8 ciekawych zawodów. Sprawdź listę!

Kategoria
Kariera i rozwój

Autor wpisu
Pracuj.pl
Kategoria: Kariera i rozwój

Postrzeganie zawodu zależy od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań. Jedna osoba fascynuje się podróżami, a ktoś inny – zgłębianiem prawa podatkowego. Profesja, która wydaje się interesująca, wiąże się z wyzwaniami i szerokimi możliwościami rozwoju. Odrobina adrenaliny również nie zaszkodzi. Przyjmując powyższą charakterystykę, można uznać, że ciekawe zawody świata to…   

  • Strażak

O byciu strażakiem i ratowaniu ludzi (a czasami także zwierząt) marzą nie tylko mali chłopcy. Wielu dorosłych mężczyzn decyduje się rozpocząć tę trudną służbę. Strażak jest niezbędny wszędzie tam, gdzie trwa walka z żywiołami – z ogniem, wodą czy wiatrem, który łamie drzewa i zrywa dachy. Wykonywaniu tego wymagającego zawodu towarzyszą nie tylko liczne zagrożenia, ale również satysfakcja, a nawet poczucie spełnienia.  

  • Pisarz

Wymyślanie i rozwijanie fabuły książki oraz kreowanie bohaterów to prawdziwa przygoda. Pisarz tworzy świat przedstawiony i ożywia postaci. Jego praca polega również na zbieraniu materiałów źródłowych, zgłębianiu wiedzy z zakresu różnych dziedzin i przedstawianiu jej w sposób, który zafascynuje czytelnika.

  • Psycholog/psychoterapeuta

Świat ludzkich emocji i odczuć jest tak samo intrygujący, jak rzeczywistość literacka. Odkrywanie go to ciekawe doświadczenie. Prowadzenie psychoterapii pozwala na weryfikowanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Aby pracować w tym charakterze, należy przejść terapię i regularnie poddawać się superwizji. Dzięki temu psychoterapeuta zdobywa również informacje na własny temat.

  • Podróżnik

Zwiedzanie świata uczy zaradności, samodzielności i pozwala rozwijać się lingwistycznie. Dzięki podróżowaniu mamy liczne okazje poznawać ludzi, którzy bardzo się od nas różnią. Odwiedzanie bliższych i dalszych krajów poszerza horyzonty. W pracy podróżnika najcenniejsza jest możliwość łączenia pasji i życia zawodowego.

  • Steward/stewardessa

Na rutynę i brak wyzwań nie mogą narzekać również członkowie personelu lotniczego. W ciągu tygodnia pokonują tysiące kilometrów i spotykają setki ludzi. W ich pracy niezbędna jest znajomość języków obcych, dlatego kariera stewarda/stewardessy to dobry wybór dla osób posiadających zdolności lingwistyczne.

  • Kaskader

Odwaga, sprawność fizyczna i silna potrzeba adrenaliny – osoby, które odnajdują w sobie takie cechy, mogą spełniać się jako kaskaderzy. Ten zawód wymaga ciągłego rozwoju, polegającego m.in. na zdobywaniu wiedzy specjalistycznej i licencji, a także na zwiększaniu sprawności fizycznej.

  • Charakteryzator

Charakteryzatorzy, tak jak kaskaderzy, są potrzebni na planie filmowym, w teatrze czy w cyrku. „Przemienianie” aktorów i performerów w inne postaci to ogromne wyzwanie, a zarazem przygoda. Jego pomyślnej realizacji towarzyszy satysfakcja i zawodowe spełnienie.  

  • Projektant wnętrz

Wykonywanie zawodu projektanta wnętrz wymaga rzetelnej wiedzy, wyczucia i kreatywności. Każda realizacja to ciekawe wyzwanie i możliwości realizowania odważnych koncepcji, które wpływają nie tylko na wygląd, ale również na funkcjonalność pomieszczeń.

Na liście ciekawych zawodów może pojawić się wiele dodatkowych pozycji, np. prywatny detektyw, kontroler lotów czy iluzjonista. Nie sposób wytypować te, które ciekawiłyby wszystkich w równym stopniu. Warto przyglądać się różnym profesjom – tym „zwyczajnym”, jak księgowy, makler giełdowy czy nauczyciel, a także tym „nietypowym”. Wiedza na temat poszczególnych zawodów pomoże nam wybrać ten, w którym będziemy się spełniać.

Oceń artykuł


Narzędzia