Utrzymanie właściwego work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a osobistym, jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o satysfakcji z pracy. Firmy doskonale o tym wiedzą, dlatego proponują swoim pracownikom coraz więcej udogodnień w tym zakresie. Zanim więc wybierzesz pracodawcę, z którym zwiążesz się na dłużej, sprawdź, na jakie bonusy możesz liczyć.
Czego dowiesz się z artykułu:
• Work-life balance – definicja i polskie realia
• Work-life balance – przykłady dobrych praktyk w firmach
| 5 lifehacków na rodzicielski work-life balance
Work-life balance – definicja i polskie realia
Koncepcja work-life balance (tj. równowagi między życiem zawodowym a osobistym) powstała na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku w odpowiedzi na narastające zjawiska pracoholizmu i wypalenia zawodowego. Zgodnie z jej założeniami dobre samopoczucie pracownika jest elementem niezbędnym do jego efektywności i poczucia satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Dlatego również w interesie pracodawcy leży zapewnienie załodze takich warunków, by życie zawodowe nie dominowało prywatnego.
Choć do Polski ta wiedza przeniknęła dopiero wiele lat po transformacji ustrojowej, obecnie konieczność zapewnienia pracownikom work-life balance stała się już standardem. Jeśli firma chce utrzymać najlepszych pracowników na dłużej, mądre zarządzanie zapewniające brak nadgodzin to absolutny must have. W cenie są jednak i inne rozwiązania, np. wychodzące naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy oprócz aktywności zawodowej chcą mieć czas dla swoich dzieci.
| Co praca w IT daje rodzicom?
Work-life balance – przykłady dobrych praktyk w firmach
Bycie pracującym rodzicem pozwala na rozwój osobisty, zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych i zaspokajanie potrzeb społecznych. Ważne są jednak równowaga i poczucie, że nie zaniedbuje się przez to najbliższych. Aby spełniać się w dwóch rolach – rodzica i pracownika – trzeba doskonalić umiejętność zarządzania sobą w czasie. Doba jednak nie jest z gumy i przeciążenie w jednej sferze automatycznie „kradnie” czas z tej drugiej. Nie sztuką jest też wypakowywać swój czas do granic możliwości i wieczorem padać ze zmęczenia. Prawdziwy work-life balance nie na tym polega. Głównymi składnikami w tym przepisie, oprócz dobrego planowania, będą świadomość swoich wartości, umiejętność stawiania granic, priorytetyzacja zadań i… wybór pracodawcy, który rozumie, że na firmie świat się nie kończy.
| 7 powodów, dla których warto być pracującą mamą
Co pozwala zachować równowagę? Jakie rozwiązania są korzystne? Oto przykłady dobrych praktyk wspierających work-life balance pracowników – nie tylko tych mających rodziny:
- Elastyczny czas pracy
Jeśli samodzielnie decydujesz o tym, że danego dnia rozpoczniesz pracę np. jedną lub dwie godziny później, możesz bez zbędnego stresu odprowadzić dziecko do szkoły, pójść na szczepienie itd. Elastyczny czas pracy sprzyja łączeniu różnych rodzajów aktywności, np. rodzicielstwa i rozwoju zawodowego, a ponadto daje pracownikowi większe poczucie sprawczości i kontroli. Przekłada się to na jego kreatywność i zaangażowanie, a finalnie na satysfakcję z bycia zatrudnionym w firmie, która szanuje jego potrzeby.
| Praca w systemie elastycznym – sprawdź, czy to coś dla Ciebie
- Dodatkowy płatny urlop
Jako pracownik etatowy masz prawo co najmniej do 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego (wymiar dni wolnych zależy od tzw. stażu urlopowego). Niektórzy pracodawcy oferują jednak dodatkowy płatny urlop, wykraczający poza ustawowe minimum. Kilka dni więcej na wygrzewanie się na plaży albo rodzinne wyprawy rowerowe – czy to nie wspaniały pomysł? Takie dodatkowe zadbanie o work-life balance pracownika z pewnością wpłynie na jego efektywność po powrocie oraz dobry wizerunek firmy, którą aż chce się polecać znajomym!
- Dofinansowanie do urlopu
Jak podaje serwis zarobki.pracuj.pl, dofinansowanie urlopu to – zdaniem pracowników – jeden z najatrakcyjniejszych benefitów, wspierających utrzymanie optymalnego work-life balance. Na wczasy pod gruszą mogą obecnie liczyć zatrudnieni nie tylko w budżetówce, lecz także w prywatnych przedsiębiorstwach.
| Wakacje z kolegami z pracy na koszt firmy – dobry pomysł?
- Krótszy dzień pracy
Niektórzy pracodawcy decydują się również na skracanie czasu pracy ze standardowych 8 do 6, a nawet 5 godzin dziennie. Za tym oczywiście idzie odmienny sposób zarządzania, pozwalający zrealizować wszystkie zadania w krótszym czasie. Jednak motywacja do wyjścia z pracy dwie godziny wcześniej już sama w sobie wpływa na efektywność, a dobrze zorganizowane firmy są w stanie osiągnąć nawet lepsze wyniki niż te, w których pracownicy są przemęczeni i niezadowoleni.
Od kilku lat pracodawcy mogą też przyłączać się do akcji „Dwie godziny dla rodziny”, dzięki której w Międzynarodowy Dzień Rodzin 15 maja pracownicy mogą wyjść z biur wcześniej i spędzić ten czas z najbliższymi.
| Pięciogodzinny dzień pracy w Polsce – czy to możliwe?
- Przedszkole lub żłobek w firmie
Łatwiej skupić się na obowiązkach służbowych, jeśli wiesz, że Twoje dziecko znajduje się pod fachową opieką. Udogodnieniem dla rodziców, oferowanym przez niektórych pracodawców, jest np. dofinansowanie do czesnego za żłobek lub przedszkole. Czasami punkty przedszkolne działają nawet na terenie firmy czy biurowca, co ułatwia odprowadzanie i odbieranie dziecka. Koniec końców opłaca się to i samym pracodawcom, gdyż typowe instytucje opiekuńcze zwykle zamykają się wcześniej niż o 17.
- Miejsca dla mam karmiących piersią
Pracodawcy tworzą również specjalne pokoje, w których panują komfortowe warunki do karmienia malucha piersią. Zgodnie z przepisami prawa pracy mamie na etacie przysługują dwie dodatkowe przerwy trwające po 30 lub 45 minut. Długość przerwy zależy od liczby karmionych dzieci.
| Pozieleniejesz z zazdrości – oto najfajniejsze benefity pracownicze