Porady Kariera i rozwój 7 objawów przepracowania
06.06.2018  | 4 min czytania

7 objawów przepracowania

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Praca przestała sprawiać Ci przyjemność? Jesteś stale zestresowany i rozdrażniony? Być może bierzesz na siebie zbyt wiele obowiązków. Zwolnij i zadbaj o siebie, jeśli chcesz realizować swoje plany zawodowe.

Twoje ciało i umysł mogą wiele znieść, jednak istnieje granica, której nie warto przekraczać. Powinieneś poczuć niepokój, jeśli doświadczasz symptomów, takich jak:

  • Osłabienie relacji z bliskimi

Członkowie rodziny mają pretensje o to, że niemal Cię nie widują? Brakuje Ci czasu na spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie zainteresowań itd.? Zastanów się, dlaczego zaniedbujesz bliskich i co możesz zrobić, aby poprawić relacje. Umiejętność zachowania równowagi między życiem osobistym a zawodowym jest niezmiernie ważna.

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

  • Brak satysfakcji

Mimo że robisz dużo, nie czerpiesz z tego radości? Większość zadań wykonujesz automatycznie, starając się działać jak najszybciej? W takiej sytuacji warto ponownie określić swoje cele zawodowe i zastanowić się, czy osiągasz to, na czym Ci zależało.

7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy

  • Osłabienie

Bóle głowy, infekcje i inne, przykre dolegliwości nie opuszczają Cię od dłuższego czasu? Być może Twoje ciało domaga się odpoczynku. Jeśli nie zapewnisz mu wytchnienia, sytuacja będzie ulegać pogorszeniu.  

  • Nerwowość

Zdarza się, że reagujesz nieadekwatnie do sytuacji? Łatwo wyprowadzić Cię z równowagi? Takie zachowania to nie tylko kwestia temperamentu. Ich przyczyną może być przepracowanie.

  • Roztargnienie

Zapominasz o tym, co niedawno przeczytałeś lub przed chwilą usłyszałeś? Masz trudności z koncentracją? Nie umiesz skupić się na prostych zadaniach? Takie objawy mogą świadczyć np. o niedoborze snu. Nie odbieraj sobie czasu na codzienny odpoczynek.  

  • Oczekiwanie na weekend

Gdy rozpoczyna się kolejny tydzień, Twoje negatywne nastawienie do pracy się nasila? Może to świadczyć o tym, że wybrałeś nieodpowiedni zawód. Jeśli jednak dotychczas chętnie wykonywałeś swoje obowiązki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś przemęczony.

  • Wypieranie problemu

Twoi bliscy i znajomi zauważają, że dzieje się z Tobą coś niedobrego, ale Ty nie dopuszczasz do siebie takich myśli? Analizuj sygnały, które do Ciebie docierają. Być może w ten sposób odkryjesz, że rzeczywiście borykasz się z poważnym problemem. W takich sytuacjach warto szukać pomocy.

8 objawów zmęczenia pracą – sprawdź, kiedy udać się na urlop

Do czego może prowadzić pracoholizm?

Depresja, choroby zawodowe, a w skrajnych przypadkach… śmierć – skutki przepracowania mogą być bardzo poważne. Aby do nich nie doprowadzić, dobrze jest znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem. Letni urlop nad jeziorem, weekend w górach lub popołudniowe spacery – to skuteczne metody walki z pracoholizmem. Zbilansowana dieta i regularny wysiłek fizyczny również pozwalają cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Zadbaj o siebie, jeśli chcesz osiągać sukcesy zawodowe i cieszyć się dobrymi relacjami z bliskimi.   

 

Oceń artykuł