Porady Kariera i rozwój 7 rzeczy, które warto zrobić dla własnego rozwoju
18.09.2023  | 5 min czytania

7 rzeczy, które warto zrobić dla własnego rozwoju

18.09.2023  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Rozwój osobisty niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala wspinać się po szczeblach kariery, a co za tym idzie — przekłada się na wyższe wynagrodzenie. Zwiększa Twoje szanse na rynku pracy i daje możliwość znalezienia lepszego miejsca zatrudnienia, o ciekawych perspektywach. To także większa satysfakcja i sposób na podniesienie poczucia własnej wartości oraz motywacja do stawiania sobie nowych, ciekawych wyzwań. Sprawdź, co warto robić, aby się rozwijać i podnosić swoje kompetencje.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rozwój intelektualny i osobisty — dlaczego warto?
Przykładowy plan rozwoju osobistego — co robić, aby poszerzać swoją wiedzę i kompetencje?
Inwestuj w rozwój osobisty, aby zarabiać i osiągać więcej w pracy

Rozwój intelektualny i osobisty — dlaczego warto?

Rozwój osobisty pozwala na poszerzanie posiadanej już wiedzy. Umożliwia doskonalenie aktualnych i zdobywanie nowych umiejętności. Jest też świetnym sposobem na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Jeśli się rozwijasz, to lepiej rozumiesz swoją pracę i wykonujesz codzienne obowiązki w sposób bardziej wydajny. Dobrze realizowany plan rozwoju zawodowego podnosi również Twoją wartość w oczach pracodawcy: zarówno aktualnego, jak i potencjalnego, jeśli planujesz zmienić miejsce zatrudnienia.

Zdobywając nowe kwalifikacje, znacząco podnosisz swoje szanse na awans lub na znalezienie nowej pracy na wyższym stanowisku czy w firmie spełniającej Twoje oczekiwania. Wzmacniasz też pewność siebie, a to przekłada się na Twoją odwagę zawodową. Jeśli będziesz mieć świadomość, że posiadasz naprawdę dobre kwalifikacje, łatwiej będziesz podejmować nowe wyzwania i wykazywać się inicjatywą.

Aktualnie upskilling (podnoszenie kwalifikacji) i reskilling (zdobywanie nowych kwalifikacji w zupełnie nowej roli) odgrywają istotną rolę na rynku pracy, dlatego rozwój intelektualny i zawodowy to tak naprawdę must have. Postępująca cyfryzacja miejsc pracy oraz postęp technologiczny skłaniają do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Wszystko po to, aby nie pozostawać w tyle za kolegami i koleżankami z branży oraz poprawiać swoją konkurencyjność na rynku pracy.

| Multikompetencje i multiaplikowanie – Twój sposób na spełnienie zawodowe

Przykładowy plan rozwoju osobistego — co robić, aby poszerzać swoją wiedzę i kompetencje?

Chcąc stawać się coraz lepszym pracownikiem, który zna swoje predyspozycje i potrafi robić z nich użytek, bądź aktywny i szukaj nowych ścieżek nauki. Przygotuj plan rozwoju osobistego i rozwoju zawodowego, a później, w swoim tempie, realizuj jego poszczególne etapy.

Istnieją różne opcje, które pozwolą Ci na podnoszenie kompetencji. Poniżej znajdziesz 7 przykładowych metod, które warto wykorzystać.

  • Czytanie

Literatura fachowa, poradniki i biografie – to przykładowe lektury, po które warto sięgać. Czytanie poszerza horyzonty i sprawia, że zaczynasz dostrzegać nowe możliwości i patrzysz na swoją pracę w szerszej perspektywie. Dzięki temu umocnisz fundamenty swojej wiedzy zawodowej oraz pozyskasz nowe, ciekawe informacje, które pozwolą Ci podejść do zadań w sposób innowacyjny i kreatywny.

Czytanie to też sposób na zwiększenie swojej elokwencji, a także na rozbudowanie zasobów słownictwa branżowego. Dzięki temu w biznesowych rozmowach będziesz brzmieć bardziej profesjonalnie i zyskasz uznanie w oczach swoich współpracowników oraz przełożonych. To świetny sposób na znalezienie inspiracji dla samego siebie i poszukiwanie nowych, ciekawych zagadnień oraz dzielenie się zdobytą wiedzą z innym.

Czytanie, a następnie prowadzenie dyskusji z innymi entuzjastami danego tematu, pozwoli poszerzyć wiedzę ogólną oraz specjalistyczną. Nie tylko tą związaną z pracą, ale także z pasjami i zainteresowaniami.

| 7 książek, które zmienią Twoje życie zawodowe na lepsze

  • Znalezienie wzoru do naśladowania

Ludzie sukcesu cechują się pomysłowością, nieszablonowym myśleniem i wytrwałością. Warto analizować ich życiorysy i inspirować się działaniami, jakie podejmowali. Pozwoli Ci to na znalezienie motywacji do tego, aby rozwijać swoją ścieżkę zawodową oraz zdobywać nowe kompetencje i umiejętności.

Odpowiedni wzór do naśladowania powinien być dopasowany do Twojej osobowości, a także kierunku rozwoju, w którym chcesz podążać. Warto też nie ograniczać się tylko do jednego idola zawodowego. Inspiracji biznesowych i rozwojowych jest naprawdę wiele — sprawdzaj różne opcje i szukaj różnych wzorców, które pomogą Ci zbudować ciekawy pomysł na siebie oraz swoją karierę.

| Steve Jobs – 7 ciekawostek

  • Uczestnictwo w szkoleniach

Poznawanie nowych metod pracy, zgłębianie i aktualizowanie wiedzy branżowej oraz doskonalenie kompetencji miękkich również pozwala stawać się coraz lepszym pracownikiem. A to z kolei znacząco zwiększa Twoją szansę na awans i rozwój zawodowy, co najczęściej łączy się z wyższymi zarobkami. Uzyskiwanie pożądanych kompetencji na Twoim stanowisku poprawi Twój wizerunek jako profesjonalisty i na pewno zostanie docenione przez przełożonych.

Możesz zdecydować się na udział w kursach i szkoleniach na własną rękę, inwestując w to swój czas oraz inne zasoby. Możesz także angażować się w seminaria, warsztaty i inne rodzaje kursów oferowane przez Twojego pracodawcę. Dobrym pomysłem będzie również samodzielne proponowanie ciekawych konferencji i innych wydarzeń branżowych, na które firma mogłaby Cię wysłać w celu zdobywania nowej wiedzy. Wychodzenie z taką inicjatywą na pewno zostanie docenione.

| Jakie kursy najbardziej cenią pracodawcy?

  • Nauka języków obcych

Znajomość języka zwiększa szanse na atrakcyjne wynagrodzenie. To także świetny sposób na to, aby poprawić swoją pozycję na rynku pracy — osoby, które bardzo dobrze posługują się językami obcymi w mowie i piśmie, mogą liczyć na konkurencyjne oferty w międzynarodowych firmach. Umiejętności językowe to ogromny atut, który warto podkreślić w swoim CV.

| Podcast Dobra robota. Język obcy w pracy: konieczność czy atut?

Zdobywanie nowych kompetencji językowych korzystnie działa na umysł, sprawiając, że staje się bardziej chłonny. To z kolei nie tylko podnosi Twoje kompetencje, ale także przyczynia się do tego, że nauka i rozwój będą przychodzić Ci z większą łatwością.

Jak szybko i sprawnie nauczyć się języka obcego? Aktualnie możliwości jest naprawdę wiele. Sprawdź, czy w Twoim miejscu pracy nie jest organizowany kurs języka obcego albo czy Twój pracodawca nie oferuje dofinansowania nauki w wybranych szkołach językowych. Możesz także uczyć się z wykorzystaniem aplikacji do nauki angielskiego i innych języków na swoim telefonie. Pozwoli Ci to na zdobywanie nowej wiedzy w dowolnym momencie, np. w trakcie drogi do pracy.

| Języki obce w pracy

  • Rozwijanie zainteresowań

To, jak spędzasz czas wolny, również wpływa na efektywność w pracy. Hobby odpręża i pomaga walczyć ze stresem. Pozwala także pełniej wykorzystywać własny potencjał. Dlatego warto znaleźć ciekawe zajęcie, które będzie Twoją pasją i zagwarantuje Ci poczucie spełnienia oraz da mnóstwo frajdy.

Zapisz się na ciekawe zajęcia manualne, takie jak garncarstwo, rysunek lub malarstwo czy tworzenie lasów w słoiku. Zacznij uprawiać sport, który ciekawi Cię już od dłuższego czasu. Zwiedzaj Polskę lub interesujące Cię miejsca poza jej granicami, odwiedzaj kina i teatry oraz zacznij chodzić na koncerty, aby rozwijać się kulturalnie. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego nie musisz się specjalnie ograniczać!

| Co robić po robocie? Zainspiruj się kampanią Pracuj.pl!

Jesteś domatorem i najlepiej relaksujesz się w swoich czterech kątach? Na szczęście nie musisz wychodzić z domu, aby oddać się swojej pasji i rozwijać zainteresowania. Śmiało możesz znaleźć rozrywkę, która zapewni Ci relaks, pozwoli oderwać głowę od codziennych obowiązków i będzie możliwa do realizowania w zaciszu Twojego domu.

| Gry komputerowe w CV – hit czy kit?

  • Równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem

Wysypianie się, uprawianie sportu oraz wykonywanie innych czynności, które sprawiają Ci przyjemność – to fundament rozwoju osobistego. Nawet jeśli lubisz swoją pracę, koniecznie musisz pamiętać, aby znaleźć czas na odpoczynek. Pozwoli Ci to na reset i spojrzenie na codzienne obowiązki pracownicze z nowej, świeżej perspektywy. Podniesie także Twoją wydajność, bo wypoczęta głowa pracuje o wiele lepiej.

Zamiast zabierać obowiązki zawodowe do domu, spotkaj się z przyjaciółmi, spędź czas z rodziną lub po prostu znajdź chwilę, aby odpocząć i zrelaksować się w swoim własnym towarzystwie. Poczytaj ciekawą książkę, idź na spacer, weź odprężającą kąpiel. Zrób coś, co będzie tylko dla Ciebie i da Ci uczucie spokoju.

Work-life balance to podejście, które jest coraz bardziej istotne w wielu firmach. Wśród pracodawców rośnie świadomość, że wypoczęty pracownik to bardziej wydajny i kreatywny pracownik. Dlatego też wprowadzane są dodatkowe benefity i udogodnienia, które pozwalają na zachowanie równowagi. Do dobrych praktyk należą m.in.:

  • elastyczny czas pracy,
  • dodatkowe dni urlopowe,
  • krótszy dzień pracy (np. tak zwane krótkie piątki),
  • żłobek lub przedszkole dla dzieci pracowników w siedzibie firmy,
  • dofinansowanie do wakacji.

| Work-life balance – narzędzia, które pomogą Ci znaleźć równowagę

  • Wyznaczanie celów

Podstawą rozwoju jest ustanawianie celów i dążenie do ich osiągnięcia. Warto wyznaczać sobie zadania na najbliższy dzień, tydzień, miesiąc. Ważne, by robić podsumowania i wyciągać wnioski. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć motywację do działania oraz przede wszystkim odszukać odpowiednią ścieżkę rozwoju dla siebie.

Zanim podejmiesz ważną decyzję, zastanów się, gdzie chcesz być i co chcesz robić za kilka lat. Mając taką wiedzę, nie będziesz tracić czasu na zbędne czynności, które nie przyczyniają się do Twojego rozwoju. Łatwiej zdecydujesz, czy na pewno chcesz podejmować szkolenia i kursy dotyczące Twojej aktualnej branży, czy może wolisz poszukać nowej ścieżki zawodowej i zmienić kierunek.

Realnie ustalone cele zawodowe pomogą Ci skutecznie realizować etapy rozwoju osobistego. Przyczynią się także do osiągania lepszych efektów i dadzą poczucie satysfakcji i spełnienia na znacznie wyższym poziomie.

| Jak stawiać sobie realne cele zawodowe?

Planując swój rozwój w pracy, wybiegaj myślami także w dalszą przyszłość. Zastanów się na przykład, jak zabezpieczyć się finansowo na życie w wieku dojrzałym, gdy zakończysz już swoją karierę zawodową. Czy po przejściu na emeryturę zamierzasz żyć wyłącznie ze środków zgromadzonych w ZUS, czy może planujesz gromadzić środki w inny sposób? Czy będą przysługiwać Ci świadczenia opieki zdrowotnej? Jakie masz opcje i marzenia?

Przeanalizuj swoje plany na przyszłość i dopasuj do nich sposób oszczędzania na emeryturę, do której uzyskasz prawo po osiągnięciu odpowiedniego wieku i przepracowaniu kilkudziesięciu lat. Aktualnie pracownicy oraz przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu różnych możliwości, które pozwalają na dodatkowe oszczędności do wykorzystania podczas emerytury.

Nie umniejszaj swoim kompetencjom i rozmawiaj z przełożonymi o podwyższeniu wynagrodzenia, przedstawiając im swoje atuty i nowe umiejętności. Sprawdź informacje o zarobkach w Twojej branży oraz skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń, aby obliczyć satysfakcjonującą Cię pensję.

| 4 kroki, żeby przekonać szefa do podwyżki

Inwestuj w rozwój osobisty, aby zarabiać i osiągać więcej w pracy

Pamiętaj: rozwój osobisty i zawodowy to inwestycja. Musisz poświęcić na to swój czas, a czasem również ponieść dodatkowe nakłady finansowe. Jeśli jednak odpowiednio zaplanujesz działania z zakresu samorozwoju i zdobywania nowych kompetencji, na pewno sporo na tym zyskasz.

Rozwijając siebie, wzmacniasz swoją samoocenę i czujesz się pewniej w tym, co robisz i czym się interesujesz. Łatwiej nawiązujesz kontakty społeczne i podejmujesz rozmowy na ciekawe tematy. Możesz liczyć też na szybszy awans lub znalezienie zatrudnienia w lepszej firmie, na ciekawszym i bardziej rozwojowym stanowisku.

Znajdź sposób rozwijania kwalifikacji, który będzie dla Ciebie najciekawszy i najlepiej dopasowany do Twoich możliwości i preferencji. Opcji aktualnie jest wiele, a część z nich wcale nie musi się wiązać z ponoszeniem dużych kosztów.

| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

Zagospodaruj swój czas wolny tak, aby znaleźć w nim przestrzeń zarówno na odpoczynek, jak i rozwój. Możesz łączyć te czynności, czytając ciekawe lektury branżowe w ramach relaksu lub w trakcie odpoczynku słuchając podcastów o tematyce związanej z Twoją pracą.

| Podcasty motywacyjne, biznesowe i inne – czyli czego warto słuchać, by się rozwijać

Rozwój zawodowy i prywatny ma wiele zalet. Pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i pozycję na rynku pracy. Inwestowanie w siebie pomoże Ci znaleźć poczucie spełnienia i satysfakcji.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł