Porady Kariera i rozwój 6 przykładów work-life balance
06.06.2018  | 4 min czytania

6 przykładów work-life balance

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Zanim wybierzesz firmę, z którą zwiążesz się na dłużej, sprawdź, jakie oferuje udogodnienia. Upewnij się, czy możesz liczyć na dodatkowy urlop, krótszy dzień pracy lub inne rozwiązania sprzyjające łączeniu życia rodzinnego z zawodowym.

Work-life balance - przykłady

Bycie pracującym rodzicem pozwala na rozwój osobisty, zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych i zaspokajanie potrzeb społecznych. Ważna jest jednak równowaga i poczucie, że nie zaniedbuje się najbliższych. Aby spełniać się w roli rodzica i pracownika, niezbędna jest umiejętność zarządzania sobą w czasie.

7 powodów, dla których warto być pracującą mamą

Co pozwala zachować balans? Jakie rozwiązania są korzystne? Oto przykłady dobrych praktyk:

  • Elastyczny czas pracy

Jeśli samodzielnie decydujesz o tym, że danego dnia rozpoczniesz pracę np. jedną lub dwie godziny później, możesz bez zbędnego stresu odprowadzić dziecko do szkoły, pójść na szczepienie itd. Elastyczność sprzyja łączeniu różnych rodzajów aktywności, np. rodzicielstwa i rozwoju zawodowego.

Elastyczny czas pracy – fakty i mity

Praca w systemie elastycznym – sprawdź, czy to coś dla Ciebie

  • Dodatkowy płatny urlop

Jako pracownik etatowy masz prawo co najmniej do 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego (wymiar dni wolnych zależy od tzw. stażu urlopowego). Niektórzy pracodawcy oferują dodatkowy płatny urlop. Możesz np. cieszyć się wolnym czasem przez rok, zachowując w tym okresie prawo do wynagrodzenia.

  • Dofinansowanie do urlopu

Jak podaje serwis zarobki.pracuj.pl, dofinansowanie urlopu to – zdaniem pracowników - jeden z najatrakcyjniejszych benefitów. Na wczasy pod gruszą mogą liczyć nie tylko pracownicy budżetówki, ale również osoby zatrudnione w prywatnych przedsiębiorstwach.  

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

Wczasy pod gruszą – sprawdź, czy ci przysługują

  • Krótszy dzień pracy

Niektórzy pracodawcy decydują się na skracanie czasu pracy. Pracownicy firm, takich jak np. Tower, spędzają w pracy nie 8, ale 5 godzin. Aby zrealizować wszystkie zadania w krótszym czasie, trzeba pracować efektywnie.

Pięciogodzinny dzień pracy w Polsce – czy to możliwe?

  • Przedszkole/żłobek w firmie

Łatwiej skupić się na obowiązkach służbowych, jeśli wiesz, że Twoje dziecko znajduje się pod fachową opieką. Udogodnieniem dla rodziców, oferowanym przez pracodawców, jest np. dofinansowanie do czesnego za żłobek lub przedszkole. Czasami punkty przedszkolne działają w firmie.

  • Miejsca dla mam karmiących piersią

Pracodawcy tworzą również specjalne pokoje, w których panują komfortowe warunki do karmienia malucha piersią. Zgodnie z przepisami prawa pracy mama na etacie ma prawo do dwóch dodatkowych przerw trwających po 30 lub 45 minut. Długość przerwy zależy od liczby karmionych dzieci.     

Przerwy w pracy – zasady

Oceń artykuł