Porady Kariera i rozwój 5 sposobów doceniania, których chcemy w pracy
25.10.2019  | 5 min czytania

5 sposobów doceniania, których chcemy w pracy

25.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Podziękowania, pochwały, premia – to zaledwie kilka spośród całej palety miłych gestów, jakie szef może wykonać wobec nas. Najbardziej cieszy jednak atrakcyjne wynagrodzenie, na którym zależy pracownikom w każdym wieku. Lubimy również obejmować wyższe stanowiska. Tak wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. 

Wszyscy chcemy być doceniani

Z motywacją bywa różnie – czasami mamy jej bardzo dużo, innym razem bezskutecznie czekamy na impuls, który popchnie nas do działania. Spadek chęci do pracy nadchodzi zwykle wtedy, gdy nie dostrzegamy efektów swoich starań lub… gdy otoczenie ich nie widzi. 

Jak pracodawcy motywują pracowników?

Świadomość, że szef docenia nasze wysiłki, może uskrzydlać, zwłaszcza jeśli entuzjazm przekłada się na konkretne korzyści, takie jak na przykład:  

  • Atrakcyjna pensja

Godziwe wynagrodzenie stanowi dla pracowników jeden z pięciu kluczowych aspektów życia zawodowego. Takie wnioski płyną z raportu Pracuj.pl „Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce”. Wynika z niego m.in., że atrakcyjna płaca jest ważna dla zatrudnionych w każdym wieku. Najwyżej cenią ją jednak przedstawiciele pokoleń Z (18-24 lata) oraz X (40-55 lat) . Aż 70% osób należących do tych grup podkreślało wagę zarobków. W generacji Y (25-39 lat) odsetek wyniósł 67%, a w generacji Baby Boomers (56 lat i więcej) – 65%.    

  1. Podwyżka 

Dodatkowe zadania, sukcesy, uzupełnienie kwalifikacji – to powody uzasadniające przyznanie podwyżki. Wzrost pensji może okazać się dla pracownika wartościową nagrodą za regularnie podejmowany trud. Aż 90% osób uczestniczących w badaniu Pracuj.pl uznało podwyżkę za dobrą formę doceniania zatrudnionych. Choć ustne pochwały również są ważne i potrzebne, wzrost pensji okazuje się jeszcze skuteczniejszym motywatorem.  

8 najczęstszych błędów podczas negocjowania podwyżki

  • Premia

Dodatkowa gratyfikacja finansowa jest niemal tak samo atrakcyjna dla zatrudnionych jak wyższa pensja. Aż 86% ankietowanych uznało ją za adekwatną formę doceniania pracowników. Dobrze, jeśli warunki premiowania obowiązujące w firmie są czytelne. W takiej sytuacji otrzymujemy dodatek do pensji po spełnieniu konkretnych wymogów. Zdarza się, że zwierzchnicy przyznają tzw. premie uznaniowe, kierując się własnym osądem, a nie regulaminem wynagradzania lub innym firmowym dokumentem.    

  • Awans 

Podejmując pracę, przykładamy wagę także do perspektyw, jakie się przed nami roztaczają. Świadomość, że dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu mamy szansę objąć wyższe stanowisko i pełniej realizować cele zawodowe, motywuje do pracy. 82% pracowników uczestniczących w badaniu realizowanym dla Pracuj.pl jest zdania, że awans stanowi dobrą formę doceniania pracowników. Zdecydowanie przyjemniej jest angażować się w wymagające projekty, jeśli wiemy, że dzięki ich powodzeniu mamy szansę np. kierować zespołem.  

  • Pochwały i większa samodzielność

Pieniądze i prestiż są ważne, ale część pracowników oczekuje więcej. Im młodszy pracownik, tym silniejsza jest w nim potrzeba bycia docenianym. W raporcie „Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce” czytamy, że z twierdzeniem „Pochwała lub nadanie większej samodzielności są równie ważną formą doceniania przez pracodawcę, co awans i podwyżka” zgadza się od 25% do 32% zatrudnionych, w zależności od wieku. Do tej opinii przychyla się: 

  • 25% osób z generacji Baby Boomers (56 lat i więcej),
  • 27% osób z generacji Y (25-39 lat),
  • 31% osób z generacji X (40-55 lat),
  • 32% osób z generacji Z (18-24 lata). 

Elementarz kompetencji i cech pracownika - od A do Z

Świetnie, jeśli otrzymujemy w miejscu pracy dokładnie to, na czym nam zależy. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i w asertywny sposób mówić o potrzebach. Jeśli praca nie spełnia naszych oczekiwań, zawsze możemy ją zmienić: https://www.pracuj.pl/praca.  

Oceń artykuł