Porady Kariera i rozwój Co uwielbiasz robić i robisz to dobrze? Rób tego więcej!
24.02.2021  | 4 min czytania

Co uwielbiasz robić i robisz to dobrze? Rób tego więcej!

24.02.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Dominik Juszczyk
Ocena treści
(4)

Kiedy przyglądasz się swoim zadaniom w pracy z ostatniego dnia, tygodnia czy miesiąca, to prawdopodobnie możesz wskazać takie, które uwielbiasz robić i takie, których nie cierpisz. Teraz pomyśl, jakby to było, gdyby te zadania, które tak lubisz robić, były większością zadań, którymi się zajmujesz na co dzień w pracy.


Dominik Juszczyk certyfikowany trener Instytutu Gallupa oraz certyfikowany facylitator

Możemy nawet zmniejszyć to oczekiwanie - pomyśl, że masz o 10% więcej takich zadań i jednocześnie o 10% mniej, tych których nie cierpisz. Jak to zmienia Twoje podejście do pracy, Twoją chęć wstania rano i rozpoczęcia swoich obowiązków? Wiem, że dla mnie wprowadza to ogromną różnicę! A gdyby tak proaktywnie dążyć do tego, żeby więcej Twoich zadań, było właśnie w tej kategorii?

Dwa proste ćwiczenia, które pomogą Ci zidentyfikować to, co lubisz robić

Czasami pytam moich klientów o to, co lubią robić najbardziej. Rzadko zdarza się, że mają pełną jasność tych obszarów. Zwykle potrzebują się zastanowić i poobserwować to, jak pracują, aby odpowiedzieć na to pytanie. A jak Ty odpowiesz na pytanie: „Co lubisz robić najbardziej i robisz to dobrze?” Jeżeli umiesz szybko i konkretnie na nie odpowiedzieć - to świetnie! Jeżeli nie, to spróbuj zrobić dwa proste ćwiczenia.

Uwielbiam i nie cierpię

Pierwsze ćwiczenie pochodzi ze świetnej książki Marcusa Buckinghama „Dziewięć kłamstw o pracy”. W jednym z rozdziałów autor opisuje ćwiczenie, które sugeruje, robić dwa razy w roku.

Jak je zrobić?

 • wybierz tydzień, który pod względem pracy, zadań, spotkań itd. jest typowym tygodniem w pracy,
 • w tym tygodniu, codziennie przez cały czas noś ze sobą notes,
 • w notesie podziel kartkę pionową linią na dwie kolumny,
  • lewą oznacz „Uwielbiam”
  • prawą oznacz „Nie cierpię”
 • w ciągu tygodnia, za każdym razem, kiedy poczujesz, że robisz coś co uwielbiasz - coś co chcesz bardzo robić, nie możesz się doczekać, aż rozpoczniesz to zadanie lub czynność, podczas działania nie zauważasz upływu czasu, a po zakończeniu zadania, chcesz znów to robić - zapisz je w notesie po stronie „Uwielbiam”.
 • jednocześnie, za każdym razem, gdy robisz zadanie, do którego nie chce Ci się zabierać, czujesz znużenie i zniechęcenie, to zapisz je po stronie „Nie cierpię”.

Po wykonaniu tego ćwiczenia, zobaczysz prawdziwą listę zadań i czynności, które sprawiają Ci przyjemność, oraz taką, z której najchętniej byś zrezygnował. Możesz oszacować, jaka jest między nimi proporcja, zastanowić się z czego ona wynika, dlaczego wygląda tak a nie inaczej. Możesz też porównać wyniki z poprzednim ćwiczeniem (jeżeli robisz to po raz kolejny) i sprawdzić czy przez ostatnie pół roku coś się w tym obszarze zmieniło.

Rozgwiazda

Drugim ćwiczeniem, które znam z różnych książek i szkoleń (ciężko mi wskazać jedno miejsce, gdzie o nim usłyszałem) jest „rozgwiazda”, częściej występująca pod angielską nazwą „starfish exercise”. W tym ćwiczeniu analizujesz swoją pracę z wybranego okresu. Zwykle proszę moich klientów o spojrzenie na ostatni miesiąc.

Jak je wykonać?

Zgromadź w jednym miejscu informacje o Twoich zadaniach z wybranego okresu. Zwykle możesz je znaleźć w:

 • kalendarzu,
 • aplikacjach typu to do,
 • mailach,
 • systemach do zarządzania projektami (Asana, Jira itd.)
 • Twoich notatkach,
 • w podsumowaniach tygodnia,

Wszystkie te zadania podziel na cztery kategorie:

 • Robić więcej - w tej kategorii znajdą się zadania, które już robisz, lubisz je wykonywać i chcesz mieć takich zadań więcej.
 • Robić mniej - tę kategorię nadasz zadaniom, które w tej chwili robisz, nie masz nic przeciwko, żeby czasami takie zadania dostawać, ale chcesz robić je rzadziej niż teraz.
 • Kontynuować - ta kategoria gromadzi zadania, które teraz robisz i to lubisz, chcesz dalej z nimi pracować w takim wymiarze, jak teraz.
 • Przestań - czwarta kategoria, to zadania, które teraz robisz, ale nie chcesz ich kontynuować w przyszłości.

Określ zadania, których jeszcze nie robisz, ale chcesz zacząć.

 • zapewne są zadania, których nie robisz jeszcze (nie ma ich wśród wypisanych przez Ciebie zadań z ostatniego miesiąca), ale wiesz, że albo chcesz zacząć je robić, lub przynajmniej chcesz przetestować, jakby to było mieć odpowiedzialność za te zadania.

W ten sposób masz opisane pięć kategorii zadań, czynności i projektów, na podstawie których (podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu) określisz, ile czasu już teraz pracujesz w taki sposób jak chcesz i przeznaczasz na zadania, z którymi lubisz pracować. A ile czasu zajmuje Ci praca w obszarach, które chętnie zmienisz.

Wnioski i działanie po ćwiczeniach

Wiedząc, jakie są Twoje ulubione zadania, możesz się zastanowić, co można zrobić, by było ich więcej. Możesz też o tym porozmawiać ze swoim przełożonym lub przełożoną - oni mogą Ci pomóc zmienić Twoje obowiązki pod kątem tych ulubionych. A jeżeli nie jest to możliwe, wtedy warto pomyśleć, czy jest szansa robić to, co lubisz w innej organizacji - to dobry moment na zastanowienie  się nad zmianą pracy.

Z czego wynika, że lubimy niektóre czynności, a innych nie cierpimy

Pozytywna psychologia - dziedzina psychologii, której początki sięgają lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku (wtedy pierwszy raz użyto tego terminu) - próbuje odpowiedzieć na pytanie: co sprawia, że mamy dobre życie, że jesteśmy zadowoleni i odczuwamy satysfakcję. W kontekście pracy to zadowolenie i satysfakcja często jest łączona z możliwością wykorzystywania naszych naturalnych predyspozycji - czasami są one nazywane mocnymi stronami, czasami talentami - zależy od metodologii.

Ja najczęściej pracuję z podejściem opracowanym przez Donalda Cliftona w ramach jego programu badawczego w Instytucie Gallupa (CliftonStrengths, w Polsce znane jako talenty Gallupa). W ramach swojej pracy, wraz z zespołem określili talent jako:
Naturalny i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie zastosowany (źródło).

Według pozytywnej psychologii, każda i każdy z nas ma talenty. Wszyscy jesteśmy też unikalni pod względem „mieszanki” tych talentów. Ich odkrycie, nazwanie i rozwijanie daje największą szansę na pracę z obszarami, które najbardziej lubimy.

Pomyśl sobie o osobie, która jest wytrwała i działa w swoim tempie. Trochę jak taki żółwik, krok za krokiem, wytrwale, w zgodzie ze sobą, dąży do celu. Bardzo mało rzeczy i spraw, może zmienić jej kierunek. W kontekście talentów Gallupa, powiedzielibyśmy, że ta osoba ma talent - dyscyplina. Są to osoby, które potrafią zaplanować działanie i wytrwale ten plan realizować. Kiedy środowisko pracy wspiera i wręcz wymaga takiego podejścia, to osoba z tym talentem, będzie świetnie wykonywać obowiązki, co więcej będzie się cieszyć, że może planować i egzekwować te plany.

Ale, gdy popatrzymy przez pryzmat osoby, która jak taki stereotypowy zajączek, jest szybka w działaniu, bardzo łatwo, ale na krótko, skupia się na nowym wątku, jest zwinna i błyskawicznie reaguje, to praca opisana w poprzednim przykładzie, będzie męcząca. Taka osoba będzie chciała często zmieniać zadania, rozpoczynać nowe projekty, testować i odrzucać pomysły. Zdyscyplinowane podejście będzie ją męczyć. Jeżeli takiej osobie damy zadania, w których może korzystać z takiego podejścia, to w pełni pokaże swoje możliwości - przychodzi mi do głowy przykład pracy w zespołach, które szybko podejmują decyzje, często testują coś w praktyce. Wśród talentów Gallupa takie osoby, kojarzą mi się z talentem aktywator.

I znów, gdy jako przykład innego podejścia weźmiemy pszczoły, które często kojarzą się nam z wytrwałym działaniem, działaniem kolektywnym, nastawionym na cel, to po raz kolejny zobaczymy inny tryb pracy. Zapewne znasz osoby, które są bardzo nastawione na działanie, na to żeby coś się działo, które jak tylko skończą projekt, zadanie czy czynność, od razu zabierają się za następne. Takie osoby uwielbiają być zajęte, kiedy mają jasno określony cel, to nie spoczną, dopóki go nie osiągną. Co więcej, często irytują się, że inni nie pracują równie wytrwale jak oni. Kiedy popatrzymy na talenty w module CliftonStrengths, to odpowiada to talentowi osiąganie, który opisuje właśnie taki sposób podejścia do pracy i nie tylko.

Ostatni przykład będzie jednym z moich ulubionych zwierząt -  kameleonem. Ciekawe czy wiesz, z jakim pozytywnym działaniem kojarzy mi się ten uroczy zwierzak. Tak, dla mnie jest uosobieniem umiejętności reakcji na zmianę i nagłe sytuacje. W kontekście talentów Gallupa, ten typ osób kojarzy mi się z talentem elastyczność. Osoby, które mają łatwość dostosowania się, dobrze reagują na zmienne środowisko, umieją przełączać się między wątkami, dostosowują się do środowiska i ludzi, z którymi pracują. Umieją pracować z różnymi osobami. Dzięki nim często jest w zespole dobra atmosfera i poczucie bezpieczeństwa, bo umieją dobrze obsłużyć zmianę.

Pamiętaj proszę, że przykłady talentów, zwierzaków i sposobów działania, są dużym uproszczeniem. Pozwalają zauważyć i przybliżyć w wizualny sposób, jak różni jesteśmy, jak bardzo różni się to, co uwielbiamy robić. Jeżeli chcesz poznać swoje talenty, to warto to zrobić podchodząc do badania psychometrycznego np. na stronie gallup.com.

Podsumowanie

Na początku zapytałem: co uwielbiasz robić i robisz to dobrze. Opisałem Ci kilka sposobów określenia tego dla siebie, ale też pokazania tego innym.  Przede wszystkim mam nadzieję, że zachęciłem Cię do poszukiwania takich obszarów dla siebie.

Kiedy pracujesz w obszarze swoich mocnych stron, zwykle robisz to z niewielkim wysiłkiem i z radością. A to przekłada się na Twoją efektywność. Warto nazwać te obszary, w których tak możesz działać. Zachęcam, żeby na tym nie poprzestać.

Jeśli zrobisz ćwiczenie z notesem i liczba rzeczy, którą robisz w pracy, a która sprawia ci przyjemność, jest w mniejszości, to zmień pracę. Widocznie nie jest dla Ciebie. Z całego serca życzę Ci takiej pracy, którą uwielbiasz wykonywać!

Dominik Juszczyk to certyfikowany trener Instytutu Gallupa oraz certyfikowany facylitator. Zawodowo zajmuje się wykorzystaniem talentów do poprawy produktywności i ogólnej satysfakcji z podejmowanych działań. Swoją wiedzę i umiejętności wykorzystuje pracując jako trener i konsultant przy budowaniu zespołów opartych na mocnych stronach.
Dominik napisał tekst w ramach kampanii W środowisku Pracuj.pl, w której zachęcamy do odważnego sięgania po oferty pracy, spełniające Wasze oczekiwania.
Jeśli myślisz o zmianie, odwiedź Pracuj.pl!

Oceń artykuł