Porady Kariera i rozwój 7 porad, jak odpoczywać, żeby odpocząć
18.05.2018  | 4 min czytania

7 porad, jak odpoczywać, żeby odpocząć

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Brakuje Ci motywacji do działania? Czujesz rozdrażnienie i zniechęcenie? Być może poświęcasz zbyt dużo czasu na pracę. Przepracowanie pociąga za sobą nieprzyjemne skutki, takie jak np. spadek wydajności, a w niektórych przypadkach również pogorszenie stanu zdrowia.

Zasady efektywnego wypoczynku

W natłoku obowiązków dobrze jest doceniać i mądrze wykorzystywać każdą wolną chwilę. Jeśli chcesz wracać do pracy w pełni sił:

  • Zachowaj granice pomiędzy życiem osobistym i zawodowym

Gdy pracujesz, zrezygnuj z tego, co Cię rozprasza. O ile to możliwe, wyłącz lub wycisz telefon, odwiedzaj tylko te strony internetowe, które są Ci potrzebne do pracy itd. Po wykonaniu obowiązków nie zajmuj się tym, co z nimi związane. Rób to, co Cię odpręża i pozwala zapomnieć o codziennych stresach.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

  • Korzystaj z dni wolnych

Choć za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, warto myśleć nie tylko o pieniądzach, ale również o własnym komforcie. Dobrze jest układać swój tygodniowy harmonogram tak, by znalazło się w nim miejsce na relaks.  

Praca w nadgodzinach – ABC

  • Wysypiaj się

Wstawanie do pracy nie sprawia większych trudności, gdy budzik dzwoni po 7-8 godzinach snu. Warto dbać o to szczególnie wtedy, gdy pracuje się w trybie zmianowym, zwłaszcza w nocy.

Zmianowy czas pracy – ABC

  • Wybierz ulubioną formę relaksu

Czytanie książek, gra w tenisa, rowerowe wycieczki, a może wyprawa do kina? Spędzaj wolny czas tak, jak lubisz. Dzięki temu będziesz czuł się wypoczęty i nabierzesz sił do działania.

6 porad, jak opisać zainteresowania w CV

  • Pamiętaj o miejscach, w których czujesz się swobodnie

Jeśli nie lubisz chodzić na basen lub siłownię – nie rób tego. Znajdź taką formę spędzania wolnego czasu, która będzie dla Ciebie przyjemna. Dzięki temu weekend lub wieczór będzie milszy.  

8 zainteresowań, które zrobią wrażenie na przyszłym pracodawcy

  • Planuj

Choć spontaniczność to pozytywna cecha, nie warto rezygnować z planów – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Przygotowując się do spotkania z klientem lub wygłoszenia prezentacji, uwzględnij różne detale.

  • Wejdź w tryb offline

Maile lub telefony od klientów, przełożonych itd. zakłócają wypoczynek. W czasie wolnym dobrze jest wylogować się z poczty i skoncentrować się na zajęciach, które rozluźniają i pozwalają odzyskać energię.

Jak obliczyć staż urlopowy?

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Może korzystać z 20 lub 26 dni wolnych. Wymiar urlopu zależy od tzw. stażu urlopowego, do którego wliczają się nie tylko przepracowane okresy, ale również ostatni okres nauki (o ile szkoła zawodowa, średnia lub wyższa została ukończona).

Jak policzyć staż pracy, od którego zależy wymiar urlopu?

Oceń artykuł