Umiejętność współpracy pozwala realizować cele zawodowe, ponieważ sprzyja twórczemu wykorzystywaniu kompetencji i zdolności różnych ludzi. Stanowi jeden z czynników pomagających zachować wysoką efektywność – mimo różnic, a czasami także mimo konfliktów. Dziennikarz czy budowlaniec to zawody, w których praca zespołowa jest niezbędna.
Praca z ludźmi - zawody
Kompetencje społeczne są tak samo istotne jak wiedza fachowa, dlatego pracodawcy oczekują od kandydatów m.in. komunikatywności, asertywności i umiejętności współpracy. Brak określonych cech i predyspozycji może uniemożliwiać wykonywanie wybranej profesji. Współpraca jest niezbędna szczególnie w zawodach, takich jak:
- Dziennikarz
Osoba, która zajmuje się dziennikarstwem: telewizyjnym, prasowym, radiowym czy internetowym, realizuje materiały we współpracy z operatorami, dźwiękowcami, korektorami itd. Skłonność do popadania w konflikty mogłaby wydłużać czas powstawania reportażu, artykułu lub audycji.
- Specjalista ds. PR
Za wizerunek polityka, biznesmena czy innej rozpoznawalnej osoby lub firmy odpowiada sztab ludzi, którzy tworzą i realizują przemyślaną strategię public relations. Specjalista ds. PR odpowiada za kontakty z mediami, ale też często za komunikację wewnętrzną, która jest niezbędna, aby np. właściwie zorganizować wydarzenie firmowe.
Jak na karuzeli, czyli public relations od kuchni
- Strażak
Strażacy muszą tworzyć zgraną drużynę - w przeciwnym razie nie mogliby reagować i działać wystarczająco szybko i skutecznie. Ważne, by potrafili współpracować także z przedstawicielami innych służb ratowniczych.
- Pracownik medyczny
Umiejętność współpracy jest niezbędna także w zawodach medycznych, ponieważ jej brak utrudniłby przeprowadzanie operacji lub innych procedur wdrażanych w celu ratowania ludzkiego życia.
- Budowlaniec
Brak współpracy uniemożliwiłby również realizowanie projektów budowlanych. Są to wieloetapowe przedsięwzięcia, w których praca jednej ekipy zależy od tego, jak spisali się fachowcy, którzy realizowali wcześniejsze etapy.
- Pracownik gastronomii (kucharz, kelner)
Trudno byłoby zachować odpowiednią dynamikę działania restauracji, gdyby kelnerzy nie potrafili ze sobą współpracować, tylko rywalizowaliby np. o napiwki. Relacje pomiędzy obsługą a kucharzami są równie istotne, ponieważ konflikty opóźniają, a czasami nawet paraliżują pracę.
- Specjalista ds. IT
Programista zaangażowany w projekt współpracuje z zespołem programistów, testerów i innych specjalistów ds. IT. Brak współpracy utrudnia terminową realizację zadań i powoduje straty finansowe.
- Manager
Osoba, która zarządza, współpracuje z przełożonymi, z podwładnymi, a także z usługodawcami spoza firmy. Umiejętność budowania dobrych, poprawnych i profesjonalnych relacji to jeden z podstawowych wymogów na takim stanowisku.
Zasady pracy w zespole
Wzajemny szacunek, uczciwość i asertywność, realizacja wspólnych celów, a nie własnych interesów – to kluczowe wartości sprzyjające budowaniu zgranego zespołu, który osiąga wysokie wyniki. Zjawiska, takie jak: niezdrowa rywalizacja czy zrzucanie winy za swoje błędy na inne osoby, mogą skutecznie zrujnować efekty dotychczasowych działań.
Najważniejsze kompetencje miękkie to…