Porady Kariera i rozwój 6 czynników przyspieszających adaptację w firmie
04.03.2019  | 5 min czytania

6 czynników przyspieszających adaptację w firmie

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pierwsze dni w pracy mogą być stresujące – nowe otoczenie, nowi współpracownicy i nowe obowiązki. Dużym ułatwieniem może okazać się prawidłowo przeprowadzony onboarding. Proces ten powinien polegać na wdrożeniu pracownika w taki sposób, by jak najszybciej zaaklimatyzował się i zrozumiał firmowe zasady.

Najważniejsze elementy onboardingu

Rozpoczęcie nowej pracy może być łatwiejsze, jeśli uzyskamy potrzebne wsparcie. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty:

  • Przygotowane stanowisko pracy

W dniu przyjścia do firmy na pracownika powinno czekać czyste, uporządkowane biurko wraz ze sprzętem niezbędnym do wykonywania obowiązków. Zadaniem przełożonego jest upewnienie się, że wszystkie potrzebne rzeczy są sprawne, a szafki oraz szuflady opróżnione.

  • Komplet dokumentów czekających na podpisanie

W wielu przedsiębiorstwach praktykowane jest podpisywanie umowy w dniu rozpoczęcia pracy. Niekiedy pracodawca wymaga również podpisania klauzuli poufności lub innych, niezbędnych dokumentów. Nowy pracownik, który czeka aż przełożony skompletuje potrzebne pisma, może czuć się zestresowany i zakłopotany. Przed jego pierwszym dniem w pracy wszelkie potrzebne dokumenty powinny zostać przygotowane oraz wydrukowane – tak, by od razu mógł je podpisać.

Podpisujesz umowę o pracę? Poznaj swoje prawa i obowiązki

  • Życzliwy kolega z zespołu

Dobrze by było, gdyby nowemu pracownikowi został przydzielony opiekun, czyli ktoś, kto będzie w stanie udzielić odpowiedzi na nurtujące pytania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. Szczególnie w pierwszych chwilach w firmie ważna jest świadomość, że można poprosić kogoś o pomoc w razie ewentualnych problemów.

  • Oprowadzenie po firmie

Onboarding, co do zasady, ma pozwolić pracownikowi na zapoznanie się z całym przedsiębiorstwem. Opiekun odpowiedzialny za oprowadzenie po firmie powinien przedstawić wszystkich pracowników i pokazać poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu nowy członek firmy nie będzie czuć się zagubiony.

  • Poznanie zwyczajów panujących w firmie

Przed rozpoczęciem pracy pracownik powinien poznać najważniejsze zwyczaje panujące w firmie. Warto poinformować go o takich rytuałach, jak wspólne zamawianie posiłków czy wychodzenie na lunch do pobliskiej restauracji. Nie należy zapomnieć także o pokazaniu, gdzie znajdują się potrzebne sprzęty, takie jak np. drukarka oraz skaner.

  • Pakiet zadań do wykonania

Pracownik powinien zostać poinformowany, jakie czynności będą należały do jego zakresu obowiązków. Przełożony może wyznaczyć jedną osobę, odpowiedzialną za instruktaż, która nie tylko zapozna nowego członka zespołu ze specyfiką pracy, ale również będzie kontrolować proces wykonywania zadań i – w razie potrzeby – służyć dobrą radą oraz swoim doświadczeniem.

Onboarding – na czym polega?

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź
 

Oceń artykuł