Porady Kariera i rozwój Charyzmę można wypracować! Poznaj sprawdzone metody
09.02.2020  | 5 min czytania

Charyzmę można wypracować! Poznaj sprawdzone metody

09.02.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Na charyzmę składa się wiele czynników, ale w gruncie rzeczy ta cecha osobowości koncentruje się wokół trzech aspektów zachowania – obecności, mocy i życzliwości wobec siebie i innych. Nad każdym z nich można pracować, więc nawet osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie, jeśli mają w sobie wewnętrzną potrzebę zmiany, mogą przeistoczyć się w liderów pociągających za sobą tłumy.


Jak rozwijać w sobie charyzmę?

Czym objawia się charyzma?

Z jakimi cechami kojarzymy charyzmatyczną osobowość? Zazwyczaj osoby, które określamy tym mianem, są pewne siebie, inteligentne, intrygujące, bystre i posiadające naturalne zdolności przywódcze. Ponadto – na co warto szczególnie zwrócić uwagę – ludzie obdarzeni charyzmą potrafią swoim zachowaniem sprawić, że inni czują się przy nich ważni, docenieni i wysłuchani.

Jak można wyćwiczyć charyzmatyczne zachowania?

Zdolność bycia obecnym tu i teraz można w sobie wyćwiczyć. Ważne, by potrzeba poświęcenia swojej pełnej uwagi drugiemu człowiekowi była autentyczna, ponieważ w przeciwnym razie rozmówca może to wyczuć i stracić do nas zaufanie. Ćwiczenia poprawiające naszą uważność wymagają przede wszystkim odpowiedniego, spokojnego otoczenia. Gdy już takie znajdziemy, postarajmy się przez minutę skupić się na jednym z następujących doznań: dźwiękach, własnym oddechu lub doznaniach w palcach stóp (chodzi o to, by zmobilizować umysł do opanowania i przeanalizowania całego ciała, przez co łatwiejsze będzie uchwycenie i określenie fizycznych doznań odczuwalnych w danym momencie).

7 zawodów dla osób mających charyzmę

W ćwiczeniu uważności pomocne będą również praktyki, takie jak:

  • usunięcie wszystkich „rozpraszaczy”, które mogłyby przeszkodzić w rozmowie
  • skupienie się raczej na zadawaniu pytań podczas rozmowy, niż ocenianiu czy udzielaniu rad
  • skoncentrowanie się na tym, co ma nam do przekazania druga osoba i dzielenie się swoim doświadczeniem tylko na prośbę naszego rozmówcy.

Ty też możesz zostać liderem

Moc i życzliwość – jak je w sobie pielęgnować?

Poczucie mocy i pewności siebie może być wynikiem ponadprzeciętnej inteligencji, wysokiej pozycji społecznej, profesjonalizmu, posiadanego autorytetu. Może wiązać się też z tym, że w jakiejś dziedzinie jesteśmy pionierami. Moc manifestuje się w naszej postawie, wyglądzie, mimice, sposobie mówienia oraz tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Jeśli jednak nie idzie ona w parze z życzliwością i otwartością na innych, może prowadzić do postawy pełnej arogancji i dystansu.

Jakie są mocne i słabe strony pracownika?

Dobrym ćwiczeniem pomagającym wzmocnić w sobie życzliwą postawę wobec innych jest wypisanie na kartce wszystkich rzeczy, za które możemy być wdzięczni. Mogą one dotyczyć zarówno relacji z innymi ludźmi, jak i naszej sytuacji materialnej lub zawodowej. Tylko człowiek, który ma poczucie spełnienia i jest zadowolony z tego, co ma i co udało mu się osiągnąć, będzie wiarygodny w okazywaniu życzliwości innym.

5 osób, które inspirują i pokazują, jak realizować plany

Dobre intencje, współczucie i empatia – te wartości są niezwykle istotne dla budowania życzliwej postawy wobec innych. Pozwalają lepiej wczuć się w sytuację drugiego człowieka i zrozumieć jego punkt widzenia na dany temat, a przez to też udzielać bardziej skutecznej pomocy lub porady.

Idzie nowy rok - doceń samego siebie!

Osoby charyzmatyczne oprócz tego, że są życzliwe i wyrozumiałe dla innych, są także życzliwe i wyrozumiałe wobec samych siebie. Okazywanie sobie współczucia pozwala z większym dystansem podchodzić do własnych niepowodzeń i pomaga przyznać się do popełnionych błędów, bez utraty poczucia własnej wartości.

Taką umiejętność także można wyćwiczyć, na przykład poprzez notowanie sprawdzonych sposobów na zadbanie o siebie w trudnych momentach i praktykowanie ich, gdy nadejdą cięższe chwile. Sprzyja temu może także poszerzona refleksja. Warto zastanowić się, kto według nas jest osobą nie tylko życzliwą wobec innych, ale też obdarzoną szczególną mocą. Przemyślenia wymagają też kwestie dotyczące tego, jaki my wywieramy wpływ na innych, jaki rodzaj mocy chcielibyśmy okazywać częściej i jakie kompetencje jeszcze bardziej rozwinąć.

5 typów ludzi, którzy zmotywują Cię do zmiany pracy

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł