Porady Kariera i rozwój 7 najczęstszych powodów zmiany pracy
29.03.2018  | 4 min czytania

7 najczęstszych powodów zmiany pracy

29.03.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Co jest ważne w pracy? Wysoka pensja, atmosfera, dogodny dojazd? Każda osoba może odpowiedzieć na to pytanie inaczej. Jeśli w dotychczasowym miejscu zatrudnienia nie odnalazłeś tego, co się dla Ciebie liczy, warto rozważyć zmianę.

Odczuwanie satysfakcji zawodowej to jeden z czynników, które wpływają na poziom zadowolenia z życia. Jej brak może powodować frustrację i wypalenie zawodowe. Jeśli chcesz czerpać radość z pracy, analizuj swoje emocje związane z tą sferą. Bierz je pod uwagę także przed przyjęciem konkretnej oferty.

10 symptomów wypalenia zawodowego

Przykładowe czynniki, które powinno się uwzględnić, to:  

  • Niskie wynagrodzenie

Pensja musi być adekwatna do ilości obowiązków i podjętego wysiłku. Brak gratyfikacji finansowej nie tylko sprzyja wystąpieniu poczucia niedocenienia, ale również utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przed podjęciem zatrudnienia, niezależnie od rodzaju umowy, warto ustalić satysfakcjonującą wysokość wynagrodzenia.

  • Brak szacunku

„X, dziś też zostaniesz dłużej w pracy”, „Czego znowu nie rozumiesz?” – mimo że pracodawca i bezpośredni przełożony mają prawo wydawać Ci polecenia, ważne, by robili to w kulturalny sposób. Brak szacunku, to jeden z powodów zmiany pracy.

6 przykładów, na czym polega mobbing

  • Negatywna atmosfera

Plotki, złośliwe uwagi czy niezdrowa rywalizacja – to zjawiska, które też odbierają radość z wykonywania obowiązków. Atmosfera panująca w miejscu pracy potrafi mieć większe znaczenie niż wysokość pensji, szczególnie gdy charakter wykonywanych zadań wymaga np. pracy zespołowej.

  • Częste nadgodziny

Pracodawca ma prawo zlecać zostawanie po godzinach tylko w określonych przypadkach, np. gdy zachodzi konieczność usunięcia awarii lub prowadzenia akcji ratunkowej. Nie powinien nadużywać tej możliwości lub wykorzystywać jej, chcąc okazać wyższość.

Praca w nadgodzinach – ABC

  • Brak możliwości rozwoju

Jeśli pracodawca nie zamierza przyznać Ci awansu lub podwyżki, mimo że np. wykonujesz dodatkowe zadania, również możesz rozważyć zmianę pracy. Aktywność zawodowa powinna umożliwiać Ci osiąganie celów, jakie sobie wyznaczasz.  

Jak umotywować wniosek o podwyżkę?

  • Ignorowanie praw pracowniczych

Kolejny powód zmiany miejsca zatrudnienia to np. zmuszanie do przekraczania limitu nadgodzin lub zwlekanie z udzieleniem urlopu. W takiej sytuacji możesz nie tylko złożyć wypowiedzenie, ale również zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy lub do sądu pracy.  

  • Odległość

Przed zaakceptowaniem określonej oferty pracy warto uwzględnić również dystans dzielący miejsce zamieszkania od miejsca pracy. Jeśli dojazd zajmuje dużo czasu, praca może wydawać się uciążliwa i nużąca. Regularne pokonywanie znacznej odległości wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Pracodawca nie musi ich refundować.  

Więcej o tym, co jest ważne w pracy:

Oceń artykuł