Porady Kariera i rozwój 8 powodów, dlaczego wakacje pomagają karierze
01.08.2015  | 5 min czytania

8 powodów, dlaczego wakacje pomagają karierze

01.08.2015  | 5 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno

Urlop? Może jeszcze nie teraz. Jest przecież tyle do zrobienia… Inni nie biorą, to się nie będę wychylać. A właśnie, że wychyl się! Jadąc na wakacje inwestujesz również w swoją karierę! Zyskujesz o wiele więcej niż Twoi współpracownicy, nieodrywający się od biurek i zorientowani na pracę non stop. Pozornie błahe, wakacyjne i nie - biznesowe aktywności potrafią wpłynąć na jakość późniejszej pracy.

1. Możesz się wyspać.

Ta zwykła czynność czasem niestety wydaje się czymś niezwykłym. Z pozoru coś naturalnego, ale w praktyce okazuje się wyzwaniem. Doba jest ciągle za krótka, bo przytłaczają nas codzienne obowiązki. Warto jednak sobie uświadomić, że człowiek wyspany = pracownik bardziej zadowolony, zrelaksowany i lepiej funkcjonujący w firmie.

2. Możesz ochłonąć.

Zmieniając otoczenie, wchodząc w nowe środowisko czy poznając inną kulturę można dostrzec, że poza firmą istnieje również inny świat. Sprawy zyskują nowy wymiar, dystansujesz się do firmowych problemów, uspakajasz się i łapiesz równowagę. Dzięki wakacjom zyskujesz coś, co tracą Twoi zestresowani koledzy, uzależnieni od pracy i odkładający urlop w nieskończoność. Lepiej więc odpocząć, zamiast później żałować, że straciło się cierpliwość i powiedziało o jedno słowo za dużo do szefa/współpracownika/klienta/kontrahenta.

3. Stajesz się bardziej kreatywny i efektywny.

Wakacje pozwalają na regenerację organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zyskujesz więcej siły i energii. Znów Ci się chce działać, pracować, wymyślać! Gdy jesteś wypoczęty, stajesz się bardziej kreatywny, otwarty i uważny.

4. Podejmujesz przemyślane decyzje.

Urlop może być etapem, po którym przyjdą ważne zmiany. Być może od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zmianą pracy. A może chciałbyś spróbować sił we własnym biznesie. Czujesz, że chciałbyś się bardziej rozwijać, może iść na jakiś nowy kurs czy szkolenie? Ale ciągle brakuje chwili, by zgłębić temat. Codzienny kierat obowiązków powoduje, że nie słyszysz własnych myśli. Podczas wakacji możesz na spokojnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, przekonać się, czy faktycznie potrzebujesz zmiany, zastanowić się, czego Ci brakuje, czego potrzebujesz.

5. Bardziej doceniasz swoją pracę.

Gdy jesteś przemęczony, trudniej dostrzec Ci pozytywne strony Twojej pracy. Wzrok wyostrza się na sprawy, które najbardziej irytują i drażnią. Coś, co niekoniecznie jest bardzo złe, nagle urasta do rozmiarów katastrofy. Czasem niewiele trzeba, by uruchomić lawinę krytyki i wylewać żale na prawo i lewo. A wszystko to przez przeciążenie organizmu, brak snu, nadmiar stresu. Warto oderwać się od pracy, by móc później docenić to, co w niej lubimy najbardziej. Wpłynie to na pewno na poziom zaangażowania, motywacji i satysfakcji.

6. Odkrywasz w sobie spontaniczność.

Na co dzień wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i ustalone według grafiku. Podczas wakacji możesz sobie pozwolić na spontaniczność i przypomnieć sobie, jak to jest działać bez sztywnego planu. To wspomnienie warto pielęgnować po powrocie do pracy - spontaniczne działania, szybkie reakcje i decyzje potrafią być też potrzebne w biznesie.

7. Poprawiasz relacje z bliskimi.

To żadne odkrycie, że nasze życie prywatne w dużym stopniu wpływa na to, jak funkcjonujemy w pracy. Jeśli zaniedbujemy relacje, nie mamy czasu dla najbliższych, prędzej czy później odczujemy to jako pracownicy. Gdy nasze myśli zaprzątają rodzinne problemy, pretensje, kłótnie, niedomówienia, to stajemy się mniej efektywni, podatni na błędy, wybuchy złości w miejscu pracy itp. Urlop za to przywraca często tę równowagę I pomaga nadrobić zaległości w relacjach z bliskimi nam ludźmi.

8. Inwestujesz w zdrowie.

Z auta na krzesło, z krzesła do auta, z auta na sofę. Tak wygląda dzień wielu pracowników. Wyjazd na wakacje procentuje w postaci lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. A w pracy jest ona przecież potrzebna! Komputer zamieniamy na aktywności i ruch na powietrzu. Pospiesznie pitą kawę i jedzoną drożdżówkę zastępujemy ciepłymi posiłkami. Podczas urlopu mamy przecież na to czas! To bezcenne w obliczu różnych chorób cywilizacyjnych, które są efektem siedzącego trybu życia, stresu i złej diety.

A Wam jak wakacje pomagają w pracy?

Oceń artykuł