Porady Kariera i rozwój 8 rad, jak zarabiać więcej
29.03.2018  | 4 min czytania

8 rad, jak zarabiać więcej

29.03.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Atrakcyjna pensja może sprawić, że będziesz czuł się doceniony i zmotywowany. Planując swoją karierę, warto przykładać wagę również do innych aspektów, takich jak możliwości rozwoju czy prestiż firmy.  

Podczas negocjowania wynagrodzenie, musisz dysponować konkretnymi argumentami.  Liczą się np. Twoje osiągnięcia. Jeśli chcesz odnieść sukces zawodowy i dużo zarabiać:  

  • Odkryj swój potencjał

Osoba, która odnosi sukcesy, zna siebie oraz własne atuty i ograniczenia. Jest świadoma swoich mocnych stron i je rozwija. Stara się także wyeliminować słabości, które utrudniają jej działanie. Ustanawia sobie cele adekwatne do możliwości i wytrwale dąży do ich realizacji.    

7 podpowiedzi, jak negocjować wynagrodzenie

  • Planuj

Człowiek sukcesu, który zamierza uzyskiwać atrakcyjne zarobki, działa planowo. Wie, co i w jaki sposób chce osiągnąć. Dobiera metody działania, które doprowadzają go do celu. Układa również plany awaryjne, dzięki czemu nie rezygnuje nawet w razie niepowodzeń. Jest gotowy na różne sytuacje, ale potrafi także improwizować.  

  • Szukaj wzorów do naśladowania

Warto analizować przebieg kariery osób, które zdobyły uznanie w świecie biznesu, kultury itd. Przyglądając się ich historiom, można korzystać z mądrych rozwiązań i unikać błędów. To ważne, zwłaszcza gdy stawia się pierwsze kroki.

  • Zdobywaj wiedzę

Aby zarabiać pieniądze, trzeba mieć nie tylko ciekawe pomysły, ale również szeroką wiedzę. Rozwój intelektualny i poznawanie branży – to drogi, którymi warto podążać, chcąc osiągnąć sukces. Kompetencje miękkie, takie jak elastyczność czy kreatywność nie zastąpią wiedzy fachowej, ale mogą być pomocne przy korzystaniu z niej.   

  • Inwestuj

Przeznaczanie czasu i środków materialnych na zdobywanie wiedzy to inwestycja w przyszłość. Warto się na nią zdecydować. Aby okazała się korzystna, trzeba dokładnie określić swoje cele. Opanowanie języka obcego, zdobycie uprawnień czy wiedzy na temat określonej dziedziny – im precyzyjniej określisz swoje zamiary, tym łatwiej będzie Ci je zrealizować.   

  • Bądź wytrwały

Warto dokładnie przemyśleć kierunek, w jakim zamierzasz się rozwijać. Dobrze jest zmieniać decyzje i modyfikować plany, o ile taka postawa pomaga precyzyjniej określić cele. Jeśli tylko wprowadza zamęt, trzeba ją zrewidować.  

Porównywarka zarobków

  • Znaj swoją wartość

Rozwijanie umiejętności miękkich i zdobywanie wiedzy fachowej sprawia, że stajesz się coraz lepszym fachowcem i przyczyniasz się do rozwoju firmy. Wynagrodzenie, jakie otrzymujesz, powinno być adekwatne do tego, co potrafisz. Warto o tym pamiętać, negocjując wysokość pensji.

  • Pracuj mądrze

Na sukces trzeba zapracować. Trudno osiągnąć coś bez wysiłku. Sama ciężka praca jednak nie wystarczy. Trzeba ustanawiać cele i dążyć do ich realizacji, korzystając z możliwości, jakimi dysponujemy (delegowanie zadań, automatyzacja poszczególnych czynności itd.). Niezbędny jest przemyślany plan działania. Liczy się także umiejętność dzielenia zadań na ważne i mniej istotne.  

Oceń artykuł