Porady Kariera i rozwój 7 zawodów dla osób z wykształceniem medycznym
03.10.2018  | 4 min czytania

7 zawodów dla osób z wykształceniem medycznym

03.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Absolwent medycyny nie musi być lekarzem, a farmacji – aptekarzem. Wiedza medyczna pomaga realizować się w różnych profesjach i dziedzinach, na przykład w badaniach naukowych, a nawet… w handlu.

Szybko się uczysz, jesteś otwarty na ludzi i empatyczny, potrafisz myśleć analitycznie? Z takimi predyspozycjami możesz wykonywać zawody medyczne i pracować jako:  

 

  • Opiekun osób starszych – 2600 zł brutto

 

Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i przynoszenie ulgi w cierpieniu to główne obowiązki opiekuna medycznego. Zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie kwalifikacji uprawnia m.in. do pracy w szpitalach, hospicjach itd. Dyplom (lub jego brak) wpływa również na wysokość zarobków.  

 

  • Fizjoterapeuta – 2900 zł brutto

 

Aby pracować na stanowisku fizjoterapeuty, trzeba ukończyć studia licencjackie lub magisterskie. Osoba wykonująca ten zawód posiada wiedzę na temat anatomii, fizjologii, biologii, a także biochemii. Dzięki temu może np. wykonywać masaże, prowadzić kinezyterapię oraz stosować inne formy pomocy osobom przewlekle chorym, przemęczonym lub powracającym do zdrowia po wypadkach czy kontuzjach.   

 

  • Dietetyk – 2900 zł brutto

 

Wiedza medyczna jest niezbędna także w zawodzie dietetyka, który zajmuje się uświadamianiem i przekazywaniem ważnych informacji na temat znaczenia prawidłowego żywienia. Dietetyk układa jadłospis dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta. Potrzebne umiejętności można zdobyć np. w trakcie studiów podyplomowych.

 

  • Sekretarka medyczna – 2900 zł brutto

 

Organizowanie pracy biura, prowadzenie dokumentacji medycznej, wystawianie faktur oraz przyjmowanie i przekazywanie korespondencji - to zakres czynności sekretarki medycznej. W tym zawodzie liczą się umiejętności organizacyjne oraz znajomość programów komputerowych (np. MS Excel).

Czym zajmuje się sekretarka medyczna?

 

  • Kosmetolog – 3100 zł brutto

 

Wiedza medyczna jest niezbędna również w zawodzie kosmetologa, który wykonuje zabiegi, takie jak np. mikrodermabrazja lub wypełnianie zmarszczek. Absolwent kosmetologii opracowuje również receptury kosmetyków.  

 

  • Diagnosta laboratoryjny – 3400 zł brutto

 

Pracę diagnosty może wykonywać osoba spełniająca wymagania określone w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20011001083). Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, należy zdobyć tytuł technika analityki medycznej lub ukończyć studia licencjackie na kierunku: analityka medyczna.

 

  • Trener personalny – 3600 zł brutto

 

Osoba posiadająca wiedzę na temat anatomii, fizjologii i dietetyki może być również trenerem personalnym. Układanie programów treningowych – na przykład dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi - to odpowiedzialne zadanie.  

Absolwent medycyny, farmacji lub podobnych kierunków może zostać również przedstawicielem handlowym. Rzetelne przygotowanie merytoryczne i znajomość technik sprzedażowych wpływają na poziom sprzedaży, a co za tym idzie – na wysokość zarobków.  

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł