Porady Kariera i rozwój Co kraj, to etos pracy. Jak pracują przedstawiciele różnych narodowości?
18.02.2019  | 5 min czytania

Co kraj, to etos pracy. Jak pracują przedstawiciele różnych narodowości?

18.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Pracownicy w krajach południowej Europy nie wyobrażają sobie dnia bez siesty, która pozwala przetrwać upały. Szwedzi zawsze znajdują w rozkładzie dnia miejsce na fikę – przerwę na kawę, która ma również wymiar integracyjny. Amerykanie mają skłonność do zajmowania się sprawami służbowymi po godzinach. Obserwując kulturę pracy w różnych krajach, warto wyciągać wnioski i szukać inspiracji.

Jak pracują Polacy?

O sposobie pracy w Polsce w znacznej mierze decydują przepisy prawa pracy. Kodeks pracy wyznacza dobowe normy czasu pracy. Z ustawy wynika także, że każdy polski pracownik etatowy ma nie tyle prawo, ile wręcz obowiązek korzystania z corocznego urlopu wypoczynkowego. Przepisy regulują także kwestię wynagrodzeń. Osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przysługuje płaca minimalna, co oznacza, że jej pensja (przy zatrudnieniu na pełny etat) nie powinna być niższa niż kwota zatwierdzona przez Radę Ministrów. W 2019 r. wysokość płacy minimalnej to 2250 zł brutto.   

71% Polaków czerpie satysfakcję z życia zawodowego. Tak wynika z badania Randstad „Monitor Rynku Pracy”. 68% ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu sześciu miesięcy może znaleźć zatrudnienie na warunkach nie gorszych niż obecnie, a 25% badanych ma możliwość pracy z domu.  

Satysfakcja z pracy – Polska na tle Europy

Szwedzi – specjaliści ds. work-life balance

81,2% - tyle w 2016 r. wynosił w Szwecji wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata. Uśredniony wynik dla całej Europy to 71,1%. Takie wnioski płyną z danych Eurostatu.  Szwedzcy pracodawcy wychodzą z założenia, że pracownik powinien być wypoczęty, aby mógł działać efektywnie. Jak czytamy w artykule opublikowanym na stronie Business Insider, właściwie każdy Szwed wykorzystuje słoneczną pogodę w lecie i cieszy się wakacjami. Mieszkańcy Szwecji poważnie podchodzą także do codziennej przerwy na kawę. Fika, bo taką nazwę nosi przerwa kawowa, to rytuał. Ten czas pracownicy przeznaczają na posilanie się i rozmowy.

Sztuka odpoczywania, czyli dlaczego urlop jest potrzebny

Amerykanie – aktywni zawodowo o każdej porze dnia

Obraz amerykańskiego nastolatka, który rozwozi gazety lub pizzę, pakuje zakupy w supermarkecie albo serwuje dania w barze szybkiej obsługi, jest nam dobrze znany. Widzimy go w większości produkcji filmowych pochodzących zza oceanu. W Stanach Zjednoczonych młodzi ludzie są zachęcani do zarabiania. Dla wielu z nich podjęcie pracy stanowi konieczność, bo w przeciwnym razie nie mogliby studiować - studia w Ameryce są płatne. W jednym z filmów mówi o tym Polka, która mieszka w USA i prowadzi w serwisie YouTube kanał Stanowo.com.

Amerykanie pracują dużo i ciężko. Możemy przeczytać o tym w artykule zamieszczonym na Independent.co.uk. Autor tekstu pt. „6 American work habits people in other countries think are ridiculous” pisze m.in., że znaczna część firm w Stanach oferuje maksymalnie dwutygodniowy coroczny płatny urlop wypoczynkowy. Co ciekawe, pracownicy nie zawsze korzystają z wolnych dni. Amerykańskie prawo nie gwarantuje również płatnych urlopów dla rodziców. O przyznaniu macierzyńskiego decydują pracodawcy. Amerykańscy pracownicy są znani także z tego, że po wyjściu z biura wcale nie zapominają o pracy, ale wciąż odpowiadają na maile i załatwiają sprawy służbowe.    

Chińczycy – oddani firmie

Dynamiczny rozwój technologiczny, widoczny zwłaszcza w Chinach, wywiera wyraźny wpływ na warunki pracy w tym kraju. Jak czytamy w artykule opublikowanym na BusinessInsider.com.pl, Chińczycy zatrudnieni w branży technologicznej czasami spędzają w pracy… całą dobę. W trosce o wysoki poziom efektywności pracodawcy gwarantują warunki pozwalające uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia. Część firm zachęca nawet, by pracownicy… sypiali w biurze.  

Włosi – zwolennicy wypoczynku

W artykule „Fiat Pushes Work Ethic ar Italian Plant”, zamieszczonym na nytimes.com, czytamy, że włoscy pracownicy nie wykonują obowiązków z takim oddaniem, jak Amerykanie czy Chińczycy. W 2010 r. osoby zatrudnione w jednej z włoskich fabryk Fiata, korzystały ze zwolnień lekarskich np. wtedy, gdy narodowa drużyna piłki nożnej rozgrywała ważny mecz. Czas wolny to dla Włocha świętość.       

Niemcy – zdyscyplinowani i punktualni

Niemieccy pracownicy są znani z tego, że w godzinach pracy zajmują się wyłącznie… pracą. Nie plotkują ze współpracownikami, nie śledzą, co dzieje się na portalach społecznościowych, nie odpowiadają na prywatne maile, ale koncentrują się na obowiązkach. Po pracy Niemiec skupia się na odpoczynku, dbając o zachowanie work-life balance. Taki obraz wyłania się z artykułu „Why Germans Work Fewer Hours but Produce More: A Study In Culture”, opublikowanego na Huffingtonpost.com.  

Pracoholizm zdecydowanie nie sprzyja efektywności. Pracownik, który nie wypoczywa, doświadcza problemów z koncentracją. Może być również rozdrażniony, niedokładny i zniechęcony. Kiepskie samopoczucie przekłada się nie tylko na wydajność, ale również na relacje. Warto znajdować czas nie tylko na pracę i rozwój, ale także na odpoczynek i regenerację.  

Czy pracoholik to pracownik idealny?

Oceń artykuł