Porady Kariera i rozwój 5 powodów, dla których warto podwyższać swoje kompetencje
28.11.2017

5 powodów, dla których warto podwyższać swoje kompetencje

28.11.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Inwestowanie czasu i energii we własny rozwój sprawia, że doskonalimy charakter. Stajemy się ambitniejsi, wytrwalsi i potrafimy realizować cele, które są dla nas ważne. Osiągając kolejne etapy rozwoju, czujemy się szczęśliwsi i bardziej spełnieni. Doskonalenie kompetencji sprawia również, że czekają na nas lepsze możliwości zawodowe.

Rodzaje kompetencji pracowniczych

Kompetencje dzielą się na twarde i miękkie. Do pierwszej grupy należą umiejętności, które odnoszą się do wiedzy fachowej i mogą być potwierdzone dyplomami, świadectwami i certyfikatami. Chodzi np. o dyplom ukończenia studiów, certyfikat językowy, prawo jazdy czy licencję pilota. Kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, umiejętność zarządzania sobą w czasie, odporność na stres oraz punktualność, są równie istotne, ale trudno potwierdzić je w sposób formalny. O tym, czy je posiadamy, świadczy np. dotychczasowy przebieg naszej kariery zawodowej, wygląd CV lub zachowanie podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Kompetencje twarde i miękkie – dlaczego warto je rozwijać?

Zdobycie określonych uprawnień lub cech nie sprawi, że staniemy się doskonałymi pracownikami. Dobrze jest stale rozwijać kompetencje. Korzyści, jakie możemy uzyskać, to:

  • Doskonalenie charakteru

Godzenie pracy i dodatkowych studiów czy kursów oraz życia rodzinnego wymaga samodyscypliny i doskonałej organizacji. Realizując różnorodne zadania, rozwijamy się na wielu płaszczyznach. Zaczynamy działać szybciej, zachowując przy tym dokładność – stajemy się efektywni.

  • Atrakcyjna ścieżka kariery

Osoba, która posiada liczne umiejętności i chętnie zdobywa kolejne, ma szansę otrzymać wymarzoną pracę i kolejne możliwości rozwoju. Szkolenia lub studia za granicą, samodzielne stanowisko, na którym można mierzyć się z ciekawymi zadaniami czy nowoczesny sprzęt usprawniający pracę – to tylko kilka spośród wielu profitów, z jakich mogą korzystać ambitni pracownicy.  

  • Perspektywa awansu i coraz wyższych zarobków

Zdobywanie kolejnych kompetencji i rozwijanie tych, które już się posiada, to niezbędna aktywność, jeśli zależy nam na osiąganiu kolejnych szczebli kariery w firmie. Z awansem wiąże się również podwyżka. Atrakcyjne dochody sprawiają, że możemy żyć komfortowo i rozwijać swoje pasje.

  • Wzrost poczucia własnej wartości

Awans, wyższe zarobki i ciekawe wyzwania zawodowe – to czynniki, które sprawiają, że czujemy się dowartościowani. Zyskujemy przeświadczenie, że właściwie wykorzystujemy swoje talenty i predyspozycje. Mamy również poczucie, że nasz wysiłek i zaangażowanie przynoszą wymierne rezultaty.

  • Satysfakcja i poczucie spełnienia

Sfera zawodowa stanowi ważną część życia. Dzięki niej możemy rozwijać swoje talenty i osiągać wyznaczone cele. To sprawia, że kolejne sukcesy przynoszą poczucie zawodowego i życiowego spełnienia. Wysoki poziom satysfakcji przekłada się też na jakość naszego życia rodzinnego i towarzyskiego.

Oceń artykuł