Porady Kariera i rozwój „5 powodów, dla których moje hobby pomaga w karierze”
28.01.2015  | 10 min czytania

„5 powodów, dla których moje hobby pomaga w karierze”

28.01.2015  | 10 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Jakie hobby wpisać w odpowiednią pozycję w CV? Niektórzy nie zastanawiają się nad tym zbyt dogłębnie, a nawet omijają tę rubrykę. Inni szczerze dzielą się tym, co ich faktycznie pasjonuje – i to oni przyciągają uwagę pracodawców. Niezależnie od tego, czy masz nietypowe hobby, czy też bardziej powszednie, powinieneś je uwzględnić w swoim CV. Rekruterzy dobrze bowiem wiedzą, że posiadanie pasji pomaga w robieniu kariery. W jaki sposób? Sprawdź, jakich 5 powodów podają nasi rozmówcy!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Twoje hobby – co może nim być?
• „Jakie masz hobby i jak wpływa na Twoją karierę?” – 5 odpowiedzi
• Jak znaleźć hobby?

Twoje hobby – co może nim być?

Na początku warto uświadomić sobie jedno: Twoim hobby może być w zasadzie wszystko, co sprawia Ci frajdę i czym lubisz się zajmować w wolnym czasie. Oczywiście można by się pokusić o dokonanie rozróżnienia na bardziej nietypowe hobby i popularne zainteresowania – ale koniec końców: nie jest to takie istotne. Największą wagę ma bowiem to, aby dane zajęcie przynosiło Ci masę radości i poczucie spełnienia.

| 6 niebanalnych pomysłów na hobby po pracy

A zatem jakie może być hobby? Odpowiedź jest tu jedna: jakiekolwiek! Do najczęściej wymienianych należą m.in. czytanie książek, oglądanie filmów lub seriali czy też słuchanie muzyki. Inni preferują pasje bardziej angażujące fizycznie – np. bieganie, jazdę na rolkach czy wspinaczkę. Masa osób ma zamiłowania artystyczne i właśnie w tej dziedzinie lokuje swoje zainteresowania – poprzez rysowanie, grę na gitarze czy tworzenie dzieł sztuki użytkowej. Ile osób – tyle hobby i historii za nimi stojących. Łączy je jedno: warto je mieć. Nie tylko bowiem sprawiają przyjemność, lecz także mają bardzo pozytywny wpływ na całe Twoje życie – również na to, w jaki sposób układa się Twoja droga zawodowa.

„Jakie masz hobby i jak ono wpływa na Twoją karierę?” – 5 największych korzyści

Aby to udowodnić, porozmawialiśmy z kilkoma osobami, które pracują w zupełnie odmiennych środowiskach i mają zróżnicowane pasje. Zadaliśmy im pytanie: „Jakie jest Twoje hobby?”, a następnie wspólnie spróbowaliśmy określić, jakie są największe korzyści z realizowania swoich zainteresowań i jak to wpływa na życie zawodowe. Poniżej zebraliśmy 5 powodów, dla których hobby pomaga w robieniu kariery.

| 5 hobby, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę

  1. Odreagowanie stresu

Bardzo lubię gotować. Kiedy wracam z pracy do domu, często od razu wskakuję w fartuch, zamykam się w kuchni i z chęcią gotuję kolację albo piekę ciasta – opowiada Natalia, na co dzień specjalistka ds. marketingu. – To mnie naprawdę odstresowuje. Zapominam wtedy o wszystkich wydarzeniach w pracy, które wywołały u mnie dużo emocji.

Marcin, informatyk, znalazł jeszcze inny sposób na relaks po pracy – siłownia, ścianka wspinaczkowa, a podczas urlopu także górskie wyprawy. Z kolei Agnieszka i Paweł chodzą wieczorami do szkoły tańca i uczą się tanga.

Wieczorny jogging i poranne pływanie działają na mnie bardzo odprężająco. Uwalniam z siebie wszystkie emocje – śmieje się Joasia, która swoje życie zawodowe związała z księgowością.

| Zadowolony z pracy, czyli wypoczęty. Sprawdź, jak relaks wpływa na efektywność

Wybierając aktywności po pracy, dobrze jest pamiętać, aby poprawiały Ci samopoczucie i były zgodne z Twoimi potrzebami. Jeśli pracujesz ciężko fizycznie, szukaj rozwiązań, które pozwolą Ci odpocząć. Jeżeli z kolei uważasz swoją pracę za monotonną, a „po godzinach” wprost rozpiera Cię energia, być może wyjściem będą jakieś aktywności sportowe i dużo ruchu. Najważniejsze jest to, abyś dobrze się poczuł, nie robił nic na siłę i pozwolił, aby stresy i emocje nagromadzone przez cały dzień pracy – po prostu z Ciebie spłynęły. Odnajdziesz wtedy w sobie siłę i zaangażowanie, z którymi łatwiej ruszysz w kolejny dzień.

  1. Odskocznia

Po dniu pełnym wrzawy i hałasu chcę się wyciszyć, a jednocześnie zająć się czymś, co pozwoli mi się oderwać od rzeczywistości. Dlatego właśnie sięgam po literaturę – po prostu zatapiam się w książce i zapominam choć na chwilę o bożym świecie – tłumaczy Magda, nauczycielka matematyki.

Wiele osób narzeka na to, że ich życie koncentruje się tylko na pracy. Albo zapętlają się w kieracie: praca – dom, dom – praca. Nie dotyczy to jednak osób, które umieją się oderwać od codzienności. Dzięki temu zyskują czas dla siebie i skupiają się na sprawach niezwiązanych z życiem zawodowym.

| Znajdź swój rytm, nie daj się zwariować

Hobby jest więc właśnie taką odskocznią od rutynowych obowiązków; sprawia radość i pozwala odpocząć. Dzięki pozapracowym zainteresowaniom ludzie ładują akumulatory – i dzięki temu z większym entuzjazmem wracają potem do firmowej rzeczywistości.

  1. Dobre wrażenie podczas rekrutacji

Lubisz w wolnej chwili rysować komiksy? A może sklejasz modele samolotów lub kolekcjonujesz gry? Jesteś fanem motocykli i bierzesz udział w zlotach? Uwielbiasz podróże? Pasjonują Cię filmy science fiction? Bez względu na to, jakie jest Twoje hobby, może ono być przyczynkiem do ciekawej rozmowy podczas spotkania rekrutacyjnego. Jeśli potrafisz z przekonaniem i pasją mówić o swoich zainteresowaniach, zrobisz dobre wrażenie i przedstawisz swoją kandydaturę w jeszcze lepszym świetle.

| Pasja i zaangażowanie, czyli jak przekonująco opowiadać o zainteresowaniach

My, rekruterzy, lubimy zadawać pytania na temat hobby, o którym kandydat wspomina w CV – wyjaśnia Kasia, która pracuje w dziale HR dużej firmyDzięki temu możemy bliżej poznać daną osobę jako człowieka, a nie tylko pracownika. Doceniamy to, że komuś zależy także na rozwoju osobistym, że umie sobie ciekawie zorganizować czas i dba o work–life balance. Jeśli kandydat z pasją opowiada o swoim hobby, wywołuje to zawsze bardzo dobre wrażenie.

Pamiętaj więc, aby przede wszystkim nie zmyślać w CV zainteresowań, z którymi w rzeczywistości zupełnie nie jest Ci po drodze. Przykładowo: jeśli twierdzisz, że pasjonuje Cię literatura lub film, bądź przygotowany na bardziej szczegółowe pytania – np. o ulubione gatunki czy twórców. Jeżeli nie będziesz umiał tego doprecyzować i odpowiedzieć ze szczerą pasją, rekruter może uznać, że ma do czynienia z kolejnymi utartymi frazesami, użytymi wyłącznie na potrzeby CV.

| 7 powodów, dla których kłamstwo w CV nie popłaca

Nie wypełniaj też rubryki „hobby” zbyt lekkomyślnie – radzi Kasia. – W nadesłanych do naszej firmy CV zdarzyło mi się np. natknąć na zdanie „lubię malować paznokcie u stóp na różne kolory”. Z kolei inny kandydat otwarcie przyznawał, że pasjonuje go „wyłącznie piłka nożna i seks”. To naprawdę nie robi najlepszego wrażenia, nawet jeśli zostało pomyślane jako żart – w końcu życiorys to oficjalny dokument.

  1. Networking

Zawieranie nowych znajomości, poznawanie ludzi, którzy lubią to samo co Ty, dzielenie się doświadczeniami – to kolejny plus realizowania swoich pasji. Wchodzisz wówczas do zupełnie nowej społeczności, pełnej ludzi umiejących zrozumieć Twoje zamiłowania i docenić Twoje osiągnięcia. Znajomość z podobnymi pasjonatami pozwala też zwykle poszerzyć wiedzę i umiejętności związane z danymi zainteresowaniami.

| 7 powodów, dlaczego networking jest ważny

To jednak nie wszystko, ponieważ budowanie sieci kontaktów – także tych osobistych, związanych ze swoim hobby – potrafi być pomocne w sferze zawodowej. W miejscach zrzeszających pasjonatów z danej dziedziny spotykają się bowiem ludzie, którzy na co dzień pracują w zupełnie innych branżach i pełnią bardzo różne funkcje. Może się okazać, że takie znajomości pomogą Ci np. zdobyć nową pracę albo nawiązać ważny dla Twojej firmy kontakt.

Parę lat temu przypadkiem trafiłem na zawody wioślarskie – i tak złapałem tego bakcyla – opowiada Wiktor, JAVA developer. – Szybko zapisałem się do klubu wioślarskiego. Poznałem tam świetną ekipę, która podzielała moją pasję. Dopiero po dwóch latach przypadkiem w rozmowie wyszło, że kumpel, z którym co tydzień siedzę na treningach w jednej łodzi, jest znaczącą personą w branży, z którą od zawsze pragnąłem się związać. Obecnie widujemy się już nie tylko w klubie, lecz także na korytarzach jednej firmy.

  1. Pomysł na biznes

Zawsze uwielbiałam kuchnię śródziemnomorską – mówi Marta, która jeszcze nie tak dawno pracowała jako specjalistka ds. public relations. – W wolnej chwili sama gotowałam, chodziłam też na szkolenia, dużo na ten temat czytałam, aby naśladować mistrzów kuchni. Gdy nagle zwolniono mnie z pracy, przemyślałam sprawę i postawiłam wszystko na jedną kartę: zakładam własną trattorię.

Takich historii jest mnóstwo. Bardzo często Twoje hobby może się okazać trampoliną do osiągnięcia sukcesu zawodowego w zupełnie nowej dziedzinie. Pamiętaj, że jeśli oddajesz się czemuś z prawdziwą pasją, wówczas zwykle masz większe „parcie na sukces” i bardziej przykładasz się do swoich zadań. Decyzje o założeniu własnego biznesu czy o przebranżowieniu się nie należą z pewnością do najłatwiejszych – ale to do odważnych świat należy.

| Pasja i praca w jednym – jak to zrobić?

Także Marcinowi udało się już przekuć pasję w działalność zawodową. Od dawna interesował się fotografią, więc postanowił w wolnej chwili dokumentować różne wydarzenia artystyczne i sportowe. Brał udział w warsztatach fotograficznych, czytał fachowe publikacje. Z czasem jego amatorskie zdjęcia stawały się coraz bardziej profesjonalne, a liczba klientów stale rosła. Dziś prowadzi dobrze prosperującą firmę – zupełnie niezwiązaną ze zdobytym na studiach wykształceniem.

Moja fascynacja literaturą dziecięcą nasiliła się, kiedy zostałam mamą – opowiada z kolei Alicja, na co dzień managerka w agencji reklamowej. – Kiedy wracam z pracy, realizuję się właśnie w tej dziedzinie. Przygotowuję recenzje książek i publikuję je na blogu, śledzę wiadomości i wydarzenia literackie. To przede wszystkim moja pasja, choć nie ukrywam, że zajęcie to stanowi też dla mnie źródło dodatkowego zarobku.

| Czy własny biznes jest Ci pisany? Przetestuj się!

Hobby może więc pomóc Ci w spełnieniu celów zawodowych, ale też zaprowadzić Cię do własnego biznesu. Pasje realizowane początkowo jedynie dla przyjemności – z czasem mogą się przerodzić w poważniejsze przedsięwzięcia i zaprocentować w postaci wymiernych profitów. Warto rozglądać się za takimi okazjami i otwierać się na nowe doświadczenia.

Jak znaleźć hobby?

Co zatem robić, jeśli czujesz, że wpadłeś w błędne koło krążenia wyłącznie między pracą a domem i w Twoim życiu nie ma obecnie żadnych pasji? Najpierw spróbuj sobie przypomnieć, co Cię „kręciło” kiedyś – w młodzieńczych latach, gdy miałeś mniej obowiązków, a więcej przyjemności. Odkrycie na nowo starej pasji może być fascynującym doświadczeniem, szczególnie jeśli w danej dziedzinie wiele się pozmieniało i masz masę rzeczy do nadrobienia.

| Jak odkryć swoją pasję i zadbać o rozwój?

Dobrze jest też zasięgnąć języka wśród znajomych, np. z pracy. To dobry punkt wyjścia do rozmowy, a przy tym możliwość poznania takich hobby, o których istnieniu nawet nie wiedziałeś. Być może w ten sposób dogadasz się z prawdziwym pasjonatem, który chętnie się zgodzi, by wprowadzić Cię w arkana danego zajęcia. Oczywiście nie znaczy to, że od razu trafisz w dziesiątkę. Nie wahaj się jednak, by popróbować różnych rzeczy i sprawdzić, które aktywności sprawiają Ci prawdziwą frajdę. Najważniejsze jest bowiem to, by Twoje hobby pozwoliło Ci się zrelaksować i poszerzać horyzonty. Dzięki temu będziesz pracować po to, aby żyć – a nie żyć po to, żeby pracować.

Oceń artykuł