Stabilizacja to hasło, które najczęściej powtarza się w prognozach analityków bankowych, dotyczących rynku pracy w 2020 roku. Do największych wyzwań, jakie czekają na pracodawców, z pewnością będą należeć: efektywna rekrutacja oraz rotacja pracowników.
Rynek Pracy Specjalistów H1 2019. Kogo szukali pracodawcy?
Popyt na pracowników wciąż na wysokim poziomie
Z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w połowie 2019 roku wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosił 5,3%, osiągając tym samym jedną z najniższych wartości w całej Unii Europejskiej. Jeśli prognozy Narodowego Banku się potwierdzą, w końcu 2020 roku stopa bezrobocia może wynieść rekordowe 3,2%. Łatwo z tego wywnioskować, że zapotrzebowanie na pracowników będzie się utrzymywać na wysokim poziomie, szczególnie że w najbliższym czasie z rynku pracy w Polsce może „odpłynąć” około 0,5 mln pracowników.
Rynek Pracy Specjalistów Q1 2019. Rekrutacja wciąż mocna
Migracja pracowników
Nie jest tajemnicą, że pracownicy zza wschodniej granicy są niezwykle istotni z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania gospodarki. Zwłaszcza liczną reprezentację mają u nas pracownicy z Ukrainy. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Narodowy Bank Polski w 2018 roku napływ Ukraińców na polski rynek pracy ustabilizował się na poziomie około 800 tys. osób.
Co oznacza rynek pracy w Polsce?
Nie oznacza to, że wszyscy postanawiają zatrzymać się w naszym kraju na stałe. Dane przedstawione w raporcie „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018 roku” przygotowanym przez Personnel Service wskazują na to, że aż 60% pracowników z Ukrainy przyjeżdża do Polski na mniej niż 3 miesiące. Zapowiedź Niemiec dotycząca otwarcia rynku pracy dla specjalistów spoza Unii Europejskiej spowodowała, że z Polski tylko w 2019 roku wyjechało ćwierć miliona pracowników ukraińskich, a prognozuje się, że ta tendencja będzie tylko się nasilać.
Wyższa płaca minimalna
Wraz z początkiem 2020 roku pensja minimalna ma wzrosnąć do poziomu 2600 zł brutto, co w porównaniu z obecnie obowiązującym minimalnym wynagrodzeniem oznacza wzrost o 15,6%.
Jaka będzie płaca minimalna w 2020 roku?
Tak szybki i duży przyrost może spowodować, że dla wielu przedsiębiorców utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie może okazać się trudne. Nie oznacza to jednak, że jest to scenariusz, który na pewno się ziści. Analitycy banku Credit Agricole podkreślają, że firmy mają inne sposoby na rekompensowanie sobie wyższych kosztów pracy niż tylko redukcja zatrudnienia.
Jak generacja C wpłynie na rynek pracy?
Jakie specjalizacje będą w cenie?
O swoje posady w nadchodzącym roku z pewnością nie będą się musieli obawiać wysoko wykwalifikowani specjaliści – inżynierowie, ekonomiści, analitycy systemowi, programiści etc. Eksperci z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości prognozują, że największe zapotrzebowanie na pracowników będzie widoczne w branżach:
• informatycznej,
• telekomunikacyjnej,
• energetycznej,
• biotechnologicznej,
• ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne),
• nanotechnologicznej.
Rynek pracownika – czy na pewno zmiana pracy to dzisiaj łatwa sprawa?
To oznacza, że w najbliższej przyszłości popyt na pracowników w tych obszarach może być wyraźnie wyższy, niż samych dostępnych kandydatów. W efekcie osoby zatrudnione w tych branżach będą z większą łatwością poszukiwać pracy lub będą rekrutowani przez pracodawców.
Nieco inaczej przedstawia się jednak lista specjalizacji, które są poszukiwane najczęściej – także np. ze względu na skalę sektorów, w których są potrzebne. Według danych Pracuj.pl, czołówka grup pracowników, które są najczęściej poszukiwane przez firmy, od kilku lat pozostaje niezmienna. Firmy poszukują w największym stopniu:
• Sprzedawców i handlowców
• Ekspertów od obsługi klienta
• Specjalistów IT
• Specjalistów ds. finansów
• Inżynierów
Na czele listy znajdują się specjaliści ds. handlu i sprzedaży – dotyczyło ich 30% ofert na portalu w 2019 roku, od lat kierowanych jest do nich około 1/3 ogłoszeń. Na podium niezmiennie plasują się eksperci ds. obsługi klienta (21%) i IT (15%). Na dużo ofert mogą liczyć finansiści i inżynierzy. Wszystkie wspomniane zawody mierzą się jednak także ze znacznie większą konkurencją, niż np. wyróżnieni przez PARP eksperci z bardziej niszowych obszarów.
Duże zapotrzebowanie na pracowników będzie generować także… branża HR. W obliczu intensywnej rywalizacji o kadry i dążenia do większej efektywności rekrutacji, firmy będą rekrutować specjalistów z różnych dziedzin wspierających zarządzanie pracownikami i przyciąganie nowych talentów. Dlatego 2020 rok może dać nowe możliwości rozwoju m.in. dla ekspertów od employer brandingu, candidate experience czy automatyzacji HR.
Na brak pracy nie będą też raczej narzekać kucharze, ponieważ popularność jedzenia na mieście, stanowiąca jedną z oznak bogacenia się społeczeństwa, będzie nadal rosła. W cenie będą także kierowcy i osoby, które wykonują najprostsze, niedające się zautomatyzować prace.
Rywalizacja na rynku pracy – czy może przynieść korzyści?