Porady Kariera i rozwój 9 nietypowych zawodów świata
19.10.2020  | 7 min czytania

9 nietypowych zawodów świata

19.10.2020  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Prawnik, lekarz, sprzedawca, policjant czy kierowca autobusu – to przykłady profesji, które są popularne i nie wzbudzają powszechnego zdziwienia. Istnieje też jednak wiele nisz na rynku pracy, w ramach których funkcjonują różne dziwne zawody – o których mogliśmy nawet nie słyszeć. Nazwy takie jak sekser, ball picker lub tanatopraktor mogą u niektórych wywoływać ciekawość i zdumienie. Czym zajmują się przedstawiciele tych profesji i jakie są inne najdziwniejsze zawody?

Z tego artykułu dowiesz się:

• Nietypowe zawody – czyli jakie?
• Najdziwniejsze zawody świata – 9 przykładów

Nietypowe zawody – czyli jakie?

Ludzka inwencja nie zna granic. Jeśli na rynku pracy pojawia się jakaś nisza, ktoś pomysłowy z pewnością natychmiast ją zagospodaruje. Można w tym kontekście powiedzieć, że popyt generuje podaż, a potrzeba jest matką wynalazku. W odpowiedzi na jakieś konkretne zapotrzebowanie powstają czasem różne nietypowe profesje. Są to zwykle bardzo wąskie specjalizacje, w których zatrudnia się osoby mające szczególnie rzadkie, wyjątkowe umiejętności i kompetencje.

| Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

Z jednej strony – to dobrze, bo tacy pracownicy mają niewielką konkurencję na rynku. Z drugiej jednak – mogą oni narzekać na niewielką liczbę miejsc pracy, w których mogliby wykorzystywać swoje specyficzne zdolności. Dlatego często na długo związują się oni z jedną firmą czy jednym zleceniodawcą. Mogą też rozwijać inne zdolności, umożliwiające im przebranżowienie czy równoległą pracę także na innych stanowiskach. Tu wszystko zależy od elastyczności i kreatywności danej osoby oraz tego, na ile świadomie chce ona rozwijać swoją ścieżkę zawodową.

Najdziwniejsze zawody świata – 9 przykładów

Pełna lista dziwnych zawodów wydaje się niemożliwa do opracowania – szczególnie że, jak już zaznaczyliśmy, wciąż powstają zupełnie nowe profesje i coraz węższe specjalizacje. Poniżej jednak zgromadziliśmy 9 takich stanowisk, o których mogłeś nie słyszeć – a warto o nich wiedzieć! Poznaj nasze zestawienie i sprawdź, czym na co dzień zajmują się pracownicy o naprawdę nietypowym zakresie obowiązków zawodowych.

  1. Tester karmy dla zwierząt

Trudno uwierzyć w to, że smak rarytasów spożywanych przez naszych pupilów, jest oceniany przez… ludzi. Istnieją osoby, które zawodowo testują karmy dla zwierząt. Doradzają one również producentom psiego i kociego pożywienia na temat tego, jak powinni oni podnosić walory smakowe poszczególnych karm. Wydaje się, że to zawód dla prawdziwych miłośników zwierząt – którzy chcą dla swoich kochanych czworonogów wszystkiego, co najlepsze!

| 7 zawodów dla miłośników zwierząt

  1. Tester materaców

Ludzie, którzy uwielbiają spać i przez długie godziny wylegiwać się w posłaniu, to niekoniecznie jednostki leniwe – mogą oni bowiem w ten sposób pracować i otrzymywać za to pieniądze! Wystarczy, że zostaną testerami łóżek. Ta praca nie jest jednak tak monotonna i pozbawiona ruchu, jak mogłoby się początkowo wydawać. Do obowiązków testera należy bowiem również m.in. sprawdzanie wytrzymałości łóżka, czyli… bezkarne skakanie po nim!

  1. Profesjonalna druhna

Ślub jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych dni w życiu. Panna młoda, która nie znalazła odpowiedniej kandydatki na druhnę, może ją wynająć. Profesjonalna świadkowa to osoba, która dodaje otuchy na ślubnym kobiercu. Coraz częściej jednak taka „druhna do wynajęcia” pomaga także w organizacji ślubu i wesela – np. w zaplanowaniu ceremonii, zaproszeniu gości i zabawianiu ich rozmową. Nie jest to więc tylko zabawa – a naprawdę ciężka praca!

| Pasja i praca w jednym – jak to zrobić?

  1. Osoba sprzątająca miejsca zbrodni

Samobójstwa czy zabójstwa napawają nas przerażeniem i sprawiają, że czujemy się nieswojo. Osoby, które zawodowo sprzątają miejsca zbrodni, nie mogą mieć takich oporów. Zmywają pozostałości tkanek i narządów ze ścian, podłóg, mebli itd., wywabiają też zapach, który może pozostać po nieboszczyku – szczególnie jeśli ten długo przebywał w danym pomieszczeniu. Osoby pracujące w tym nietypowym zawodzie muszą odznaczać się dużą siłą psychiczną, dzięki temu jednak mogą pomagać mniej odpornym na wstrząsy osobom.

  1. Sekser

Zawód seksera był popularny szczególnie w Japonii, choć w ostatnich latach coraz bardziej traci na znaczeniu. Praca takiego specjalisty polega na… sprawnym selekcjonowaniu piskląt ze względu na ich płeć. Rozwój inżynierii genetycznej sprawił jednak, że sekserzy powoli przestają być potrzebni. Manipulacja komórkami pozwala bowiem decydować o tym, ile w danej hodowli powstanie kogutów, a ile kwok. Wciąż jednak są często potrzebne osoby do weryfikacji tego, czy płeć piskląt została dobrze zaplanowana. Praca seksera jest zwykle bardzo wysoko płatna – a jednak mało kto chce się jej podjąć.

| A gdyby tak zmienić zawód…

  1. Tanatopraktor

Stylista pośmiertny – to inna nazwa zawodu tanatopraktora. Taki specjalista dokłada wszelkich starań do tego, aby osoby zmarłe wyruszyły w swoją ostatnią drogę bez śladów chorób itd. Tanatopraktor przygotowuje więc ciało do okazania rodzinie i do pogrzebu. W zakresie jego obowiązków zawodowych leży balsamowanie zwłok, wykonanie pośmiertnego makijażu, wystylizowanie paznokci czy ubranie zmarłego w – zwykle specjalnie wybrany przez bliskich – strój. Jest to więc zawód wymagający odpowiedniej konstrukcji psychicznej i przejścia przez bardzo specjalistyczne szkolenia.

  1. Ball picker

Powierzchnie pól golfowych są imponująco wielkie. Na tych rozległych terenach znajdują się zazwyczaj zarówno trawa, jak i zbiorniki wodne. W związku z tym odnalezienie piłek bywa dla graczy trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego właśnie stworzono specjalne stanowisko dla osoby odpowiedzialnej za wyszukanie zguby – ball picker lokalizuje piłeczki i je wyławia. Dzięki temu zapaleni golfiści płynnie rozgrywają kolejne partie, zaś osoba pasjonująca się tym sportem może realizować się zawodowo.

| Jak wykorzystać hobby w budowaniu własnej marki?

  1. Model w pracowni figur woskowych

Artyści, którzy tworzą realistyczne figury woskowe, nie wzorują się wyłącznie na zdjęciach. Chcąc zachować właściwe proporcje ciała i uchwycić ważne szczegóły, muszą mieć przed oczami żywego modela. Praca w takim zwodzie wymaga dużej cierpliwości i kontroli nad własnym ciałem. Osoba zatrudniona na takim stanowisku musi też zazwyczaj spełniać konkretne wymagania dotyczące szczegółów jej wyglądu – typu sylwetki, znaków szczególnych itp.

  1. Zastępca do kolejki

Mogłoby się wydawać, że zawodowi „stacze” odeszli wraz z zakończeniem okresu Polski Rzeczpospolitej Ludowej… Jednak nic bardziej mylnego! Przedstawiciele tej profesji mają się dobrze np. w Wielkiej Brytanii. Zapotrzebowanie na ich usługi jest na tyle duże, że na rynku powstają wyspecjalizowane agencje, które zrzeszają profesjonalnych zastępców do kolejek. Od osób zainteresowanych tym zawodem nie oczekuje się zwykle żadnych konkretnych umiejętności – choć wydaje się, że nie powinni się tym zajmować ludzie zbyt ruchliwi, niecierpliwi i żywiołowi…

Oceń artykuł