Porady Kariera i rozwój CSR – czy mój pracodawca jest odpowiedzialny społecznie?
15.07.2019  | 5 min czytania

CSR – czy mój pracodawca jest odpowiedzialny społecznie?

15.07.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Dzięki społecznemu zaangażowaniu firmy możesz poczuć, że Twoja praca ma sens. Masz również okazję wyjść z inicjatywą i realizować swoje pomysły. Przedstawiamy przegląd ciekawych praktyk stosowanych w różnych przedsiębiorstwach.

Społeczna odpowiedzialność biznesu – na czym polega?

CSR, czyli corporate social responsibility, to koncepcja firmy nastawionej nie tylko na wyniki finansowe, ale również na działalność dobroczynną. Pracodawcy odpowiedzialni społecznie dbają o dobro przedsiębiorstwa, ale dostrzegają także potrzeby poszczególnych grup ludzi, np. osób ubogich czy wykluczonych. Istnieją liczne przykłady firm, którym koncepcja CSR nie jest obca:

  • Coca-Cola HBC Polska

Aktywizacja zawodowa kobiet stanowi obszar, na którym skupia się społeczna działalność koncernu Coca-Cola. Aby zachęcać panie do rozwoju zawodowego, firma uruchomiła program „Sukces to ja”, w ramach którego w ciągu kilku miesięcy przeszkolono 5000 osób. Coca-Cola dba także o młodych ludzi, ucząc ich zarządzania projektami.

  • Polpharma

„Ludzie pomagają Ludziom” – to dewiza, którą w swojej działalności kieruje się Polpharma. Jak czytamy na stronie firmy, projekty zrealizowane w ramach CSR dotyczyły m.in. popularyzacji zasad profilaktyki zdrowotnej wśród pacjentów i pracowników, zapewniania i promowania podwyższonych standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także edukowania środowisk medycznych i farmaceutycznych.  

  • Orange Polska

W minionych latach wolontariusze Orange Polska przeprowadzali lekcje o bezpiecznym Internecie. W zajęciach wzięło udział 38 tys. dzieci. Z informacji podanych na stronie firmy dowiadujemy się również, że przeznaczyła ona 195,5 mln zł na cele społeczne.

  • Grupa Lotos

Idea CSR nie jest obca także Grupie Lotos, która realizuje program „Zdolni z LOTOSEM”, adresowany do uzdolnionych uczniów pochodzących z Pomorza. W ramach programu podejmowane są różne działania, takie jak np. prowadzenie zajęć pozalekcyjnych i spotkań akademickich, objęcie uczniów opieką mentorską oraz fundowanie stypendiów. Lotos działa też na rzecz zwiększania bezpieczeństwa na drogach.   

  • Grupa Danone

Społeczna odpowiedzialność Grupy Danone przejawia się m.in. w minimalizowaniu negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko naturalne (zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia wody itd.). Danone podejmuje także działania mające na celu zwalczenie problemu niedożywienia dzieci i organizuje cykliczną akcję społeczną „Podziel się Posiłkiem”. Tak wynika z informacji podanych na stronie przedsiębiorstwa.

  • Grupa Pracuj

Jak zaznacza Aleksandra Skwarska, starszy specjalista ds. PR i CSR w Grupie Pracuj:

Akcje, które podejmujemy, są w większości spójne z charakterem działalności firmy i jej kulturą organizacyjną. Mając to na uwadze, stawiamy m.in. na działania związane z wyrównywaniem szans na rynku pracy (w projekcie „Możesz ITy” z Coders Lab i „Akademii Przyszłości” Stowarzyszenia Wiosna), wspieraniem młodych talentów (poprzez Fundusz Stypendialny Grupy Pracuj przy Fundacji im. S. Batorego), czy wsparciem szeroko pojętej edukacji w Polsce (współpraca z platformą edukacyjną Zwolnieni z Teorii).

Aleksandra Skwarska tłumaczy, że pracownicy z własnej inicjatywy angażują się w projekty społeczne, a nawet stają się ich inicjatorami:

Sześć lat temu w Grupie Pracuj powstała akcja „Pomoc z efektem [email protected]”, w której to grupy pracowników własnymi siłami przeprowadzają autorską inicjatywę z wybraną przez siebie organizacją pożytku publicznego. Aby ją zorganizować, stają do wewnętrznego konkursu o dofinansowanie od Grupy Pracuj i dzięki temu co roku aktywni pracownicy przeprowadzają od 5 do 10 miniprojektów w całej Polsce.
- Aleksandra Skwarska

Warto sprawdzić, czy firma, z którą chcemy związać zawodową przyszłość, realizuje cele spójne z CSR. Jeśli nasz pracodawca jest odpowiedzialny społecznie, będziemy mogli spełniać się nie tylko na swoim stanowisku, ale również w innych obszarach, np. jako wolontariusze.

5 korzyści płynących z wolontariatu

  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł