Porady Kariera i rozwój 7 rzeczy, które warto zrobić dla własnego rozwoju
29.03.2018  | 5 min czytania

7 rzeczy, które warto zrobić dla własnego rozwoju

29.03.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Rozwijając się, zyskujesz satysfakcję z pracy i wyższe wynagrodzenie. Zwiększasz również swoje szanse na rynku pracy. Inwestując czas w rozwój, podnosisz także poczucie własnej wartości i odważnie podejmujesz nowe wyzwania.  

Chcąc stawać się coraz lepszym pracownikiem, który zna swoje predyspozycje i potrafi robić z nich użytek, bądź aktywny i szukaj nowych ścieżek rozwoju. Działania, które pomogą Ci wykorzystać własny potencjał, to np.:

  • Czytanie

Literatura fachowa, poradniki i biografie – to przykładowe lektury, po które warto sięgać. Czytanie poszerza horyzonty i sprawia, że zaczynasz dostrzegać nowe możliwości.

  • Znalezienie wzoru do naśladowania

Ludzie sukcesu cechują się pomysłowością, nieszablonowym myśleniem i wytrwałością. Warto analizować ich życiorysy i inspirować się działaniami, jakie podejmowali.

Steve Jobs – 7 ciekawostek

  • Uczestnictwo w szkoleniach

Poznawanie nowych metod pracy, zgłębianie i aktualizowanie wiedzy branżowej oraz doskonalenie kompetencji miękkich również pozwala stawać się coraz lepszym pracownikiem.

  • Nauka języków obcych

Znajomość języka zwiększa szanse na atrakcyjne wynagrodzenie. Zdobywanie nowych kompetencji językowych korzystnie działa na umysł, sprawiając, że staje się bardziej chłonny.

Języki obce w pracy

  • Rozwijanie zainteresowań

To, jak spędzasz czas wolny, również wpływa na efektywność w pracy. Hobby odpręża i pomaga walczyć ze stresem. Pozwala także pełniej wykorzystywać własny potencjał.

  • Równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem

Wysypianie się, uprawianie sportu oraz wykonywanie innych czynności, które sprawiają Ci przyjemność – to fundament rozwoju osobistego. Nawet jeśli lubisz swoją pracę, znajdź czas na odpoczynek.

  • Wyznaczanie celów

Podstawą rozwoju jest ustanawianie celów i dążenie do ich osiągnięcia. Warto wyznaczać sobie zadania na najbliższy dzień, tydzień, miesiąc, rok. Ważne, by robić podsumowania i wyciągać wnioski. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć motywację. Zanim podejmiesz ważną decyzję, zastanów się np., gdzie chciałbyś być i co chciałbyś robić za kilka lat. Mając taką wiedzę, nie będziesz tracić czasu na zbędne czynności, które nie przyczyniają się do Twojego rozwoju.   

Emerytura – składka na ubezpieczenie zdrowotne

Planując, wybiegaj myślami także w dalszą przyszłość. Zastanów się na przykład, jak zabezpieczyć się finansowo na przyszłość. Czy po przejściu na emeryturę zamierzasz żyć wyłącznie ze środków zgromadzonych w ZUS, czy może chciałbyś gromadzić środki w inny sposób? Czy będą przysługiwać Ci świadczenia opieki zdrowotnej?

Po osiągnięciu odpowiedniego wieku i przepracowaniu kilkudziesięciu lat zyskuje się prawo do emerytury. Rezygnując z aktywności zawodowej, nadal możesz korzystać z darmowej pomocy medycznej. Jeśli założysz działalność, będziesz musiał opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Możliwe jest również przystąpienie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, a następnie uzyskiwanie wyższego świadczenia. Tak wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19981370887).   

Oceń artykuł