Porady Kariera i rozwój 5 prac, które możesz zdobyć, nie mając doświadczenia
14.02.2019  | 5 min czytania

5 prac, które możesz zdobyć, nie mając doświadczenia

14.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Brak doświadczenia nie musi przekreślać szans na zdobycie posady. W wielu miejscach zatrudniane są osoby, które jeszcze studiują i nie mają dużego stażu pracy. Pierwsze doświadczenia można zdobyć m.in. w restauracji albo w biurze.

Praca bez doświadczenia – czy to możliwe?

Nie da się ukryć – największe szanse na objęcie interesującego stanowiska mają osoby z dużym doświadczeniem. Szczególnie cenne są umiejętności charakterystyczne dla branży, w której działa dana firma. Nie oznacza to jednak, że każdy kandydat bez obszernego CV zostanie odesłany z kwitkiem. Pierwsze doświadczenia można zdobywać na przykład jako:

1. Magazynier (np. w hurtowni przemysłowej lub w sklepie budowlanym)

Opis stanowiska pracy – magazynier:

Do głównych obowiązków magazyniera należy przyjmowanie towaru, rozkładanie go w odpowiednim miejscu, oznaczanie produktów, a także realizowanie zamówień dla klientów. Taki pracownik powinien być osobą sprawną fizycznie, uczciwą oraz odpowiedzialną.

Pierwsza praca studenta – od czego zacząć?

2. Kasjer  (np. w osiedlowym sklepie spożywczym lub supermarkecie)

Opis stanowiska pracy – kasjer:

Zadaniem kasjera jest przede wszystkim obsługiwanie klientów. Dodatkowo, osoba na tym stanowisku powinna dbać o porządek w miejscu pracy. Czasem odpowiada również za umieszczanie produktów na sklepowych półkach. Wymagane kompetencje miękkie to: komunikatywność oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem.

3. Kelner (np. w restauracji lub kawiarni)

Opis stanowiska pracy – kelner:

Do najważniejszych obowiązków kelnera należy przyjmowanie zamówień od klientów oraz udzielanie informacji na temat dostępnych dań i napojów. Pracownik powinien też dbać o czystość lokalu. Pożądane umiejętności to komunikatywność, wysoka kultura osobista oraz łatwość porozumiewania się w obcych językach.

4. Pracownik infolinii (np. w banku lub u dostawcy sieci komórkowej)

Opis stanowiska pracy – pracownik infolinii:

Głównym zadaniem pracownika infolinii jest odbieranie telefonów od klientów i odpowiadanie na nurtujące ich pytania. Osoba ta, po przeszkoleniu, powinna posiadać wiedzę na temat działalności firmy. Do obowiązków należy też udzielanie porad i przyjmowanie zgłoszeń dotyczących wszelkich nieprawidłowości związanych z produktami oferowanymi przez firmę. Wymagana jest komunikatywność, a także znajomość zasad savoir-vivre.

5. Pracownik biurowy (np. w biurze rachunkowym lub w biurze firmy usługowej)

Opis stanowiska pracy – pracownik biurowy:

Do obowiązków pracownika biurowego należy zajmowanie się dokumentacją, korespondencją tradycyjną i elektroniczną, a także uzupełnianie terminarza przełożonego. Taka osoba obsługuje na co dzień wiele urządzeń – m.in. komputer, drukarkę czy skaner. Prowadzi rozmowy telefoniczne z klientami firmy i w razie potrzeby kieruje ich do odpowiednich działów przedsiębiorstwa. Powinna cechować się odpowiedzialnością, skrupulatnością, a także dobrą organizacją pracy.

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia, czyli czego od absolwentów oczekują pracodawcy

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł