min czytania

Czy szef może dopłacić do Twoich studiów?

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zdobywanie kompetencji i kwalifikacji często wiąże się z dużymi kosztami, dlatego szkolenia, kursy i studia podyplomowe mogą nadszarpnąć Twój budżet. Nie zawsze jednak trzeba pokrywać należności z własnej kieszeni. Zanim opłacisz czesne, sprawdź, co oferuje Twój pracodawca.

Czesne sfinansowane przez szefa – na jakich zasadach?

Doszkalanie pracowników stanowi inwestycję w rozwój przedsiębiorstwa. Pracodawcom zależy na podnoszeniu kwalifikacji personelu, a także na zatrzymaniu najlepszych specjalistów w firmie. Szef może zaproponować Ci dofinansowanie studiów. Decydując się na taki krok, ma prawo zobligować Cię np. do pozostania w przedsiębiorstwie przez określony czas. Wcześniejsze odejście może wiązać się z koniecznością zwrotu dofinansowania. Źródło: art.102-103  kodeksu pracy.

Zatrudniający ma obowiązek ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji, np. udzielając urlopu szkoleniowego. Chodzi jednak wyłącznie o te kompetencje, które umożliwiają dokładniejsze wykonywanie obowiązków na określonym stanowisku. W pozostałych przypadkach postawa pracodawcy zależy od jego dobrej woli. Tak wynika z art. 17 i 94 kodeksu pracy.          

Zwrot dofinansowania za naukę pracownika

Darmowa nauka jako benefit

Dopłaty do szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych mogą być oferowane jako korzyść pozapłacowa. Na etapie poszukiwania pracy dobrze jest zorientować się, czy potencjalny pracodawca gwarantuje taką formę wsparcia. Przyjęcie takiej propozycji może się opłacać, jeśli np. negocjujesz wynagrodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub ubiegasz się o podwyżkę, a zatrudniający nie może spełnić Twoich oczekiwań.

Dofinansowanie z urzędu pracy – co warto wiedzieć?

Szukając źródeł dofinansowania studiów podyplomowych, możesz sprawdzić ofertę urzędu pracy. Ze środków zgromadzonych w ramach tej instytucji można sfinansować do 100% kosztów czesnego. Taka forma wsparcia adresowana jest do osób mających trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Maksymalna wysokość opłat nie powinna przekraczać 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. To, czy otrzymasz dofinansowanie, zależy w dużej mierze od opinii doradcy urzędowego. Aby ubiegać się o pomoc, należy złożyć wniosek oraz inne dokumenty. Więcej informacji znajdziesz tutaj.   

Formy doskonalenia zawodowego

Dofinansowanie szkoleń to jeden z istotniejszych czynników, które mają wpływ na decyzje Polaków dotyczące zmiany miejsca pracy. Tak wynika z badania Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają”. 72% uczestników zadeklarowało, że rozważyłoby zmianę miejsca zatrudnienia, gdyby pracodawca zaoferował taką formę doskonalenia zawodowego. Szefowie nie ograniczają się do dofinansowań, ale również organizują szkolenia. Warto korzystać także z innych możliwości rozwoju i na przykład:

  • angażować się w ciekawe projekty realizowane w firmie,
  • sięgać po literaturę branżową,
  • uczestniczyć w sesjach coachingowych.    

7 sposobów, jak pracować nad swoimi słabszymi stronami

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł