Porady Kariera i rozwój 5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu
03.10.2018  | 4 min czytania

5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu

03.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Rozwój zawodowy to inwestycja w przyszłość. Realizowanie planów wymaga jednak pokonywania własnych ograniczeń. Rezygnacja z warunków, w których czujesz się pewnie i bezpiecznie, może być trudna i nieprzyjemna. Mimo to wyjście ze strefy komfortu pozwala osiągnąć liczne korzyści, na przykład atrakcyjniejsze zarobki, nowe kompetencje i poczucie spełnienia.

Poprawa sytuacji finansowej pracownika bywa rezultatem odważnych decyzji. Przekraczając własne bariery, można zyskać także wiele innych profitów, takich jak:

  • Możliwość poznania siebie

Kiedy każdy Twój dzień wygląda podobnie, nie masz okazji sprawdzić, jak reagujesz w nowych, nieznanych warunkach. To powoduje, że nie możesz odkrywać swoich mocnych i słabych stron, aby następnie rozwijać talenty i eliminować wady. Próbując nowych rzeczy, zyskujesz szersze spojrzenie.

  • Okazja do rozwoju

Podjęcie pracy na stanowisku, na którym wykonywałbyś inne obowiązki niż dotychczas, mogłoby zmotywować Cię do rozwijania nowych kompetencji. Dzięki temu poprawiłaby się Twoja sytuacja na rynku pracy i mógłbyś negocjować korzystniejsze warunki zatrudnienia.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

  • Elastyczność

Pokonywanie własnych lęków pozwala również rozwijać jedną z kluczowych kompetencji miękkich, tzn. umiejętność dostosowania się do aktualnie panujących warunków. Elastyczność pomaga działać efektywnie w nieprzewidzianych sytuacjach. Sprzyja również radzeniu sobie na dynamicznym rynku pracy i pomaga przezwyciężać trudności, takie jak np. utrata pracy.   

  • Wyższe poczucie własnej wartości

Realizując swoje zamiary, zyskujesz większą wiarę we własne możliwości. Dzięki temu nie zniechęcasz się, gdy pojawiają się niepowodzenia. Zdrowe poczucie własnej wartości pomaga również radzić sobie ze stresem i sprzyja wyznaczaniu celów możliwych do osiągnięcia.   

  • Satysfakcja

Pokonywanie własnych ograniczeń daje satysfakcję. Kiedy cieszysz się tym, co robisz, zyskujesz dodatkową motywację. Osiągnięcie szczęścia i spełnienia to chyba największy sukces w życiu zawodowym.

7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy

Jak opuścić strefę komfortu?

Zanim zaczniesz wpisywać w wyszukiwarkę frazy, takie jak: „wypowiedzenie umowy na okres próbny – wzór” albo „jak odejść z pracy”, pomyśl, czym dla Ciebie jest wyjście ze strefy komfortu. Nie porównuj się z miliarderami, którzy inwestują pokaźne środki w nowe biznesy albo ze sławnymi aktorami, którzy wyjechali za granicę bez pieniędzy i kontaktów. Zastanów się, co konkretnie chcesz osiągnąć, a później zaplanuj, jak to zrobisz. Być może w Twoim przypadku wyjściem ze strefy komfortu będzie prośba o podwyżkę, a może zmiana branży i zdobycie nowych kwalifikacji. Poznaj swoje potrzeby i potencjał, by móc realizować plany adekwatne do Twoich możliwości i oczekiwań.

Typy osobowości – jak rozpoznać własny?

Oceń artykuł