Porady Kariera i rozwój 7 cech, które powinien posiadać programista
10.11.2017

7 cech, które powinien posiadać programista

10.11.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.86)

Programista - to przyszłościowy, ale też wymagający zawód. Ważne jest myślenie analityczne oraz otwartość na naukę i rozwijanie nowych umiejętności. Liczą się również: kreatywność, cierpliwość oraz umiejętność skutecznego porozumiewania się ze współpracownikami i z klientami.

Atrakcyjne zarobki, przydatne benefity, stabilność zatrudnienia, poczucie bezpieczeństwa, ciekawe perspektywy rozwoju. Zawód programisty kojarzy się z wieloma korzyściami, a branża IT zajmuje wyjątkowe miejsce na rynku pracy. Czego wymaga się od kandydatów i pracowników? Niezbędne są takie cechy, jak:

  • Umiejętność analitycznego myślenia

Profesjonalny i skuteczny programista powinien rozumieć zależności występujące pomiędzy poszczególnymi etapami pisania kodu. W przeciwnym razie podejmowane przez niego działania będą nieprzemyślane i przypadkowe, co może zaprzepaścić jego wysiłek.   

  • Otwartość na wiedzę i chęć rozwoju

Nowoczesne technologie rozwijają się dynamicznie. W związku z tym programista musi stale aktualizować i poszerzać swoją wiedzę. Istotne jest również opanowanie kilku języków programowania. Bez tego nie da się wykorzystywać możliwości, jakie zapewniają nowinki pojawiające się w branży IT.

  • Samodzielność w rozwiązywaniu problemów

Choć młodszy programista często wykonuje zadania pod kierownictwem starszego specjalisty, istnieją sytuacje, w których musi szybko i samodzielnie podejmować decyzje i działania. Dzięki temu można osiągać kolejne stopnie rozwoju kariery zawodowej.

  • Umiejętność przyznania się do niewiedzy lub błędu

Każdemu zdarza się popełnić błąd. Programista, ale i przedstawiciel każdego innego zawodu, powinien umieć przyznać się do pomyłki i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

  • Komunikatywność i umiejętności interpersonalne

Realizowanie projektów wymaga współpracy z klientem lub z innymi programistami. Aby przebiegała ona bez zakłóceń, pracownik powinien opanować zdolność porozumienia się, tzn. formułowania jasnych komunikatów i rozumienia tego, co chce przekazać rozmówca.

  • Cierpliwość

Wystarczy drobna pomyłka, by kod nie działał. Programista musi prześledzić cały zapis w poszukiwaniu jednego, małego błędu, a to wymaga cierpliwości.

  • Kreatywność

Pisanie kodu to twórcze zadanie. Programista planuje i przewiduje, jakie efekty przyniosą jego działania. Powinien również reagować szybko i adekwatnie, jeśli popełni błąd. Zapobieganie poważnym konsekwencjom wymaga czasami nieszablonowych rozwiązań.   

Ile zarabia programista JAVA i PHP?

Im większe doświadczenie i umiejętności, tym wyższe zarobki – ta prawidłowość odnosi się nie tylko do zawodu programisty. Wysokość wynagrodzenia zależy również od wielkości i atrakcyjności miasta. Takie wnioski płyną z analizy danych za 2016 rok, zgromadzonych przez serwis zarobki.pracuj.pl. Wynika z nich m.in., że warszawscy programiści JAVA zarabiali przeciętnie 8 300 zł brutto. Mediana płac wrocławskich programistów JAVA wynosiła 7 000 zł brutto, co oznacza, że połowa z nich zarabiała powyżej, a połowa – poniżej tej kwoty. Przeciętne wynagrodzenie programisty PHP z Krakowa to 6 700 zł brutto.    

Oceń artykuł