Dobra atmosfera w firmie, atrakcyjne wynagrodzenie lub korzyści pozapłacowe – to przykładowe czynniki motywujące do pracy. Co motywuje do pracy to większość z nas wie, a co nas zniechęca do działania i podejmowania wysiłku? Powodów może być wiele. Warto zrobić bilans i zastanowić się, co zmienić, by zyskać energię i większą satysfakcję.
Czynniki obniżające poziom motywacji do pracy to m.in.:
1. Nieefektywny system zarządzania
Czujemy się zdezorientowani np. wtedy, gdy polecenia naszych przełożonych wzajemnie się wykluczają. Brak porozumienia między managerami może sprawiać, że dwukrotnie wykonujemy to samo zadanie albo wprowadzamy zmiany i liczne poprawki. Sprzeczne komunikaty wywołują niepotrzebny zamęt i dezorganizują pracę.
2. Nierówne traktowanie pracowników
Kolejny czynnik, który zniechęca do działania, to niesprawiedliwe traktowanie zatrudnionych. Pracownicy powinni być oceniani przez pryzmat aktywności zawodowej, a nie sympatii lub antypatii kierownika. Trudno działać efektywnie, jeśli nasz współpracownik cieszy się wyraźnymi względami managera, a my nie czujemy się doceniani mimo wysokiej jakości pracy.
3. Praca nieadekwatna do predyspozycji i osobowości
Tracimy chęć do działania również wtedy, gdy robimy coś, czego nie lubimy. Możemy zniechęcić się, nie widząc efektów naszej pracy. Ważne, by wybrany zawód był dopasowany do cech osobowości, temperamentu i zdolności.
4. Niedostateczna gratyfikacja
Zbyt niskie wynagrodzenie lub brak premii i nagród również mogą sprawić, że będziemy traktować swoją pracę jako przykry obowiązek. Pracownik powinien czuć, że jego wysiłek jest doceniany. Nie tylko czynniki materialne motywują do pracy – werbalna pochwała również może sprawić, że wykonywanie obowiązków stanie się przyjemniejsze.
5. Publiczna i/lub bezpodstawna krytyka
O ile chwalenie pracownika może odbywać się na forum, o tyle nagan udziela się w cztery oczy. Publiczne zwracanie uwagi na błędy w pracy jest dla zatrudnionego upokarzające i nie powinno mieć miejsca, nawet w gronie bliskich współpracowników. Krytyka powinna być uzasadniona i konstruktywna.
6. Brak interesujących możliwości rozwoju
Atrakcyjna ścieżka kariery to czynnik, który mobilizuje do pracy. Wizja awansu, podwyżki i innych korzyści sprawia, że jesteśmy skłonni do podejmowania wysiłku. Mamy przed sobą cel, którego realizacja pozwala nam się rozwijać i pokonywać własne ograniczenia. Brak wyzwań i ciekawych zadań może wywoływać zniechęcenie, a nawet frustrację, odbierając nam radość z pracy.
7. Nadmierna kontrola
Czujemy się docenieni, gdy przełożony obdarza nas zaufaniem i pozwala samodzielnie realizować zadania. Tracimy ochotę do pracy, jeśli pracodawca sprawuje kontrolę nad wszystkim, co robimy i nie pozwala nam wykazać się samodzielnością, kreatywnością i fachowością.
Brak motywacji sprawia, że przestajemy czerpać satysfakcję z pracy, co rodzi frustrację i może prowadzić do wypalenia zawodowego. Warto rozważyć zmianę miejsca zatrudnienia, jeśli czujemy, że przestaliśmy się rozwijać i przychodzimy do pracy tylko z poczucia obowiązku.