Porady Kariera i rozwój Brak motywacji do pracy… i co dalej?
30.06.2018  | 6 min czytania

Brak motywacji do pracy… i co dalej?

30.06.2018  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.4)

Wykonujesz obowiązki bez zaangażowania, co sprawia, że jesteś znużony i przemęczony? Przede wszystkim określ, z czego wynika brak motywacji do działania. Gdy ustalisz przyczynę, spróbuj ją wyeliminować.

Nie bądź bierny, jeśli czujesz, że brakuje Ci energii i satysfakcji. Jeśli nie zmienisz swojej sytuacji, możesz doświadczyć wypalenia zawodowego. Aby temu zapobiec:

1.Zastanów się, dlaczego nie jesteś zmotywowany

Przyczyną braku motywacji może być np.:

  • nieprzyjemna atmosfera,
  • brak umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań przypisanych do Twojego stanowiska,
  • wybór pracy bez uwzględnienia własnych predyspozycji,
  • zbyt niskie wynagrodzenie,
  • niesprawiedliwe traktowanie,
  • brak wyzwań i możliwości rozwoju.

Ustal, co sprawia, że nie masz ochoty pracować. Dzięki temu będziesz mógł podjąć konkretne działania.

2. Przemyśl swoje cele zawodowe

Jeśli ułożyłeś plan rozwoju zawodowego, możesz realizować swoje zamiary i osiągać kolejne szczeble kariery. Wiedząc, co chcesz wypracować, wybierzesz firmę, w której będą panowały korzystne warunki. Będziesz również mógł podejmować przemyślane decyzje dotyczące podnoszenia kwalifikacji, np. wyboru studiów, kursów i szkoleń. Warto aktualizować cele i szukać nowych wyzwań.    

3. Ustal, co chcesz zmienić i na co masz wpływ

Jeśli wiesz, co nie odpowiada Ci w życiu zawodowym, możesz zacząć wprowadzać zmiany. Zdobądź dodatkowe kwalifikacje, aby objąć wyższe stanowisko. Naprawiaj relacje ze współpracownikami. Opanuj umiejętność udzielania informacji zwrotnych. Ucz się asertywności. Dzięki pracy nad sobą staniesz się szczęśliwszy i bardziej zmotywowany. 

Jak zmotywować się do pracy? – 10 pomysłów

4. Zmień złe nawyki

Narzekanie, plotkowanie, brak wytrwałości i zaangażowania czy lenistwo – to czynniki, które utrudniają osiągnięcie sukcesu i odbierają chęć do pracy. Aby realizować cele, pracuj nad swoim charakterem i wprowadź do swojego życia korzystne nawyki.

Chcesz zarabiać więcej? Zmień nawyki!

5. Negocjuj warunki zatrudnienia

Wynagrodzenie to jeden z czynników wpływających na poziom satysfakcji pracownika. Aby zyskać motywację do działania, warto wnioskować o podwyżkę. Przygotuj się do rozmowy z pracodawcą. Określ powody, dla których miałbyś otrzymać wyższe wynagrodzenie (np. wyższe kwalifikacje, dodatkowe obowiązki, większa odpowiedzialność). Możesz rozważyć przyjęcie benefitów i udogodnień, takich jak np. dofinansowanie szkoleń/kursów czy praca zdalna.

Sprawdź raport "Benefity - czyli co motywuje pracowników?"

6. Znajdź pracę marzeń

Jeśli uznasz, że w aktualnym miejscu pracy nie możesz liczyć na atrakcyjniejsze warunki, rozważ zmianę miejsca zatrudnienia. Zanim zaczniesz odpowiadać na oferty, ustal, co chciałbyś robić. Zastanów się również, czy posiadasz predyspozycje do pracy w wybranym zawodzie.

Oceń artykuł