Porady Kariera i rozwój 8 zawodów, w których musisz wykazać się dobrą sprawnością fizyczną
29.05.2019  | 10 min czytania

8 zawodów, w których musisz wykazać się dobrą sprawnością fizyczną

29.05.2019  | 10 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.5)

Co łączy m.in. magazyniera, ratownika, trenera personalnego lub hostessę? W każdym z tych zawodów duże znaczenie ma zdrowie fizyczne. I choć nie zawsze są to profesje niebezpieczne, bez wątpienia wymagają od pracowników dobrej sprawności. Przeczytaj, czym jest wytrzymałość fizyczna i w których zawodach tężyzna odgrywa ważną rolę. Podpowiemy Ci, czy jesteś odpowiednią osobą, aby wykonywać poszczególne zadania.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Sprawność fizyczna i jej wpływ na zdrowie
• Zdrowie fizyczne a praca jako magazynier, pracownik budowlany i kurier
• Wytrzymałość fizyczna u ratownika wodnego, pracownika służb mundurowych i rehabilitanta
• Test sprawności fizycznej u trenera personalnego i zawodowego sportowca

Sprawność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest ogromny. O tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Sprawność fizyczna to połączenie zaradności oraz samodzielności motorycznej. Ta efektywna praca mięśniowa może okazać się kluczowa do tego, by codziennie wykonywać określone zadania w pracy. Co ważne, poziom sprawności fizycznej zależy od wieku, płci, budowy ciała, a nawet naszego genotypu czy stylu życia. Na szczęście zespół cech takich jak: równowaga, gibkość, zręczność, szybkość czy siła, które są składowymi wytrzymałości fizycznej, można rozwijać oraz doskonalić.

| Jak połączyć pracę z aktywnością fizyczną?

Zastanawiasz się, jak mieć dobrą kondycję? Bardzo ważny jest zdrowy styl życia i codzienny ruch. Dzięki takiemu holistycznemu podejściu możesz nie tylko lepiej poczuć się we własnym ciele, lecz także usprawnić działanie mózgu i poprawić swoją percepcję. A to bardzo ważne, kiedy m.in. szukasz nowego zatrudnienia, chcesz się rozwijać w pracy czy po prostu sprawność fizyczna i umysłowa są niezbędne na Twoim stanowisku. Które zawody wymagają największej tężyzny? Poniżej znajdziesz kilka profesji, w których kondycja fizyczna ma znaczenie.

Zdrowie fizyczne a praca jako magazynier, pracownik budowlany i kurier

Sprawność fizyczna najczęściej przydaje się w zawodach, które mogą wykonywać osoby bez wykształcenia wyższego. To jednak wcale nie oznacza, że magazynier, pracownik budowlany czy kurier nie muszą oprócz wytrzymałości ciała wykazać się także m.in. logicznym myśleniem. W ich fachu to podstawa! Na czym polega codzienna praca w tych profesjach i do czego przydaje się im dobra wytrzymałość?

| Pracownik fizyczny – czym błysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?

  • Magazynier

Zakres obowiązków magazyniera to najczęściej rozładowywanie towaru, a także jego przygotowywanie do sprzedaży czy kompletowanie zamówień dla klientów. Transport produktów wymaga od pracownika sporej siły i wytrzymałości. Wielkość i waga paczek zależą od przeznaczenia magazynu. Mogą to być zarówno skrzynki z jedzeniem czy części samochodowe, jak i meble. Magazynier większość swojego dnia spędza w pozycji stojącej, a często dochodzi do tego dźwiganie, przesuwanie czy układanie niekiedy sporych ładunków. I choć do pomocy są inni pracownicy oraz wózek widłowy, praca bez wątpienia jest wymagająca, a najlepiej odnajdą się w niej osoby z dobrą sprawnością fizyczną.

Zawody wymagające sprawności fizycznej - magazynier (żartobliwy obrazek)

  • Pracownik budowlany
    Murowanie, tynkowanie, montowanie – to tylko niektóre obowiązki pracownika budowlanego. Osoby specjalizujące się w wykonywaniu prac remontowo-budowlanych bardzo często przenoszą przedmioty o dużej masie, a także spędzają czas w niekomfortowej pozycji. Do tego dochodzą również prace na rusztowaniach czy z ciężkim sprzętem. Z tego względu pracownik budowlany powinien być wytrzymały i sprawny fizycznie, ponieważ roboty toczą się niekiedy przez cały rok i nie zawsze udaje się działać tylko w zamkniętych oraz ogrzewanych pomieszczeniach. W tym przypadku odporny i zahartowany organizm to podstawa.
  • Kurier
    Sprawność fizyczna jest potrzebna także w pracy kuriera. Pracownik ten bardzo często wchodzi i schodzi po schodach, transportując przesyłki o różnych gabarytach. Poza dobrą kondycją kurier powinien wyróżniać się także siłą – dostarczane przez niego towary mogą mieć przeróżne rozmiary i wagę. Już samo załadowanie samochodu wielkogabarytowymi paczkami jest sporym wyzwaniem i dużym wysiłkiem, a na tym praca kuriera wcale się nie kończy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi wykazać się też innymi cechami – np. zręcznością i szybkością, bo w tym zawodzie liczy się przede wszystkim dostarczenie przesyłki na czas.

| Praca okiem kuriera: Ważne jest to, żeby zrozumieć ludzi

Wytrzymałość fizyczna u ratownika wodnego, pracownika służb mundurowych i rehabilitanta

W puli zawodów, w których bardzo ważna jest wytrzymałość fizyczna, znajdują się też takie profesje, które polegają na ratowaniu życia i mienia obywateli oraz na przywracaniu ich do pełni sił. Ratownik wodny, pracownik służb mundurowych czy rehabilitant muszą każdego dnia wykorzystywać siłę swoich mięśni oraz sprawność, a nawet chwilowa niedyspozycja i spadek wytrzymałości sprawiają, że wykonywanie tego zawodu jest wręcz niemożliwe lub mocno ograniczone.

| 10 zawodów, w których stres to codzienność

  • Ratownik wodny
    Jaki jest zakres obowiązków ratownika wodnego? Ratownik wodny jest odpowiedzialny za sprawowanie nadzoru nad osobami, które przebywają w wodzie, np. w basenie, morzu lub jeziorze. Kiedy zauważy, że kąpiącym się osobom grozi niebezpieczeństwo, musi do nich dopłynąć i przetransportować do brzegu. W pracy ratownika niezbędne są bardzo dobra kondycja fizyczna, ogólna tężyzna i wytrzymałość, które pozwalają pokonać opór wody i jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych z pomocą.

| Strażak, prawnik – które zawody są najbardziej szanowane?

  • Pracownik służb mundurowych
    Zawody zaufania społecznego i stanowiska takie jak np. strażak, policjant czy zawodowy wojskowy to pracownicy mundurowi, którzy niosą pomoc obywatelom w niecodziennych sytuacjach. Aby dostać się do Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji czy jednostki wojskowej trzeba wcześniej zaliczyć nie tylko testy psychologiczne, ale również egzaminy sprawnościowe. W tych profesjach, oprócz zachowania zimnej krwi, logicznego myślenia i odwagi, liczy się przede wszystkim wytrzymałość fizyczna. Niejednokrotnie trzeba wykazać się siłą, np. podczas gaszenia pożaru (obowiązki strażaka), obezwładniania przestępcy (obowiązki policjanta) czy układania worków z piaskiem podczas powodzi (obowiązki wojskowego). Oczywiście to tylko pojedyncze zadania, z którymi mają do czynienia mundurowi.

| Testy rekrutacyjne – jak sobie z nimi poradzić?

  • Rehabilitant
    Główne zadanie rehabilitanta to pomaganie ludziom borykającym się z niepełnosprawnościami ruchowymi w wyniku chorób, kontuzji lub wypadków. Osoba, która wykonuje ten zawód, skupia się przede wszystkim na ćwiczeniach fizycznych i na zabiegach. Te mają za zadanie powstrzymać postępujące zmiany w organizmie pacjenta lub poprawić jego sprawność ruchową. Rehabilitant musi włożyć sporo siły, aby np. rozmasować mięśnie chorego czy podtrzymać go, gdy wykonuje ćwiczenia. Sprawność fizyczna w tym fachu jest więc niezbędna i przydaje się w szczególności w pracy z osobami dorosłymi.

Test sprawności fizycznej u trenera personalnego i zawodowego sportowca

Trener personalny czy zawodowy sportowiec to profesje, które z pozoru wydają się przyjemne i nie wymagają zbyt wielu kompetencji. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wymienione zawody opierają się nie tylko na licznych wyrzeczeniach, ale przede wszystkim na sile, sprawności fizycznej i wytrzymałości organizmu.

Aby zostać profesjonalnym trenerem czy zawodowym sportowcem być może będziesz musiał przejść test sprawności fizycznej, który sprawdzi Twoją maksymalną wydolność tlenową, będącą wyznacznikiem doskonałej kondycji. To tzw. test Coopera, który polega na nieprzerwanym 12-minutowym biegu. Po wysiłku określa się pułap tlenowy (VO2max) ustalany zgodnie z wiekiem i płcią zawodnika. To maksymalna ilość tlenu, jaką jest w stanie pobrać organizm w czasie wzmożonej aktywności fizycznej.

  • Trener personalny
    Trudno wyobrazić sobie trenera personalnego, który nie może pochwalić się dobrą sprawnością fizyczną. Główne obowiązki trenera to m.in. dopasowywanie treningów do potrzeb klientów, a także instruowanie osób dbających o sylwetkę w kwestii prawidłowego wykonywania konkretnych ćwiczeń. Trener powinien dbać o formę, żeby mógł być wzorem dla swoich podopiecznych. Cały dzień spędzony na siłowni czy podczas zajęć w klubie fitness to nie lada wyzwanie. Wymaga to też ogromnej wytrzymałości organizmu, który musi być odporny na nadmierny wysiłek fizyczny czy odwodnienie.
  • Zawodowy sportowiec
    W tym fachu liczą się gibkość, szybkość, zwinność i wyjątkowo rozwinięta koordynacja ruchowa. Osoby, które uprawiają daną dziedzinę sportu, stale muszą kontrolować swoją dietę i dbać o to, aby mieć wyniki na najwyższym poziomie. Ich codzienna praca polega na nieustannych przygotowaniach do zawodów i wyczerpujących treningach, a osiągnięcia sportowe decydują o rozwoju dalszej kariery. To dlatego zawód sportowca uprawiają głównie osoby młode, silne i sprawne fizycznie.

| Popularne zawody, które mogą mieć wpływ na zdrowie

Oceń artykuł