Porady Kariera i rozwój Awans czy podwyżka – co cenią pracownicy z pokolenia X, Y i Z?
12.12.2019  | 5 min czytania

Awans czy podwyżka – co cenią pracownicy z pokolenia X, Y i Z?

12.12.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu admin

Nastawienie do awansu i podwyżki w nieznacznym stopniu zależy od wieku. Najbardziej pożądaną formą doceniania okazują się pieniądze, przekazywane w formie podwyżki lub premii. Pierwszą trójkę najważniejszych pracowniczych oczekiwań zamyka możliwość objęcia wyższego stanowiska. Okazuje się jednak, że wraz z wiekiem na znaczeniu zyskuje potrzeba stabilności.   

Możliwość awansu nie tak popularna jak atrakcyjna pensja

Jaką formę doceniania pracownika wybrać, aby go uszczęśliwić? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w raporcie Pracuj.pl „Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce”. Osoby uczestniczące w badaniu przeprowadzonym w sierpniu 2019 r. jednogłośnie wskazały na podwyżkę. Okazała się ona kluczowa dla 90% ankietowanych. Na kolejnym miejscu znalazła się premia, którą wskazało 86% osób. W pierwszej trójce znalazł się też awans (82%).   

10 szybkich kroków do awansu

Pokolenia X, Y, Z – kim są i co jest dla nich najważniejsze w pracy?

Z raportu Pracuj.pl można dowiedzieć się również, na czym zależy poszczególnym grupom pracowników – czy liczą się dla nich zarobki, stabilność zatrudnienia, czy może niewielka odległość dzieląca miejsce pracy od miejsca zamieszkania. Poziom popularności konkretnych rozwiązań różni się w zależności od kategorii wiekowej, do której należą ankietowani: 

  • Generacja Z (osoby w wieku 18-24 lata)

Najmłodsi pracownicy cenią sobie przede wszystkim wynagrodzenie (70%). Niemal równie istotna jest dla nich dobra atmosfera (67%). Osoby, które wchodzą na rynek pracy, przykładają wagę również do tego, czy efekty ich pracy są dostrzegane i doceniane (51%). Znaczenie ma też odległości miejsca pracy od miejsca zatrudnienia lub dogodny dojazd (44%). Dosyć ważne, choć nie najważniejsze, jest również bezpieczeństwo zatrudnienia (34%). 

4 korzyści, które daje elastyczność w pracy

  • Generacja Y (osoby w wieku 25-39 lat)

Pracownicy, którzy mają kilku-, a czasami kilkunastoletni staż pracy, oczekują przede wszystkim satysfakcjonującej pensji (67%). Atmosfera również ma dla nich duże znaczenie (61%). W pierwszej piątce kluczowych oczekiwań znajdują się też: stabilność i bezpieczeństwo (42%), bliskość pracy i wygodny dojazd (37%), a także regularne podwyżki (35%).   

  • Generacja X (osoby w wieku 40-55 lat)

Na szczycie hierarchii wartości pracowników z długim stażem pracy także znajdują się: satysfakcjonująca pensja (70%) i dobra atmosfera (66%). Przedstawiciele pokolenia X przykładają jednak znacznie większą wagę do stabilności zatrudnienia (53%). Liczy się dla nich też niewielka odległość miejsca pracy od miejsca zamieszkania i wygodny dojazd (41%). Pierwszą piątkę kluczowych potrzeb zamyka docenianie efektów pracy (40%). 

7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy

Atrakcyjne zarobki, miła atmosfera i komfort – to wartości istotne dla większości pracowników, niezależnie od wieku czy zawodu. Zatrudnieni lubią także odbierać wyrazy uznania. Warto mieć świadomość swoich potrzeb i zastanowić się, w jaki sposób możemy je zaspokoić. Unikajmy jednak postawy roszczeniowej, pamiętając o tym, że im lepszymi fachowcami jesteśmy, tym korzystniejsze warunki zatrudnienia możemy wynegocjować.  

Nie samym awansem i podwyżką żyje pracownik. 🙂 

Oceń artykuł