Porady Kariera i rozwój 8 ciekawostek o pracy stewardessy
03.10.2018  | 4 min czytania

8 ciekawostek o pracy stewardessy

03.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Lubisz pracę z ludźmi i potrafisz radzić sobie w trudnych i nieoczekiwanych sytuacjach? Możesz spróbować swoich sił jako steward/stewardessa. Pamiętaj jednak, że praca w chmurach nie zawsze jest lekka.  

Jak zostać stewardessą?

Wymogi, jakie należy spełnić, aby pracować na pokładzie samolotu, zależą od polityki przyjętej przez konkretną linię lotniczą. Rekrutacja zwykle jest wieloetapowa. Najpierw wysyła się dokumenty rekrutacyjne. Kandydaci mierzą się z zadaniami, podczas których mają okazję wykazać się samodzielnością, kreatywnością i umiejętnością pracy w grupie. Rekruterzy oceniają również poziom znajomości języków obcych.

Języki obce w pracy

Co warto wiedzieć o zawodzie?

Praca stewarda/stewardessy kojarzy się z podróżami. Ale to też różne wyzwania i trudne sytuacje. Warto poznać specyfikę tego zawodu i zdobyć jak najwięcej informacji pomocnych podczas wybierania ścieżki zawodowej. O swoich doświadczeniach opowiada nam stewardessa – Dorota.

  • Szkolenia obejmują m.in. samoobronę oraz wizaż

Stewardessy biorą udział w cyklicznych szkoleniach dotyczących procedur bezpieczeństwa i nowych typów samolotów. Regularnie odbywają się też szkolenia z samoobrony i obezwładniania/unieszkodliwiania napastnika na pokładzie samolotu. Cyklicznie organizowane są również profesjonalne szkolenia teoretyczno-praktyczne z wizażu - przeprowadzają je makijażyści oraz styliści fryzur. Wygląd członków załogi jest oceniany i musi być zgodny z przyjętymi standardami.

  • Czasami odbywają się loty pustym samolotem

Loty pustym samolotem to tak zwane przebazowanie. Jest to lot bez pasażerów, kiedy samolot z załogą, z różnych powodów, musi zmienić bazę docelową lub wrócić do swojej, na przykład dlatego, że planowy lot z pasażerami został odwołany przez złe warunki pogodowe czy usterkę.

- Lecimy wtedy wszyscy - członkowie załogi: obaj kapitanowie i personel pokładowy. Są to wyjątkowe loty. Często jesteśmy już mocno zmęczeni po całym dniu pracy, ale i tak uwielbiam te przebazowania bez pasażerów. Czegoś takiego można doświadczyć tylko będąc stewardessą
- podkreśla Dorota
  • Zawód stewardessy/stewarda to idealne rozwiązanie dla pasjonatów podróży

Dorota opowiada, że w swojej pracy korzystała ze zniżek na bilety lotnicze lub z darmowych biletów. Miała również okazję zwiedzać różne zakątki świata. 

W ramach przelotów pracowniczych, niestety, obowiązuje zasada: „kto pierwszy, ten lepszy". Chcąc polecieć do jakiegoś miasta, trzeba liczyć się z tym, że czasami czeka się na lotnisku kilka lub kilkanaście godzin, a nawet dłużej... Ja kiedyś czekałam w Rzymie jedenaście godzin, bo chciałam dostać się do Frankfurtu nad Menem, a w kilku lotach pod rząd nie było wolnego miejsca
- wspomina stewardessa.
  • Załoga samolotu ma swoje „lotnicze zabobony”

Nasza rozmówczyni podkreśla, że nie wolno niczego szyć na pokładzie samolotu. Nie ma mowy o przyszywania guzików, zeszywaniu rozprutej spódnicy itp. Dlaczego? Wierzy się, że to przynosi pecha. 

Z reguły mamy w zapasie agrafkę lub dwie, aby w razie czego móc coś spiąć
- uśmiecha się Dorota.
  • Praca w chmurach oznacza mało wolnego czasu
Mamy 20 godzin lotów tygodniowo, ale do tego trzeba też doliczyć dojazdy na lotniska, które z reguły są oddalone od centrów miast. W grafiku trzeba uwzględnić oczekiwania i opóźnienia lotów. W rzeczywistości zostaje bardzo mało czasu na cokolwiek - na życie osobiste również
- zaznacza Dorota.
  • Pasażerowie klasy biznes zostawiają ekskluzywne produkty, które załoga może... skonsumować.

Drogie alkohole, wyszukane artykuły spożywcze - produkty, które zostały otworzone, a nie zjedzone, muszą zostać zutylizowane. Nie można ich wynosić z pokładu samolotu ani zostawiać na następny lot. Oczywiście konsumpcja alkoholu przez załogę samolotu nie jest możliwa.

Resztę butelki, zgodnie z procedurami, musimy wylać do zlewu
- wyjaśnia stewardessa.
  • Załoga statku przechodzi przez kontrolę bezpieczeństwa

Przed każdym lotem członkowie załogi poddają się wnikliwej kontroli. Nie mogą wnosić na pokład gorących napojów, potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów itd.

  • Gdy jeden pilot wychodzi z kokpitu, steward/stewardessa asystuje drugiemu pilotowi

Stewardzi dbają o bezpieczeństwo lotu, towarzysząc pilotowi pod nieobecność zmiennika. Nieprzestrzeganie procedur może pociągać za sobą konsekwencje dyscyplinarne.

10 wymogów, które musisz spełniać, aby zostać stewardessą


Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł