Samoocena pracownicza jest jedną z metod, które służą budowaniu motywacji i satysfakcji. Dzięki określeniu swoich mocnych i słabych stron oraz podsumowaniu dotychczasowej aktywności można lepiej zadbać o swój rozwój zawodowy.
Pracodawcy, chcąc poznać opinie podwładnych, proszą ich o dokonanie samooceny. Pytania w formularzach dotyczą jakości pracy w minionym okresie. W jaki sposób oceniać swoje zawodowe postępy, aby na tym skorzystać? Oto kilka wskazówek:
-
Pracujmy nad zdrowym poczuciem własnej wartości
Możemy dokonywać trafnych ocen swoich działań tylko wtedy, gdy nasze poczucie własnej wartości nie jest zaniżone lub zawyżone. Aby patrzeć na siebie w zdrowy sposób, nie porównujmy się z innymi. Ważne również, byśmy mieli świadomość swoich zalet i wad. Wykorzystujmy różne okazje w życiu zawodowym i prywatnym, by poznawać siebie i swoje możliwości.
-
Wyznaczajmy i realizujmy cele
Aby osiągnąć spełnienie w pracy, warto mieć plan na przyszłość. Kiedy wyznaczamy sobie cele i wkładamy wysiłek w ich osiągnięcie, zyskujemy większą świadomość swoich potrzeb i możliwości. Dzięki temu podejmujemy przemyślane działania.
-
Przywołujmy konkretne sytuacje
Wypełniając arkusz samooceny, wspominajmy o konkretnych wydarzeniach. Kiedy piszemy o największych sukcesach minionego roku, możemy powoływać się na liczby itd. Ważne, by można było zweryfikować to, co napisaliśmy.
-
Unikajmy fałszywej skromności
Mówmy o sobie w sposób naturalny i autentyczny. Dajmy się poznać jako osoby szczere i uczciwe. Nie deprecjonujmy siebie w oczach pracodawcy. Nie oznacza to, że powinniśmy zachowywać się butnie, domagając się pochwał, nagród itd. Postarajmy się znaleźć złoty środek. Zdrowe podejście do własnych osiągnięć sprzyja rozwojowi.
-
Określmy, jakie kompetencje miękkie i twarde stoją za naszymi sukcesami
Dokonując samooceny, zastanówmy się, co sprawia, że potrafimy realizować swoje cele. Jeśli określimy kompetencje miękkie i kompetencje twarde wówczas, będziemy wiedzieć, nad czym powinniśmy pracować, aby osiągać jeszcze bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Nie spoczywajmy na laurach. Pamiętajmy o tym, że zawsze możemy stawać się coraz lepsi.
-
Nie bójmy się mówić o porażkach
Nie istnieją pracownicy, którzy odnoszą wyłącznie sukcesy. Nie bójmy się porażek, ponieważ obawa przed nimi może zahamować nasz rozwój. Niemal każdej aktywności towarzyszy pewne ryzyko, które musimy zaakceptować, jeśli chcemy spełniać kolejne marzenia zawodowe.
-
Wyciągajmy wnioski
Z każdego niepowodzenia płynie jakaś nauka. Analizując swoje porażki, możemy na przykład określić, gdzie w danej chwili znajdują się granice naszych możliwości. Dzięki temu zaczniemy wyznaczać sobie cele, które zdołamy osiągnąć.
-
Słuchajmy opinii przełożonych, współpracowników i klientów
Nasze zdanie na własny temat może różnić się od tego, co sądzą o nas inni. Warto jednak otworzyć się na głosy z zewnątrz. Niektóre opinie i komentarze mogą okazać się nieprawdziwe, ale konstruktywna krytyka potrafi pomóc w rozwoju. Zastanawiajmy się również nad pochwałami – być może dzięki nim odkryjemy w sobie zalety, których nie dostrzegaliśmy.