Porady Kariera i rozwój 7 ciekawostek o mózgu, które przydadzą Ci się w pracy
18.05.2018  | 4 min czytania

7 ciekawostek o mózgu, które przydadzą Ci się w pracy

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Najważniejszym „urządzeniem" w organizmie jest mózg. Nadzoruje on wszystkie funkcje zachodzące w ciele. By mógł prawidłowo działać – należy zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. Przedstawiamy kilka ciekawostek, których znajomość pomoże Ci poprawić koncentrację i efektywność.

  • Rozwój mózgu

Mózg rośnie do około 18. roku życia, jednak nie przestaje się rozwijać. Zdolność do przyswajania wiedzy i nauki nowych rzeczy zachowujemy do końca życia! Mózg jest mięśniem – do prawidłowego działania potrzebuje odpowiednich ćwiczeń i treningów. Łamigłówki logiczne, rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku pozwoli zadbać o kondycję i moc mózgu. Dzięki temu wzrośnie również zdolność do wykonywania trudnych obowiązków w pracy i rozwiązywania zadań zleconych przez przełożonego.

7 rzeczy, które warto zrobić dla własnego rozwoju

  • Woda jako budulec

Mózg w przeważającej części – bo w 80% - zbudowany jest z wody. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Prawidłowe nawodnienie organizmu w trakcie pracy pozwoli na utrzymanie wysokiej wydajności. Warto sięgać po szklankę wody, nawet jeśli nie wykonujemy czynności związanych z dużym wysiłkiem fizycznym.

  • Cukier do działania

Źródłem energii dla mózgu są cukry proste. To m.in. glukoza i fruktoza. Jeśli podczas pracy czujesz nagły spadek energii i nie wykonujesz swoich zadań wydajnie – sięgnij po szybką przekąskę. W ten sposób „nakarmisz” swój mózg, dostarczysz mu energii do działania. Dużo cukrów prostych znajdziesz np. w owocach.

Dieta biurowa – jak jeść zdrowo w pracy?

  • Lepsza koncentracja

Czy wiesz, że nauka języków obcych poprawia koncentrację? Zacznij uczyć się nowych słówek, zwrotów i gramatyki. Nowa zdolność wpłynie na lepsze działanie w pracy i przyda się np. podczas rozmów z klientami. Może nawet otworzy Ci drogę do awansu?

6 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

  • Zdrowy sen

Organizm człowieka potrzebuje regularnego odpoczynku, by móc się zregenerować. Odpowiednio długi i mocny sen zapewni Ci energię na cały dzień. Twój mózg również na tym skorzysta – nie stracisz czasu w pracy na przysypianie i będziesz mogła/mógł skupić się na wykonywaniu zadań.

  • Rześkie powietrze

Świeże i rześkie powietrze pomoże Ci zwalczyć uczucie senności w trakcie pracy. Mózg potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu, by prawidłowo funkcjonować. Dlatego otwórz okno w biurze, nawet na kilka minut, by móc sprawniej pracować.

  • Przerwa dla poprawy efektów

Kilkuminutowe przerwy między zleceniami wpłyną pozytywnie na osiągane przez Ciebie efekty. Pracując przez wiele godzin bez przerwy, mózg szybko się męczy. Przez to człowiek nie jest w stanie utrzymać koncentracji na najwyższym poziomie. Nawet krótka przerwa co godzinę umożliwi Ci pracę na najwyższych obrotach.

Drzemka w pracy – nowa moda?

Oceń artykuł