Porady Kariera i rozwój 7 dobrze płatnych prac bez studiów
25.01.2018  | 5 min czytania

7 dobrze płatnych prac bez studiów

25.01.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Na atrakcyjne zarobki mogą liczyć nie tylko prawnicy i lekarze z dużym stażem pracy. Wysokie dochody uzyskują m.in. szefowie kuchni – niezależnie od wykształcenia. W pracy programisty wykształcenie kierunkowe nie jest głównym czynnikiem, który decyduje o sukcesie. Można ukończyć np. fizykę lub historię i próbować swoich sił w programowaniu. Wymaga to jednak odpowiednich predyspozycji, determinacji i zaangażowania.  

Ukończenie studiów nie jest podstawowym wymogiem, jeśli chcemy realizować się w takich profesjach, jak:

  • Programista - 3800-10 500 zł brutto

W pracy programisty kluczowa jest znajomość języków programowania. Dzięki niej można rozwijać się w zawodzie. Ważna jest też znajomość języka angielskiego. Liczą się kompetencje miękkie, takie jak skrupulatność i komunikatywność.

  • Grafik komputerowy - 3800-4400 zł brutto

Inny zawód, który można zdobyć bez studiów, to grafik komputerowy. Od osób zajmujących się projektowaniem oczekuje się umiejętności obsługi programów graficznych. Istotne są też: zmysł estetyczny, kreatywność oraz chęć rozwoju. Wysokość zarobków w tej branży zależy m.in. od stosowanych technik projektowania.

  • Serwisant/mechanik maszyn i urządzeń - 4000-4200 zł brutto

Zmysł techniczny i wiedza na temat budowy maszyn – to podstawa w pracy serwisanta. Mechanik powinien również biegle odczytywać schematy. Pracodawcy często oczekują prawa jazdy kategorii B.

  • Przedstawiciel handlowy - 4100-6100 zł brutto

Osoby, które sprzedają produkty lub usługi danej firmy, uzyskują zróżnicowane wynagrodzenia. Wysokość płac zależy m.in. od sprzedawanych towarów lub usług. Najwięcej zarabiają przedstawiciele działający w branży medycznej. Doświadczenie i znajomość technik sprzedażowych – to dodatkowe czynniki wpływające na zarobki.  

  • Zarządca nieruchomości  - 5000 zł brutto

Od chwili wejścia w życie tzw. ustawy deregulacyjnej (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000829) zarządca nieruchomości nie musi posiadać wyższego wykształcenia kierunkowego. Jedyny formalny obowiązek w odniesieniu do tej profesji to wykupienie polisy ubezpieczeniowej OC.  

  • Kierowca - 5200-7300 zł brutto

Osoby, które chcą wykonywać zawód kierowcy, powinny posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii. W wielu przypadkach konieczne jest także uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Kandydaci na kierowców muszą być w doskonałej kondycji psychofizycznej potwierdzonej przez lekarza.

  • Szef kuchni - 6500 zł brutto

Od osoby obejmującej stanowisko szefa kuchni oczekuje się m.in. doświadczenia oraz zdolności kierowniczych. Kluczowe znaczenie mają umiejętności kulinarne, ponieważ do obowiązków należy również ustalanie jadłospisu i wprowadzanie nowych potraw do karty dań.  

Więcej na temat zarobków w poszczególnych branżach: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.

Dobra praca bez studiów – aby ją znaleźć, warto zdobywać doświadczenie. Możemy to robić, odbywając praktyki i staż lub pracując w czasie wakacji. Istotne jest także wyznaczanie sobie celów zawodowych. Podejmując ważne życiowe decyzje, dobrze jest uwzględniać własne predyspozycje i zainteresowania. Gdy mamy taką wiedzę, możemy określić, co chcielibyśmy robić w przyszłości i zacząć rozwijać się w pożądanym kierunku.   

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Oceń artykuł