Porady Kariera i rozwój Coaching: Poznaj siebie, pokonaj blokadę, uwolnij swój potencjał
30.11.2018  | 4 min czytania

Coaching: Poznaj siebie, pokonaj blokadę, uwolnij swój potencjał

30.11.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na czym polega coaching i jakie przynosi korzyści
  2. Kiedy warto skorzystać z sesji coachingowych
  3. Dlaczego coaching może być dobrym uzupełnieniem dla szkoleń i innych form rozwoju

Chciałbyś swoją pasję zamienić w pracę? Masz szeroką wiedzę, ale nie potrafisz się nią dzielić podczas współpracy z zespołem? A może masz mnóstwo energii do działania, ale nie umiesz właściwie ukierunkować swoich wysiłków? Sesje coachingowe to rozwiązanie dla osób, które chcą świadomie wpływać na swoją karierę zawodową. Coach pomoże Ci m.in. doskonalić kompetencje miękkie, określić mocne i słabe strony oraz ustalić priorytety.  

Umiejętność dokonywania przemyślanych i konsekwentnych wyborów umożliwia realizację spójnej strategii rozwoju. Im bardziej jesteś świadomy swojego potencjału, tym lepiej odnajdujesz się w rzeczywistości zawodowej, a także… w życiu osobistym.

Indywidualizm i samodzielność to pojęcia, które pozwalają wyjaśnić, czym jest coaching. Praca z coachem pomaga odkryć własną drogę rozwoju. Gdy lepiej znasz siebie, nie musisz porównywać się do innych osób. Osiągasz cele na miarę własnych możliwości. Coach jest osobą, która udziela wsparcia, ale nie mówi, co i jak powinieneś zrobić. Pomaga Ci odkryć mocne i słabe strony, abyś mógł korzystać z wiedzy, którą zdobyłeś. Dzięki temu możesz coraz dogłębniej poznawać samego siebie - swoje potrzeby, pragnienia, ograniczenia - i zmieniać swoje życie. Warto nawiązać współpracę z coachem, jeśli:

  • Brakuje Ci motywacji

Jesteś aktywny zawodowo, ale nie dostrzegasz powodów, dla których miałbyś osiągać kolejne szczeble rozwoju? Masz poczucie, że podejmowanie wysiłków jest bezcelowe i nie przyniesie Ci wymiernych korzyści? Korzystając z pomocy coacha, możesz trafnie zdiagnozować swoje potrzeby i oczekiwania, a następnie ustalić hierarchię wartości. Dzięki temu łatwiej Ci będzie znaleźć motywację i energię do działania.

  • Chcesz odkryć i rozwijać swój potencjał

Zdaniem Agnieszki Wiśniak, akredytowanego coacha ACC International Coach Federation:

Coaching jest dla osób, które chcą się poznać, aby w pełni wykorzystywać swój potencjał.

Aby sesja coachingowa przynosiła wymierne rezultaty, musi nawiązać się relacja, dzięki której zaufasz prowadzącemu proces i otworzysz się. Odpowiednio przygotowany specjalista przyjmuje postawę, która zachęca do wejścia w interakcję, co sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa i wykazywaniu gotowości do pracy nad sobą.

7 sytuacji, w których możesz się rozwijać

  • Nie wiesz, jak kierować swoją karierą/ życiem osobistym

Coach jest swego rodzaju lustrem, które z jednej strony umożliwia klientowi przejrzenie się w nim i dostrzeżenie swoich możliwości, a z drugiej – pozwala dostrzec inne perspektywy, poszerzyć pole widzenia.
- Agnieszka Wiśniak, akredytowany coach ACC International Coach Federation

Coach nie jest osobą, która do czegoś nakłania lub zmusza. Występuje raczej w roli towarzysza i wspiera, gdy jest to konieczne. Jego praca nie polega na udzielaniu porad lub dawaniu gotowych rozwiązań, ale na zadawaniu właściwych pytań. Korzystając z wiedzy i spostrzeżeń coacha, możesz wyznaczać sobie cele i określać najskuteczniejsze sposoby ich realizacji.    

  • Zależy Ci na osiąganiu większej skuteczności i wydajności

Coaching jest korzystnym rozwiązaniem również dla tych osób, które chcą się rozwijać, by poprawiać jakość życia i zwiększać swoją efektywność.
- Agnieszka Wiśniak, akredytowany coach ACC International Coach Federation

Znając swoje potrzeby i możliwości, możesz unikać takich rodzajów aktywności, które zabierają czas i energię, ale nie przynoszą rezultatów.

8 sposobów na większą wydajność w pracy

  • Potrzebujesz zmian

Czujesz, że sposób, w jaki działasz, nie daje Ci satysfakcji, ale nie wiesz, co zrobić, by to zmienić? A może codzienność wydaje Ci się monotonna i przygnębiająca? Jeśli masz poczucie, że Twoje życie nie układa się tak, jak byś chciał, ale nie wiesz, od czego zacząć wprowadzanie zmian - nawiązanie relacji z coachem może stanowić przełom i dać Ci siłę do działania.    

Coach nie dostarcza gotowych rozwiązań…

Praca nad sobą to zadanie na całe życie. Nie wystarczy kilkakrotnie spotkać się z coachem, by poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, które Cię nurtują. Coaching nie sprawi, że przestaniesz popełniać błędy. Raczej pomoże Ci znaleźć siłę, by dźwignąć się po porażce i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Dzięki uczestnictwu w sesji coachingowej możesz spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i dowiedzieć się więcej na własny temat. To doskonała okazja, by skonfrontować się ze swoimi potrzebami, lękami i słabościami. Pokonując ograniczenia, zyskujesz większe poczucie własnej wartości. Dzięki temu możesz świadomie rozwijać  swoje zdolności.

5 książek, które pomogą Ci się rozwijać zawodowo

Coaching nie jest odpowiedzią na wszystko

Jeśli chcesz podnosić kwalifikacje, podwyższać kompetencje zawodowe i zdobywać umiejętności, warto uczestniczyć w szkoleniach, kursach, studiach podyplomowych. Coaching pomaga zwiększyć motywację i sprzyja rozwijaniu np. komunikatywności, kreatywności, asertywności. Spotkanie z coachem może stanowić doskonałe dopełnienie innych form rozwoju i kształcenia, np. wtedy, gdy posiadasz wiedzę, ale nie potrafisz korzystać z niej w praktyce, masz trudności z określeniem celów zawodowych, nie umiesz sobie radzić ze stresem w niektórych sytuacjach albo odczuwasz duży spadek motywacji i zaangażowania.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Oceń artykuł