Porady Kariera i rozwój Agent ubezpieczeniowy – jak zacząć pracę w tym zawodzie?
18.11.2020  | 5 min czytania

Agent ubezpieczeniowy – jak zacząć pracę w tym zawodzie?

18.11.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Segment ubezpieczeń cieszy się niegasnącą popularnością. Pomagają one zabezpieczyć się finansowo przed kosztami związanymi ze skutkami niekorzystnych zdarzeń. Ubezpieczyć można wszystko, co tylko ludzie uznają za wartościowe – życie i zdrowie, nieruchomość, samochód, ale też np. instrument muzyczny, a nawet… nogi (Cristiano Ronaldo) czy pupę (Jennifer Lopez). Jeśli więc dostrzegasz potencjał tej branży i zastanawiasz się, czy kurs na agenta ubezpieczeniowego może Ci otworzyć nową przyszłość zawodową – dowiedz się, jak zacząć!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Jak zacząć pracę jako agent ubezpieczeniowy? Wymagania
• Agent ubezpieczeniowy – kurs i egzamin
• Pytania na egzamin KNF – agent ubezpieczeniowy

Jak zacząć pracę jako agent ubezpieczeniowy? Wymagania

Chcesz się sprawdzić jako agent ubezpieczeniowy? Jeżeli odznaczasz się takimi kompetencjami miękkimi jak komunikatywność, otwartość, odpowiedzialność, charyzma i dar przekonywania – to połowa sukcesu już za Tobą! Wymogi formalne dotyczące podjęcia pracy na tym stanowisku nie są bowiem wysokie. Aby w ogóle myśleć o rozpoczęciu kariery agenta nieruchomości, trzeba mieć wykształcenie minimum średnie oraz móc poświadczyć, że nie ma się na koncie przestępstw popełnionych umyślnie. Oprócz tego należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oczekują też założenia własnej działalności gospodarczej i nawiązania współpracy w ramach B2B.

| Umowa B2B – fakty i mity

Twoje szanse na dobry start kariery w tej branży rosną, jeśli dodatkowo legitymujesz się np. dyplomem uczelni ekonomicznej bądź ukończyłeś studia marketingowe. Przyda się też znajomość danego rynku ubezpieczeń – bo przecież dotyczą one wielu różnych branż. Zależnie więc od tego, czy masz się zająć sprzedawaniem polis na życie, ubezpieczeń komunikacyjnych, turystycznych czy nieruchomości, potrzebujesz wiedzy obejmującej jedną z tych konkretnych dziedzin. Nie jest to jednak wymóg obowiązkowy, ponieważ firmy ubezpieczeniowe prowadzą też własne szkolenia dla przyszłych pracowników, w ramach których przekazują wszelkie przydatne informacje. Konieczne jest natomiast przebycie kursu na agenta ubezpieczeniowego i zdanie egzaminu go kończącego.

Agent ubezpieczeniowy – kurs i egzamin

Kursy na agenta są realizowane przez poszczególne zakłady ubezpieczeniowe – takie jak np. PZU, Allianz, Warta itd. Początkowo odbywa się szkolenie, na którym dowiesz się, jak działa ten rynek, jakie regulacje prawne są z nim związane, jaki jest zakres działań podejmowanych przez agenta itd. Trwa ono około 150 godzin. Gdy już przyswoisz całą wiedzę przekazaną w ramach szkolenia, czeka Cię specjalny egzamin. On również jest realizowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe, ale pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Finansów. Bywa też zwany „egzaminem KNF” – agent ubezpieczeniowy może bowiem wnioskować po nim o licencję i wpisanie do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

| Agent ubezpieczeniowy – zawód z misją

Należy przy tym wiedzieć, że aby zostać tzw. multiagentem – czyli współpracować z kilkoma różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi naraz – zazwyczaj trzeba zdać egzamin oddzielnie w każdym z tych podmiotów. Może to więc zająć znacznie więcej czasu, jednak daje sporą przewagę nad konkurentami, którzy pośredniczą w sprzedaży usług wyłącznie jednej firmy. Niemniej zdarza się też, że pracodawcy wspólnie organizują egzamin. Jest on wówczas odpowiednio dłuższy, ponieważ musi sprawdzić wiedzę kandydata na temat oferty każdego z tych podmiotów. Warto wiedzieć, że jeśli powinie Ci się noga i nie uda Ci się zdać testu, możesz przystąpić do niego ponownie.

Pytania na egzamin KNF – agent ubezpieczeniowy

Jakiego typu pytań możesz się spodziewać na egzaminie na agenta ubezpieczeniowego? Pełen zakres wiedzy sprawdzanej na tego typu testach jest określony w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych. W ramach egzaminu poruszane są zagadnienia podzielone na różne grupy tematyczne. Pierwsza z nich dotyczy ogółu wiadomości niezbędnych do prawidłowego wykonywania obowiązków przez agenta ubezpieczeniowego. Mogą się tu więc pojawić pytania o to, jak działa rynek ubezpieczeń w Polsce, co oznacza pojęcie ryzyka i jakie wyróżniamy jego rodzaje oraz w jaki sposób wylicza się wartość polisy. W tej części egzamin sprawdza też, czy kandydat zna zasady etyczne i przepisy prawa związane z wykonywaniem tego zawodu.

| Z laboratorium do ubezpieczeń

Kolejna grupa pytań jest powiązana z branżami, których dotyczą ubezpieczenia. Wyróżnia się tu dwa bloki tematyczne: polisy na życie oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe i ubezpieczenia majątkowe. Szczegółowe zasady ich oferowania są opisane w różnych ustawach, których znajomością musi się popisać osoba starająca się o tytuł agenta. Ostatnia grupa tematyczna egzaminu dotyczy już stritce oferty firmy, w której zdajesz egzamin. W tej części pojawią się więc pytania o przyjęte w danym miejscu warunki ubezpieczeń, taryfy oraz zasady wyliczania składek i likwidacji szkód. Mogą się też pojawić takie zagadnienia jak reguły prowadzenia dokumentacji w danym zakładzie i inne kwestie dotyczące praktycznej strony wykonywania zawodu agenta ubezpieczeniowego.

| Praca w terenie – poznaj zawody

Egzamin jest prowadzony w formie pisemnej lub elektronicznej i stanowi test jednokrotnego wyboru. W formie standardowej (czyli inaczej niż np. w teście na multiagenta) składa się on ze 100 pytań. Są one podzielone na opisane wyżej grupy tematyczne w następujących proporcjach: 60 zagadnień z części ogólnej; 30 – z części „branżowej”; 10 – z części dotyczącej oferty konkretnej firmy. Za każdą odpowiedź prawidłową otrzymujesz 1 punkt, a do zdania egzaminu potrzebujesz co do zasady minimum 50 punktów.

Jesteś zainteresowany pracą jako agent ubezpieczeniowy? W takim razie do dzieła!
Pamiętaj, że na brak ofert pracy w tej branży z pewnością nie będziesz narzekać.

Sprawdź sam!

Oceń artykuł