Porady Kariera i rozwój 8 zawodów, w których praca zespołowa jest niezbędna
16.01.2019  | 4 min czytania

8 zawodów, w których praca zespołowa jest niezbędna

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Umiejętność współpracy pozwala realizować cele zawodowe, ponieważ sprzyja twórczemu wykorzystywaniu kompetencji i zdolności różnych ludzi. Stanowi jeden z czynników pomagających zachować wysoką efektywność – mimo różnic, a czasami także mimo konfliktów.  Dziennikarz czy budowlaniec to zawody, w których praca zespołowa jest niezbędna.

Praca z ludźmi - zawody

Kompetencje społeczne są tak samo istotne jak wiedza fachowa, dlatego pracodawcy oczekują od kandydatów m.in. komunikatywności, asertywności i umiejętności współpracy. Brak określonych cech i predyspozycji może uniemożliwiać wykonywanie wybranej profesji. Współpraca jest niezbędna szczególnie w zawodach, takich jak:

  • Dziennikarz

Osoba, która zajmuje się dziennikarstwem: telewizyjnym, prasowym, radiowym czy internetowym, realizuje materiały we współpracy z operatorami, dźwiękowcami, korektorami itd. Skłonność do popadania w konflikty mogłaby wydłużać czas powstawania reportażu, artykułu lub audycji.

  • Specjalista ds. PR

Za wizerunek polityka, biznesmena czy innej rozpoznawalnej osoby lub firmy odpowiada sztab ludzi, którzy tworzą i realizują przemyślaną strategię public relations. Specjalista ds. PR odpowiada za kontakty z mediami, ale też często za komunikację wewnętrzną, która jest niezbędna, aby np. właściwie zorganizować wydarzenie firmowe.  

Jak na karuzeli, czyli public relations od kuchni

  • Strażak

Strażacy muszą tworzyć zgraną drużynę - w przeciwnym razie nie mogliby reagować i działać wystarczająco szybko i skutecznie. Ważne, by potrafili współpracować także z przedstawicielami innych służb ratowniczych.

  • Pracownik medyczny

Umiejętność współpracy jest niezbędna także w zawodach medycznych, ponieważ jej brak utrudniłby przeprowadzanie operacji lub innych procedur wdrażanych w celu ratowania ludzkiego życia.

  • Budowlaniec

Brak współpracy uniemożliwiłby również realizowanie projektów budowlanych. Są to wieloetapowe przedsięwzięcia, w których praca jednej ekipy zależy od tego, jak spisali się fachowcy, którzy realizowali wcześniejsze etapy.

  • Pracownik gastronomii (kucharz, kelner)

Trudno byłoby zachować odpowiednią dynamikę działania restauracji, gdyby kelnerzy nie potrafili ze sobą współpracować, tylko rywalizowaliby np. o napiwki. Relacje pomiędzy obsługą a kucharzami są równie istotne, ponieważ konflikty opóźniają, a czasami nawet paraliżują pracę.

  • Specjalista ds. IT

Programista zaangażowany w projekt współpracuje z zespołem programistów, testerów i innych specjalistów ds. IT. Brak współpracy utrudnia terminową realizację zadań i powoduje straty finansowe.

  • Manager

Osoba, która zarządza, współpracuje z przełożonymi, z podwładnymi, a także z usługodawcami spoza firmy. Umiejętność budowania dobrych, poprawnych i profesjonalnych relacji to jeden z podstawowych wymogów na takim stanowisku.  

10 cech dobrego kierownika

Zasady pracy w zespole

Wzajemny szacunek, uczciwość i asertywność, realizacja wspólnych celów, a nie własnych interesów  – to kluczowe wartości sprzyjające budowaniu zgranego zespołu, który osiąga wysokie wyniki. Zjawiska, takie jak: niezdrowa rywalizacja czy zrzucanie winy za swoje błędy na inne osoby, mogą skutecznie zrujnować efekty dotychczasowych działań.

10 zasad pracy w zespole

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Najważniejsze kompetencje miękkie to…

Oceń artykuł