Porady Kariera i rozwój 8 sposobów na zwalczenie lęku przed pracą
25.01.2018

8 sposobów na zwalczenie lęku przed pracą

25.01.2018
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.46)

Stres i strach wpływają na nas motywująco, jeśli występują w niewielkich „dawkach”. Mogą dezintegrować nasze życie, gdy doświadczamy ich permanentnie. Aby pokonać lęk towarzyszący nam w pracy, warto m.in. wskazać jego źródło i skonfrontować się z nieprzyjemnymi wydarzeniami.

Lęk przed pracą – jak sobie z nim poradzić?

Powrót do obowiązków po przerwie bywa trudny. Stres może nasilać się w niedzielny wieczór lub wtedy, gdy urlop dobiega końca. Jak przezwyciężyć negatywne odczucia? Oto kilka sposobów:

  • Wybór odpowiedniej profesji

Czynniki nasilające lęk to m.in. częste zmiany pracy lub wybór zawodu, którego nie lubimy bądź nie potrafimy wykonywać. Chcąc czerpać radość z aktywności zawodowej, warto poznać swoje predyspozycje i dokonywać przemyślanych wyborów. Trudno czuć się dobrze np. jako makler giełdowy, gdy ma się niewielką odporność na stres.

  • Odnalezienie przyczyny problemu

Lęk przed pracą ma konkretne podłoże. Możemy doświadczać go np. dlatego, że nasz bezpośredni przełożony nas upokarza. Inny powód to niewystarczające szkolenie i niepewność, jakiej doświadczamy w związku z brakiem wiedzy. Znając źródło problemu, możemy podjąć konkretne kroki i poszukać właściwego rozwiązania.    

  • Doskonalenie umiejętności zawodowych

Czujemy się pewnie w pracy wówczas, gdy posiadamy kompetencje niezbędne do jej wykonywania. Lęk i niepokój towarzyszą nam w szczególności wtedy, gdy skłamaliśmy w CV. Brak wiedzy i doświadczenia ujawnia się dość szybko, stawiając nas w niekorzystnym świetle.  

  • Dbanie o relacje interpersonalne

Obawy przed rozpoczęciem pracy towarzyszą nam także wtedy, gdy w zespole panuje nieprzyjemna atmosfera. Aby budować zdrowe relacje, warto postępować uczciwie i być miłym dla współpracowników. Dobrze jest również pielęgnować kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki temu łatwiej pokonuje się trudności w życiu zawodowym.

  • Rozwiązywanie konfliktów

W utrzymywaniu pozytywnych stosunków pomaga także wyjaśnianie nieprzyjemnych sytuacji. Nie warto czekać, aż konflikt się zaogni. Im wcześniej zareagujemy na negatywne zachowania współpracownika, tym łatwiej będzie ustalić zasady obowiązujące w relacji.

  • Rozmowy ze współpracownikami

Trudności związane z aklimatyzacją towarzyszą wielu osobom aktywnym zawodowo, ale każdy człowiek radzi sobie z nimi indywidualnie. Warto poruszać takie tematy podczas rozmów ze znajomymi z pracy. Dzięki temu możemy przekonać się, że nie tylko my doświadczamy nieprzyjemnych emocji.

  • Czas na odpoczynek

Lęk i frustracja nasilają się, gdy jesteśmy przemęczeni. Starajmy się przyjmować tyle obowiązków, ile jesteśmy w stanie wykonać bez szkody dla zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy o tym, by w natłoku zajęć znaleźć czas na regenerację sił. Spędzajmy weekendy tak, jak lubimy, korzystajmy z urlopów pracowniczych i rozwijajmy swoje zainteresowania.   

  • Terapia psychologiczna

Jeśli lęk przed pracą paraliżuje nas i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, rozważmy wizytę u psychologa. Uczestnicząc w spotkaniach ze specjalistą, możemy poznać mechanizmy, jakie nami kierują i nauczyć się skutecznie pokonywać trudności.

Oceń artykuł