Porady Kariera i rozwój Umiejętności analityczne – w jakich zawodach mogą się przydać?
13.09.2021  | 4 min czytania

Umiejętności analityczne – w jakich zawodach mogą się przydać?

13.09.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

W wielu ogłoszeniach o pracy wśród wymagań dla kandydatów pojawia się punkt mówiący o posiadaniu umysłu analitycznego czy umiejętności analitycznego myślenia. Jak rozumieć to sformułowanie? Czego konkretnie ono dotyczy? Jeśli zastanawiasz się nad tymi zagadnieniami, przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak odkryć w sobie zdolności analityczne i jak je rozwijać.

Co znajdziesz w artykule:

• Zdolności analityczne – co to jest?
• Myślenie analityczne w pracy – gdzie się przydaje?
• Umiejętności analityczne w pracy fachowca
• Jak ćwiczyć analityczne myślenie?

| 7 kompetencji osobowych, które docenią pracodawcy

Zdolności analityczne – co to jest?

Zdolności analityczne to tak naprawdę zbiór różnych umiejętności, które pozwalają rozumieć i rozwiązywać problemy na podstawie dostępnych danych. Będą to więc m.in. logiczne myślenie, łączenie faktów, analiza, poszukiwanie informacji i selekcjonowanie ich, wyciąganie wniosków i w konsekwencji – podejmowanie przemyślanych decyzji. Wiele osób definiuje myślenie analityczne jako zdolność rozbijania złożonych problemów na mniejsze. W ten sposób małymi krokami osiąga się duże cele – i w takim wyjaśnieniu jest sporo prawdy, a wymienione wcześniej kompetencje pomagają te cele osiągnąć.

Podstawową cechą – i zaletą zarazem – umysłu analitycznego jest dostrzeganie problemu z wielu perspektyw. Dzięki temu łatwiej wybrać optymalne (z punktu widzenia wyznaczonych celów) rozwiązanie. To jedna z kluczowych kwestii na stanowiskach kierowniczych, gdzie konieczność podejmowania właściwych decyzji jest niezbędna, by firma odpowiednio działała i generowała zyski zamiast strat.

| Jak rozpoznać swoje umiejętności?

Myślenie analityczne w pracy – gdzie się przydaje?

Umiejętności analityczne kojarzą się przede wszystkim z zawodami dla „ścisłowców”. Oczywiście analityk, programista, księgowa czy finansista muszą świetnie orientować się w zagadnieniach ze swojej dziedziny, zauważać niuanse i minimalne odchylenia od trendu, potrafić je analizować, osadzać w szerszym kontekście i wyciągać wnioski. Jednak także w pracy ludzi z wykształceniem humanistycznym analityczny umysł może przynieść wiele pożytku, zwłaszcza w połączeniu z kreatywnością. Na przykład w przypadku stworzenia alternatywnego planu sprzedaży czy promocji produktu „wewnętrzny analityk” pomoże szybko zlokalizować błędy, wyznaczyć najważniejsze punkty i określić cele, a kreatywna część mózgu – ubierze je w oryginalną, spójną i przyciągającą uwagę formę.

Zestaw umiejętności analitycznych wydaje się niezbędny również w przypadku wielu prac biurowych: szybkie reagowanie, selekcjonowanie informacji, umiejętność priorytetyzowania są konieczne na różnych stanowiskach, gdy poganiają ASAP-y, urywają się telefony i maile: od sekretarki, przez copywritera, po opiekuna klienta czy architekta. To zdolności na tyle uniwersalne, że będą dużą pomocą w każdej pracy – także fizycznej.

| Umiejętności niezbędne w pracy biurowej

Umiejętności analityczne w pracy fachowca

Myślenie analityczne postrzegane jest też jako przeciwieństwo działania emocjonalnego – które w życiu zawodowym odbiera się zwykle raczej negatywnie. Podejmowanie decyzji na chłodno, z uwzględnieniem twardych danych, przydaje się także w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Działanie pod presją i konieczność dostosowywania się do zewnętrznych warunków to przecież codzienność fachowców. Nic dziwnego, że w ogłoszeniach o pracy dla pracowników fizycznych coraz częściej pojawia się wymaganie dotyczące zdolności analitycznych. Poniższe przykłady zawodów pozwolą Ci się przekonać, jak uniwersalna to kompetencja.

  • Kierowca – w przypadku niesprzyjających okoliczności – zamkniętej drogi, wypadku, korka – umiejętności analityczne pomogą mu podejść do sprawy zadaniowo, ze spokojem sprawdzić na mapie dostępne trasy alternatywne i wybrać tę, którą dojedzie najszybciej, zamiast w stresie i złości stać w sznurze aut.
  • Sprzedawca/logistyk – myślenie analityczne jest mu niezbędne do podejmowania skutecznych i dobrych w skutkach decyzji: jak ustawić towar na półkach, by produkty, o które najczęściej proszą klienci, były najłatwiej dostępne? Jakie produkty sprzedawać w promocyjnej cenie – może te, którym kończy się termin przydatności do spożycia? A może nowości, z którymi kupujący nie są jeszcze obeznani, więc niechętnie po nie sięgają? Z jakich produktów sklep ma największą marżę, a więc warto sprzedawać ich jak najwięcej? W jakim stopniu zapełnić stany magazynowe, by zoptymalizować częstotliwość dostaw?
  • Brygadzista na budowie/kierownik budowy praca w budownictwie to wieczna walka z przeciwnościami. Analityczny umysł ma tu duże pole do popisu: począwszy od analizy, w jakiej kolejności wykonywać kolejne etapy robót, by praca przebiegała sprawnie, przez bieżące reagowanie na problemy: mniejszą niż zakładana liczbę pracowników czy niesprzyjające warunki pogodowe i konieczność zmian w harmonogramie zadań, po ustalanie priorytetów i zarządzanie ludźmi. Na każdym etapie robót zdolności analityczne okazują się bardzo pomocne.

| Pracownik fizyczny – czym błysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Analityczne myślenie przyda się w pracy zaopatrzeniowca, magazyniera, kuriera… nie sposób wymienić wszystkich zawodów. To umiejętność, którą warto w sobie rozwijać i pielęgnować, niezależnie od tego, czy czytasz o niej w ogłoszeniu o pracy czy nie. Obok siły, wytrzymałości, hartu ducha oraz odporności na stres jest też na tyle uniwersalna, że przyda się w każdej profesji. Dobrze jest mieć ją w CV.

Zdolności analityczne w pracy kelnerki

Jak ćwiczyć analityczne myślenie?

Zdolności analityczne można sobie wyćwiczyć – jedni są do tego predystynowani bardziej, inni mniej, nie jest jednak tak, że to umiejętność, z jaką się rodzimy. Warto o nią zadbać, bo w wielu przypadkach znacznie ułatwia życie – zarówno zawodowe, jak i prywatne. Podstawą są ćwiczenia trenujące mózg. To bardzo szerokie określenie, dlatego poniżej podamy tylko kilka przykładów:

  • Warto zacząć od podstaw – na przykład od regularnego czytania. Świetnie sprawdzą się kryminały czy powieści detektywistyczne, w których czytelnik może podążać za wskazówkami rozsianymi przez autora w tekście i szukać powiązań. Podobną rolę będą odgrywać także seriale kryminalne.
  • Dobrym treningiem jest także nauka nowych rzeczy. Język obcy, kurs na prawo jazdy, dzierganie czy obsługa programu graficznego – cokolwiek wybierzesz, wykonywanie nowych czynności czy zadań stymuluje mózg i wybija z rutyny codzienności. Zastanów się, co chcesz umieć, ale dotychczas brakowało Ci motywacji, by się do tego zabrać – i spróbuj! Twój umysł analityczny z pewnością Ci podziękuje.
  • Analityczne myślenie trenują także rozmaite gry i zadania logiczne, np. nonogram, szachy albo sudoku. Możesz rozwiązywać je na smartfonie – wystarczy ściągnąć którąś z aplikacji rozwijających mózg i ćwiczyć w autobusie, w kolejce w supermarkecie czy przed zaśnięciem. Jeżeli preferujesz rozrywki offline, poszukaj w kioskach odpowiednich książeczek z łamigłówkami. Świetnie sprawdzą się też po prostu… zbiory zadań z matematyki.

Szukasz pracy, w której analityczne myślenie jest niezbędne? Wejdź na pracuj.pl/fachowcy i znajdź ofertę pracy dla siebie!

 

Oceń artykuł