Porady Kariera i rozwój 6 rzeczy, których nie powinien robić szef
19.06.2019  | 4 min czytania

6 rzeczy, których nie powinien robić szef

19.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zła atmosfera w pracy i nierówne traktowanie nie sprzyjają efektywnemu wypełnianiu codziennych obowiązków. Ciągła zmiana zdania, obrażanie czy nadmierne kontrolowanie – to tylko przykładowe zachowania, na które nie powinien pozwalać sobie przełożony.

Negatywna postawa szefa fatalnie wpływa na podwładnych, powodując pogorszenie wyników całego zespołu. Pogardliwe i niesprawiedliwe zachowania odbijają się na samopoczuciu  pracowników i skłaniają do zmiany pracy.

  • Nierówne traktowanie

Jedna z najmniej lubianych postaw prezentowanych przez pracodawcę. Docenianie wyłącznie pracy znajomych czy wybieranie sobie „ulubionych” podwładnych nie przyniesie nam sławy dobrego managera, a tylko oddali od nas innych ludzi. Premia, a nagroda? Szef powinien przydzielać je sprawiedliwie.

  • Kontrolowanie pracowników

Brak zaufania ze strony pracodawcy wywołuje wiele problemów. Praca w atmosferze ciągłego podglądania i analizowania każdego słowa, w obawie przed agresją szefa, nie ma większego sensu.

Kontrola pracowników, uprawnienia pracodawcy

  • Ciągła zmiana zdania

Wypełnianie obowiązków zawodowych przy ciągle zmieniających się poleceniach przełożonego bywa bardzo stresujące. Trudno jest sprostać oczekiwaniom szefa, kiedy ten polecił nam wykonanie zadania, podał konkretne instrukcje, a następnie zmienił je na inne. Tego typu postawa może prowadzić do frustracji i wycieńczenia.

  • Krzyki i obrażanie

Praca z managerem, który nie szanuje swoich pracowników, dopuszcza się krzyku i ubliżania innym, jest deprymująca. Takie zachowania nie sprzyjają kreatywności i produktywności pracowników, wręcz przeciwnie – często pojawiają się myśli o szybkiej zmianie pracy.

Jak rozpoznać mobbing w pracy?

  • Nieuznawanie sprzeciwu

Współpraca z osobą, która uznaje tylko i wyłącznie swoje racje, jest obciążająca psychicznie. Z takim managerem trudno jest negocjować i wprowadzać innowacje w zespole. To działa na minus, ponieważ czerpanie inspiracji od pozostałych członków grupy mogłoby pomóc w zdobywaniu lepszych wyników.

  • Niesłowność

Trudno odnaleźć się w miejscu pracy, kiedy nie możemy liczyć na przełożonego. Niedotrzymywanie przez niego obietnic nie tylko rzutuje na naszą pozycję w firmie i otrzymanie ewentualnych premii, ale przede wszystkim wpływa na codzienną pracę. Kiedy szef obiecuje nam pomoc w projekcie albo zobowiązuje się do dostarczenia potrzebnych dokumentów na czas, a następnie znika, to na nas spada cała odpowiedzialność.

  

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł