Porady Kariera i rozwój 6 złych nawyków, które skutecznie uniemożliwiają Ci rozwój
17.11.2015 | 0 min czytania

6 złych nawyków, które skutecznie uniemożliwiają Ci rozwój

17.11.2015 | 0 min czytania
Autor wpisu admin

(Złe) nawyki choć wydają się mało znaczące, potrafią skutecznie obniżyć Twoją efektywność. Oto zestawienie sześciu, które powinieneś wyeliminować ze swojego życia, jeśli chcesz zadbać o swój rozwój zawodowy.

1. Wymówki

Nie weźmiesz udziału w tym kursie, ponieważ zajęcia odbywają się zbyt późno. Spotkanie networkingowe? Nie dla Ciebie, nie będzie gdzie zaparkować. Wielu z nas, każdego dnia, dzięki wymówkom skutecznie usprawiedliwia się przed wykonaniem różnych zadań. Jeśli chcesz skupić się na swoim rozwoju, musisz z nimi skończyć. Tu i teraz.

2. Strach przed porażką

Porażka jest wpisana w nasze życie i jest stałym elementem, dzięki któremu możemy się uczyć i … rozwijać. Weź przykład z Walta Disneya (nie miał kreatywnych pomysłów) czy Oprah Whinfrey (zbyt emocjonalnie angażowała się w rozmowy z gośćmi), którzy już na początku swojej kariery musimy zmierzyć się z niepowodzeniem i zostali zwolnieni ze swojej pierwszej pracy. Eksperci zachęcają, by na porażki patrzeć jak na szanse i możliwość wyciągnięcia wniosków, wzmocnienia się i utwierdzeniu w przekonaniu, że chcemy zrealizować obrany cel, a nie przeszkodę w jego osiągnięciu.

3. Wielozadaniowość

Wielozadaniowość to pułapka współczesnych czasów (czytaj więcej: Multitasking – zabije nas czy wzmocni). Pracując przy komputerze, równocześnie odpisujemy na maile, rozmawiamy na komunikatorze z przyjaciółmi i szukamy informacji dotyczących innego projektu, w który jesteśmy zaangażowani. Dlatego kiedy coś robisz, postaraj się wyeliminować ze swojego otoczenia wszystkie rozpraszacze. Jeśli piszesz wiadomość – napisz ją od początku do końca, robisz prezentację – skup się na kolejnych slajdach. Bez dobrej organizacji czasu, trudno Ci będzie się naprawdę rozwijać.

4. Niepotrzebna samodzielność

Pamiętaj, nie musisz robić wszystkiego sam. Umiejętność delegowania, dzielenia się pracą, proszenia o pomoc czy przekazywanie obowiązków, to bardzo trudna umiejętność, którą posiadają tylko najlepsi menedżerowie. Dobrym przykładem, pokazującym jak ważna jest gra zespołowa, jest Steve Jobs, który zwykł otaczać się tzw. „A-players”, czyli najlepszymi ludźmi, bez których Apple nie osiągnąłby takiego sukcesu. W wielu wywiadach radził, by zastanowić się nad tym, jakich umiejętności i osobowości potrzebujesz w swoim zespole. Podkreślał, jak ważne jest ich inspirowanie , ale też nieustające odkrywanie ich nowych umiejętności i mocnych stron. Radził by uczyć ludzi wokół, ale też cały czas uczyć się od nich.

5. Nieproszenie o radę

Richard Branson, twórca marki Virgin podkreślił w jednym z wywiadów, że kiedy musisz podjąć trudną decyzję, szansa jej przedyskutowania z innym przedsiębiorcą, który mierzył się z podobnym problemem, jest nie do przecenienia. Dlatego nie bój się pytać, prosić, konsultować, zderzać swoich pomysłów z innymi.

6. Mikrozarządzanie

Kiedy życie daje nam nieskończenie wiele możliwości, bardzo łatwo stracić z oczu większy obraz, skupiając się na niewiele znaczących detalach. Oczywiście, detale są istotne, ale koncentrując się tylko na nich, trudno nam jest ocenić, jak wygląda całościowy obraz, czy wszystkie elementy do siebie pasują. Dlatego myśląc o swoim rozwoju zawodowym, zmieniając pracę, czy podejmując nowe wyzwania, dobrze pamiętać, co tak naprawdę jest naszym głównym celem, do którego dążymy.

A Wy, co dodalibyście do listy nawyków utrudniających rozwój zawodowy?

 

Oceń artykuł