Porady Kariera i rozwój 7 porad, jak zaplanować dzień i efektywnie szukać pracy
03.10.2018  | 4 min czytania

7 porad, jak zaplanować dzień i efektywnie szukać pracy

03.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Możesz poświęcać kilka godzin dziennie na przeglądanie ofert i wysyłanie zgłoszeń. Nie oznacza to jednak, że odniesiesz sukces i szybko znajdziesz wymarzoną pracę. Twoje poszukiwania nie muszą być długotrwałe – ważne, by były skuteczne. Zastanów się, jakie są Twoje cele zawodowe i czego oczekujesz od potencjalnego pracodawcy. Poznawaj branżę i postaw na systematyczne przeglądanie ofert.

Szukasz pierwszej pracy? A może odczuwasz potrzebę zmian albo nie jesteś zadowolony z warunków, które oferuje Ci aktualny pracodawca? To, czy osiągniesz satysfakcję, zależy w dużej mierze od Ciebie. Aby zrealizować cel i podjąć pracę marzeń:

  • Określ swoje oczekiwania

Znajomość swoich mocnych i słabych stron oraz określenie celów zawodowych i oczekiwań finansowych – to podstawa skutecznych poszukiwań. Ważne, żebyś analizował swoją sytuację. Dzięki temu będziesz mógł podejmować świadome decyzje. Czytając oferty, weryfikuj, czy wpisują się one w Twoje potrzeby.   

  • Bądź na bieżąco

Sukces zależy w dużej mierze od systematyczności. Ważne, żebyś każdego dnia przeglądał ogłoszenia i wybierał te, które wydają Ci się atrakcyjne. Aby być na bieżąco i otrzymywać powiadomienia o ofertach dopasowanych do Twoich predyspozycji i oczekiwań, możesz korzystać z aplikacji mobilnej Pracuj.pl.  

Aplikacja mobilna – sposób na szybkie znalezienie pracy

  • Nie ustawaj w poszukiwaniach

Nie poddawaj się, jeśli nie znajdziesz pracy tak szybko, jak planowałeś. O pojawieniu się wakatów i znalezieniu pracy decydują różne czynniki. Aby czuć się bezpieczniej, warto zacząć szukać nowego zatrudnienia w okresie wypowiedzenia albo nawet zanim poinformujesz pracodawcę o zamiarze odejścia. Dzięki temu nie będziesz mieć przerwy w zatrudnieniu.  

  • Pracuj nad dokumentami rekrutacyjnymi

Ile stron powinno mieć Twoje CV? Jak tytułować list motywacyjny? Kiedy pisać podanie o pracę? Warto znać zasady tworzenia dokumentów rekrutacyjnych. Dzięki temu aplikacja o pracę będzie dla potencjalnego pracodawcy bogatym źródłem informacji. Dopracowany życiorys, przygotowany pod kątem konkretnej oferty, świadczy o Twoim zaangażowaniu.

CV i list motywacyjny – różnice, które musisz znać!

  • Przygotuj się do rozmów rekrutacyjnych

Na pytania rekrutera warto odpowiadać konkretnie i szczerze. Zdawkowe odpowiedzi i mijanie się z prawdą działają wyraźnie na niekorzyść. Przed rozmową w sprawie pracy zastanów się, jakie są Twoje atuty i słabe strony, jak widzisz swoją zawodową przyszłość oraz ile chciałbyś zarabiać. Tak zaplanuj dzień, aby mieć wystarczająco dużo czasu na spokojne przygotowanie do spotkania. Nie odkładaj tego na ostatni moment.

  • Odbieraj telefony, sprawdzaj skrzynkę mailową

Informacja, że przeszedłeś do kolejnego etapu rekrutacji, może zastać Cię w różnych okolicznościach. Ważne, żebyś spodziewał się telefonu lub maila i wiedział, jak zareagować, gdy firma się z Tobą skontaktuje.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

  • Znajdź czas na rozwój

Każdy moment jest dobry, by zdobywać i rozwijać umiejętności. Warto doskonalić się zawodowo również podczas poszukiwań nowego zatrudnienia. Studia, kursy, literatura i czytanie branżowych publikacji – wszystko to sprawia, że Twoje szanse na rynku pracy wzrastają.

Szukasz pracy? Zajrzyj na Pracuj.pl.

Oceń artykuł