Porady Kariera i rozwój 6 mitów na temat pracy w domu
06.06.2018  | 4 min czytania

6 mitów na temat pracy w domu

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Praca zdalna wiąże się z elastycznością i pozwala łączyć obowiązki służbowe z opieką nad dzieckiem. Towarzyszą jej jednak pewne ograniczenia i trudności. Zanim podejmiesz decyzję o przeniesieniu aktywności zawodowej na grunt domowy, sprawdź fakty i mity dotyczące takiego rozwiązania.

Zastanawiasz się, jak dorobić na macierzyńskim? A może planujesz urlop wychowawczy i nie chcesz tracić kontaktu z branżą? Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, jest praca w domu. Taka forma zarabiania pieniędzy może napawać lękiem, jeśli wcześniej nie miało się z nią styczności – tym bardziej, że narosło wokół niej wiele mitów, na przykład:

  • Oferty pracy zdalnej to zwykle oszustwo

Praca w domu to atrakcyjne rozwiązanie, na które zgadza się coraz więcej pracodawców. Pojawiają się też różne oferty i ogłoszenia zachęcające do zarabiania przez Internet. Obawiasz się, że wykonasz wszystkie zadania i nie otrzymasz wynagrodzenia za poświęcony czas i wysiłek? Boisz się, że oferta, na którą zamierzasz odpowiedzieć, będzie próbą wyłudzenia danych? Zanim zdecydujesz się podjąć współpracę z konkretną firmą, sprawdź, czy i od kiedy jest zarejestrowana. Możesz to zrobić w bazie przedsiębiorców – CEIDG. Bądź również ostrożny w przekazywaniu danych osobowych. Nie wysyłaj skanów swoich dokumentów. Upewnij się także, czy konkretne przedsiębiorstwo aktualnie prowadzi nabór. Idealnie, gdyby udało Ci się porozmawiać z osobami, które mają doświadczenie we współpracy z wybranym pracodawcą, brały udział w procesie rekrutacyjnym itd.

  • Trzeba założyć firmę, żeby pracować zdalnie

Pracę zdalną można wykonywać na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, w zależności od jej charakteru. Nie musisz być przedsiębiorcą. Jeśli nawet zamierzasz założyć działalność, masz do tego prawo również w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Rodzaje umów w sprawie pracy – przewodnik

  • Wykonywanie pracy zdalnej wymaga inwestycji

Zakup sprzętu lub materiałów nie zawsze jest konieczny w przypadku pracy w domu. Firma, która zatrudnia, może np. zapewnić Ci niezbędne narzędzia. Zapytaj o tę kwestię, zanim przyjmiesz ofertę.

  • Praca zdalna gwarantuje pełną swobodę

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, czy w biurze, sklepie itd., musisz wywiązać się ze swoich obowiązków, by otrzymać zapłatę. Jeśli wiążą Cię terminy, nie możesz np. nagle zrezygnować z realizacji zadania.

  • Możesz pracować podczas spaceru z dzieckiem, wyjazdu itd.

Gdy pracuje się zdalnie, czasami warto zmienić środowisko. Możliwość samodzielnego wybierania miejsca i ustalania grafiku – to niewątpliwie zaleta takiej formy pracy. Przeświadczenie, że można wszędzie pracować zdalnie nie do końca jest jednak prawdziwe. Teoretycznie – tak, ale w praktyce nie każde miejsce sprzyja efektywności. Wykonywanie zadań „w plenerze” nie zawsze bywa przyjemne. Może się np. okazać, że hałas panujący w kawiarni uniemożliwi Ci działanie. Warto się z tym liczyć.

  • Praca w domu to rozwiązanie, które nie ma wad

Wykonywanie pracy zdalnej wymaga doskonałej organizacji i motywacji. Bywa również męczące, np. z uwagi na to, że przez większość czasu przebywasz w tym samym otoczeniu i nie masz takiego kontaktu ze współpracownikami jak podczas pracy w siedzibie firmy.

5 mitów na temat pracy w ciąży i po urodzeniu dziecka

Warto rozważyć pracę zdalną w czasie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Przed podjęciem decyzji dobrze jest uwzględnić własne oczekiwania i możliwości. Zanim wrócisz do aktywności zawodowej, weź pod uwagę np. to, czy w wyjątkowych sytuacjach możesz powierzyć opiekę nad maleństwem innej osobie. Zastanów się także, czy praca w domu jest dla Ciebie.

Czy home office jest dla Ciebie?

Oceń artykuł