Porady Kariera i rozwój Czy studia zagwarantują Ci satysfakcjonujące wynagrodzenie?
16.01.2019  | 4 min czytania

Czy studia zagwarantują Ci satysfakcjonujące wynagrodzenie?

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Sukces zawodowy i finansowy zależy od wielu czynników, m.in. od wykształcenia, ale także od motywacji, predyspozycji i uzdolnień. Twoje samopoczucie oraz zaangażowanie w pracę i rozwój mogą wpływać na zarobki w większym stopniu niż studia, które ukończyłeś.

Studia, po których dobrze zarobisz

5700 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie absolwenta informatyki ze stażem pracy nie dłuższym niż trzy lata. Osoby, które ukończyły elektronikę i telekomunikację, zarabiały przeciętnie 4900 zł brutto, a absolwenci automatyki i robotyki – 4700 zł brutto.  Fizjoterapeuci z porównywalnym doświadczeniem zawodowym otrzymywali pensję w wysokości 2900 zł brutto. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Dobra pensja na start…”.

Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

Kierunek studiów nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na poziom wynagrodzeń. Informatyk, który się nie rozwija i nie aktualizuje wiedzy, może zarabiać mniej niż znakomity fizjoterapeuta.   

Dyplom to nie wszystko

Tytuł magistra nie zawsze jest przepustką do kariery, a zdobywanie wyższego wykształcenia bez motywacji i celu może przynieść niewiele korzyści. W takiej sytuacji można wybrać dobrze płatne zawody bez studiów, jak np. kierowca, szef kuchni lub przedstawiciel handlowy. Na sukces, oprócz wykształcenia, składa się wiele czynników, np. determinacja, predyspozycje, pracowitość itd. Aby uzyskiwać satysfakcjonujące zarobki - niezależnie od tego, czy masz dyplom, czy nie – warto:

  • Analizować sytuację na rynku pracy

Poziom płac może zależeć od deficytów występujących w konkretnych branżach. Łatwiej negocjować warunki zatrudnienia, gdy liczba wolnych miejsc pracy jest wyższa niż liczba kandydatów. Ważne, by wybierając kierunek studiów, nie tylko analizować aktualną sytuację na rynku pracy, ale również przyglądać się prognozom.

  • Aktualizuj cele i metody ich osiągania

Dobrze jest planować, ale też podchodzić refleksyjnie do swoich zamiarów. Jeśli np. cele, które kiedyś wydawały Ci się atrakcyjne, są sprzeczne z Twoją nową koncepcją rozwoju zawodowego, przeformułuj je i wybierz nowe metody, dzięki którym zrealizujesz plany.

  • Dziel zadania na etapy

Nie wystarczy planować, trzeba również działać i wcielać plany w życie. Wymaga to systematycznego wysiłku. Jeśli np. chcesz awansować na stanowisko kierownicze, powinieneś uzupełniać kwalifikacje i rozwijać cechy, takie jak np. asertywność, opanowanie, empatia itd.  

  • Analizuj poziom satysfakcji zawodowej

Jeśli to, co osiągnąłeś, nie cieszy Cię, zastanów się, dlaczego tak jest i co konkretnie możesz zrobić, aby było lepiej. Niezadowolenie może wynikać np. z braku dostatecznych kwalifikacji lub słabych możliwości rozwoju.   

  • Negocjuj płace

Jeśli uważasz, że zarabiasz zbyt mało, możesz ubiegać się o podwyżkę. Ważne jednak, żebyś dysponował konkretnymi argumentami, dotyczącymi np. osiągnięć i wyników pracy. Twoje oczekiwania powinny być jasno sprecyzowane.

Jak negocjować zarobki na początku drogi zawodowej?

  • Zachowaj otwartość na zmiany

Analizując swoją sytuację zawodową, możesz dojść do wniosku, że znalezienie nowej pracy lub rozwój w ramach innej branży byłyby dla Ciebie korzystniejsze niż utrzymywanie status quo. W takiej sytuacji warto pokonać lęk i np. rozpocząć kolejne studia lub podjąć naukę zawodu w trakcie kursów, stażu itd.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź
 

Oceń artykuł