Porady Kariera i rozwój 5 prac dla humanistów
27.06.2019  | 5 min czytania

5 prac dla humanistów

27.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

„Idź na studia humanistyczne, a będziesz bezrobotny”, „Czeka Cię praca fizyczna” – z takimi hasłami mogłeś się spotkać, kiedy wybierałeś kierunek studiów. Specjalista ds. PR, social media manager, lektor języka angielskiego czy copywriter – to tylko przykładowe zawody, w których odnajdzie się humanista. 

Praca dla humanisty

– przedstawiamy kilka propozycji. Sprawdź, ile wynosi mediana zarobków na tych stanowiskach:

  • Social media manager - 7200 zł brutto

Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za zarządzanie projektami z obszaru social media. Opracowuje strategie działania, często też współpracuje z influencerami, tworzy treści na poszczególne kanały społecznościowe i dba o spójną komunikację firmy. Rekruterzy poszukują osób kreatywnych, otwartych na nowe projekty i wyzwania. Nierzadko niezbędnym wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, a także tzw. lekkie pióro, czyli łatwość pisania tekstów. Na tym stanowisku bardzo dobrze odnajdą się m.in. absolwenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej. 

  • Specjalista ds. PR - 6300 zł brutto

Specjaliści ds. PR są odpowiedzialni za szereg działań z zakresu strategii PR danej firmy. To oni dbają o wizerunek marki, utrzymując relacje z dziennikarzami i influencerami. Przygotowują materiały prasowe, a także koordynują działania social media, organizują eventy czy konferencje prasowe. Jest to posada idealna dla osób energicznych, kreatywnych, kochających wyzwania, z bardzo dobrą znajomością zasad języka polskiego. Znajomość  języków obcych również może mieć duże znaczenie.

Praca dla humanisty pilnie poszukiwana

  • Copywriter - 5300 zł brutto

Praca copywritera polega na opracowywaniu różnego rodzaju treści (opisy produktów, hasła reklamowe, newslettery, mailingi, artykuły itp.), a czasami też na tłumaczeniu materiałów z i na język angielski. Od kandydatów oczekuje się często wykształcenia wyższego (preferowane humanistyczne), bardzo dobrej znajomości gramatyki i interpunkcji, kreatywności, a także doświadczenia w pisaniu tekstów.

8 zawodów przyszłości (nie tylko) dla humanistów

  • Lektor języka angielskiego - 5200 zł brutto

Lektorzy języków obcych są najczęściej poszukiwani przez szkoły językowe. Kluczowym czynnikiem decydującym o przyjęciu do pracy jest biegłość językowa i dyplom ukończenia studiów kierunkowych (filologia angielska) lub status studenta filologii, a także przygotowanie pedagogiczne.

  • Dziennikarz - 5000 zł brutto

Energiczne, sumienne, komunikatywne i wszechstronne osoby z pewnością odnajdą się na stanowisku dziennikarza lub redaktora. Rozgłośnie radiowe, redakcje prasowe i internetowe poszukują absolwentów dziennikarstwa oraz filologii polskiej, ale takie wykształcenie nie jest obowiązkowe. W tym zawodzie sprawdzą się też kandydaci m.in. po socjologii, politologii, filozofii czy historii. Pracodawcy zwracają uwagę na warsztat pisarski, znajomość edytorów tekstów, a także doświadczenie na podobnym stanowisku lub posiadane portfolio.

Mediana to wartość środkowa - połowa ankietowanych zarabiała poniżej, a połowa – powyżej wskazanej kwoty. Źródło danych: zarobki.pracuj.pl. 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Oceń artykuł