Porady Kariera i rozwój Awanse Polaków – oczekiwania a rzeczywistość
22.11.2019  | 5 min czytania

Awanse Polaków – oczekiwania a rzeczywistość

22.11.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Im młodszy pracownik, tym większa potrzeba awansu. Okazuje się jednak, że droga do sukcesu bywa kręta i nie zawsze udaje się zrealizować pragnienie objęcia wyższego stanowiska. Część pracowników widzi rozwiązanie takiej sytuacji na przykład w zmianie pracodawcy. Na taki krok jest gotowa ponad jedna trzecia zatrudnionych w wieku 25-39 lat. 

Wyższe stanowisko – kluczowe zwłaszcza dla młodych

Awans nie stanowi kluczowego aspektu pracy dla zaledwie 5% przedstawicieli pokolenia Z (pracowników w wieku 18-24 lata) uczestniczących w ankiecie przeprowadzonej dla Pracuj.pl . Potrzeba osiągania kolejnych etapów kariery maleje wraz z wiekiem. Wśród osób z generacji Baby Boomers (55 lat i więcej) odsetek wynosi 38%. Awans jest powszechnie zaliczany do najlepszych form doceniania pracownika niezależnie od wieku. 82% osób uczestniczących w badaniu zrealizowanym dla Pracuj.pl uznało możliwość objęcia wyższego stanowiska za najatrakcyjniejszy przejaw uznania ze strony pracodawcy. W pokoleniu Z odsetek był nieco wyższy - 88%. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce”. 

10 szybkich kroków do awansu

W opracowaniu czytamy także, że najmłodsi pracownicy (w wieku 18-24 lata) są bardziej niż starsi koledzy nastawieni na zarządzanie zespołem niż na rozwój ścieżki eksperckiej. Jedna trzecia z nich (33%) zadeklarowała chęć objęcia stanowiska menedżerskiego w przyszłości. Wśród osób z generacji X (40-55 lat) odsetek wynosił 23%.  

Pokolenia Y, X, Z na rynku pracy – czym się różnią?

Polscy pracownicy o awansie

Droga do awansu bywa kręta i wyboista. Mimo wysiłków pracownika przełożeni nie zawsze stosują taką formę gratyfikacji. W obliczu odmowy możemy zareagować na kilka sposobów, na przykład: 

  • Poprosić o uzasadnienie decyzji

Warto dowiedzieć się, dlaczego pracodawca odrzucił nasze podanie o awans. Być może od otrzymania nowej zawodowej szansy dzieli nas wyłącznie jeden kurs. Możliwe także, że nie posiadamy wystarczającego doświadczenia, by wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania. Poznanie uzasadnienia pozwoli nam zadecydować, co dalej.  

  • Spełnić dodatkowe wymagania

Jeśli pracodawcy zależy na tym, abyśmy uzupełnili kwalifikacje lub zaangażowali się w realizację trudniejszego projektu, postarajmy się zrealizować dodatkowe kryteria. Dzięki temu nie tylko się wykażemy, ale również poszerzymy swoje kompetencje i staniemy się lepszymi fachowcami, co z pewnością wpłynie na nasze poczucie własnej wartości i poziom satysfakcji zawodowej. 

8 rzeczy, które poprawią relacje z szefem i pomogą w awansie

  • Zmienić specjalizację 

Nieudana próba otrzymania awansu może popchnąć nas także do … zmiany specjalizacji zawodowej. Na taki krok zdecydowałoby się 37% osób z pokolenia Z (18-24 lata), 31% osób z pokolenia Y (25-39 lat), 25% przedstawicieli generacji X (40-55 lat) oraz 22% ankietowanych z pokolenia Baby Boomers (56 lat i więcej).  

  • Zmienić pracodawcę

Zdaniem części pracowników trudności w uzyskaniu awansu można rozwiązać także zmieniając pracodawcę. Na taki krok zdecydowałoby się 35% osób z generacji Y. To rozwiązanie ma nieco mniej zwolenników w innych pokoleniach: 31% w generacji Z, 30% w generacji X oraz 24% w generacji Baby Boomers.   

Niezależnie od decyzji szefa warto utrzymywać nerwy na wodzy. Jeśli planujemy zakończyć współpracę, zróbmy to w możliwie jak najlepszej atmosferze. Prosząc o uzasadnienie odmowy, także nie zarzucajmy pracodawcy pretensjami i roszczeniami. Postarajmy się wyciszyć emocje i zachować otwartość na merytoryczne argumenty. Taka postawa będzie świadczyć o naszym profesjonalizmie.   

Nie każdy posiada predyspozycje lub chęci do zajmowania kierowniczego stanowiska i zarządzania zespołem. W takiej sytuacji warto uczestniczyć w rekrutacjach wewnętrznych i ubiegać się o awans poziomy, np. transfer do innego działu, oferującego dodatkowe perspektywy. Możemy wykorzystywać swój potencjał jako eksperci, którzy stają się coraz doskonalsi w swoim fachu, dzięki czemu osiągają satysfakcjonujące zarobki. Najważniejsze, abyśmy realizowali takie cele, które uważamy za wartościowe.   

Oceń artykuł