Porady Kariera i rozwój Certyfikaty z języka angielskiego - ABC
10.11.2017

Certyfikaty z języka angielskiego - ABC

10.11.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Znajomość języka angielskiego wymagana jest w wielu zawodach. Aby ją udowodnić, możemy okazać potencjalnemu pracodawcy certyfikat, taki jak np. FCE, CEA, CPE, TOEFL czy EFB. Są one uznawane nie tylko w Polsce i pozwalają zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.  

Znajomość języków obcych w życiu zawodowym

Umiejętność posługiwania się językami obcymi to jedna z kluczowych kompetencji na rynku pracy. Znajomość języka angielskiego jest niezbędna w pracy np. w hotelu, restauracji oraz w innych miejscach, w których pojawiają się obcokrajowcy. Trudno wyobrazić sobie również programistę czy przewodnika, którzy nie władają angielszczyzną. Taka umiejętność jest szczególnie ważna w odniesieniu do pracowników międzynarodowych firm.

Podawajmy prawdziwe informacje, wspominając w CV o znajomości języków obcych. Potwierdzeniem naszych umiejętności językowych może być certyfikat.

Jaki certyfikat z angielskiego?

Zanim przystąpimy do egzaminu certyfikującego z języka angielskiego, możemy zapisać się na kurs przygotowawczy. Uczestnicząc w takich zajęciach, mamy okazję rozwinąć kompetencje językowe, a także zapoznać się i oswoić z formą zadań egzaminacyjnych. Przykładowe certyfikaty cenione przez polskich i zagranicznych pracodawców to:   

 • FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced English) i CPE (Certificate of Proficiency in English)

Dużą popularnością wśród zdających cieszą się egzaminy Cambridge. Certyfikat FCE dowodzi, że władamy językiem angielskim w mowie i piśmie na poziomie średniozaawansowanym wyższym. Posiadanie certyfikatu CEA jest potwierdzeniem znajomości języka na poziomie zaawansowanym, a CPE – na poziomie biegłym. Istnieje również możliwość przystąpienia do egzaminów potwierdzających znajomość języka angielskiego na poziomie podstawowym. Chodzi o KET (Key English Test oraz PET (Preliminary English Test). Egzaminy Cambridge składają się z części, takich jak:

 • czytanie ze zrozumieniem i test gramatyczno-leksykalny,
 • pisanie,
 • słuchanie,
 • mówienie.

Certyfikat FCE jest ważny przez 2 lata, a CAE i CPE są przyznawane bezterminowo.

 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

Chcąc studiować za granicą, warto przystąpić do egzaminu TOEFL. Ma on formę testu wielokrotnego wyboru (rozwiązywanego na komputerze) i sprawdza znajomość języka używanego w środowisku akademickim. Składa się z czterech części, takich jak:

 • czytanie,
 • słuchanie,
 • mówienie,
 • pisanie.

Posiadanie certyfikatu TOEFL to jeden z kluczowych wymogów rekrutacyjnych wobec studentów, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym. Okres ważności dokumentu to 2 lata.

 • EFB (English for Business)

Do egzaminu EFB można przystępować na czterech poziomach zaawansowania. Certyfikat, który zdobywamy po rozwiązaniu wszystkich zadań egzaminacyjnych,  jest dowodem na to, że potrafimy posługiwać się biznesowym językiem angielskim.  

Oceń artykuł