Czy studia zagwarantuj膮 Ci satysfakcjonuj膮ce wynagrodzenie?

Kategoria
Kariera i rozw贸j

Autor wpisu
Pracuj.pl
Kategoria: Kariera i rozw贸j

Sukces zawodowy i finansowy zale偶y od wielu czynnik贸w, m.in. od wykszta艂cenia, ale tak偶e od motywacji, predyspozycji i uzdolnie艅. Twoje samopoczucie oraz zaanga偶owanie w prac臋 i rozw贸j mog膮 wp艂ywa膰 na zarobki w wi臋kszym stopniu ni偶 studia, kt贸re uko艅czy艂e艣.

Studia, po kt贸rych dobrze zarobisz

5700 z艂 brutto 鈥 tyle w 2017 r. wynosi艂o przeci臋tne miesi臋czne wynagrodzenie absolwenta informatyki ze sta偶em pracy nie d艂u偶szym ni偶 trzy lata. Osoby, kt贸re uko艅czy艂y elektronik臋 i telekomunikacj臋, zarabia艂y przeci臋tnie 4900 z艂 brutto, a absolwenci automatyki i robotyki 鈥 4700 z艂 brutto. 聽Fizjoterapeuci z por贸wnywalnym do艣wiadczeniem zawodowym otrzymywali pensj臋 w wysoko艣ci 2900 z艂 brutto. Tak wynika z raportu Pracuj.pl 鈥濪obra pensja na start鈥︹.

Dobra pensja na start – po jakich kierunkach studi贸w mo偶na zarobi膰 najlepiej?

Kierunek studi贸w nie jest jedynym czynnikiem wp艂ywaj膮cym na poziom wynagrodze艅. Informatyk, kt贸ry si臋 nie rozwija i nie aktualizuje wiedzy, mo偶e zarabia膰 mniej ni偶 znakomity fizjoterapeuta. 聽聽

Dyplom to nie wszystko

Tytu艂 magistra nie zawsze jest przepustk膮 do kariery, a zdobywanie wy偶szego wykszta艂cenia bez motywacji i celu mo偶e przynie艣膰 niewiele korzy艣ci. W takiej sytuacji mo偶na wybra膰 dobrze p艂atne zawody bez studi贸w, jak np. kierowca, szef kuchni lub przedstawiciel handlowy. Na sukces, opr贸cz wykszta艂cenia, sk艂ada si臋 wiele czynnik贸w, np. determinacja, predyspozycje, pracowito艣膰 itd. Aby uzyskiwa膰 satysfakcjonuj膮ce zarobki – niezale偶nie od tego, czy masz dyplom, czy nie 鈥 warto:

  • Analizowa膰 sytuacj臋 na rynku pracy

Poziom p艂ac mo偶e zale偶e膰 od deficyt贸w wyst臋puj膮cych w konkretnych bran偶ach. 艁atwiej negocjowa膰 warunki zatrudnienia, gdy liczba wolnych miejsc pracy jest wy偶sza ni偶 liczba kandydat贸w. Wa偶ne, by wybieraj膮c kierunek studi贸w, nie tylko analizowa膰 aktualn膮 sytuacj臋 na rynku pracy, ale r贸wnie偶 przygl膮da膰 si臋 prognozom.

  • Aktualizuj cele i metody ich osi膮gania

Dobrze jest planowa膰, ale te偶 podchodzi膰 refleksyjnie do swoich zamiar贸w. Je艣li np. cele, kt贸re kiedy艣 wydawa艂y Ci si臋 atrakcyjne, s膮 sprzeczne z Twoj膮 now膮 koncepcj膮 rozwoju zawodowego, przeformu艂uj je i wybierz nowe metody, dzi臋ki kt贸rym zrealizujesz plany.

  • Dziel zadania na etapy

Nie wystarczy planowa膰, trzeba r贸wnie偶 dzia艂a膰 i wciela膰 plany w 偶ycie. Wymaga to systematycznego wysi艂ku. Je艣li np. chcesz awansowa膰 na stanowisko kierownicze, powiniene艣 uzupe艂nia膰 kwalifikacje i rozwija膰 cechy, takie jak np. asertywno艣膰, opanowanie, empatia itd. 聽

  • Analizuj poziom satysfakcji zawodowej

Je艣li to, co osi膮gn膮艂e艣, nie cieszy Ci臋, zastan贸w si臋, dlaczego tak jest i co konkretnie mo偶esz zrobi膰, aby by艂o lepiej. Niezadowolenie mo偶e wynika膰 np. z braku dostatecznych kwalifikacji lub s艂abych mo偶liwo艣ci rozwoju. 聽聽

  • Negocjuj p艂ace

Je艣li uwa偶asz, 偶e zarabiasz zbyt ma艂o, mo偶esz ubiega膰 si臋 o podwy偶k臋. Wa偶ne jednak, 偶eby艣 dysponowa艂 konkretnymi argumentami, dotycz膮cymi np. osi膮gni臋膰 i wynik贸w pracy. Twoje oczekiwania powinny by膰 jasno sprecyzowane.

Jak negocjowa膰 zarobki na pocz膮tku drogi zawodowej?

  • Zachowaj otwarto艣膰 na zmiany

Analizuj膮c swoj膮 sytuacj臋 zawodow膮, mo偶esz doj艣膰 do wniosku, 偶e znalezienie nowej pracy lub rozw贸j w ramach innej bran偶y by艂yby dla Ciebie korzystniejsze ni偶 utrzymywanie status quo. W takiej sytuacji warto pokona膰 l臋k i np. rozpocz膮膰 kolejne studia lub podj膮膰 nauk臋 zawodu w trakcie kurs贸w, sta偶u itd.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz 鈥瀗a r臋k臋鈥 i por贸wnaj zarobki w zale偶no艣ci od rodzaju umowy
Sprawd藕

Oce艅 artyku艂

Narz臋dzia