5 powodów, dla których hobby pomoże Ci w karierze

Kategoria
Kariera i rozwój

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 5/5 (1)
Kategoria: Kariera i rozwój
Ocena treści 5/5 (1)

Hobby – to jedna z rubryk w CV. Niektórzy wpisują do niej cokolwiek, byle by tylko coś było. Inni szczerze dzielą się tym, co ich faktycznie pasjonuje. Jedni mogą pochwalić się nietypowymi i oryginalnymi, a drudzy bardziej powszechnymi zainteresowaniami. Bez względu jednak na to, czy sklejasz modele samolotów, szydełkujesz, czytasz książki albo jeździsz na nartach – hobby pomaga w pracy. Dlaczego? Przedstawiamy 5 argumentów.

1. Odreagowanie stresu

Bardzo lubię gotować. Kiedy wracam z pracy do domu, to często wskakuję w fartuch, zamykam się w kuchni i z chęcią gotuję kolację albo piekę ciastka – opowiada Natalia, specjalista ds. marketingu. – To mnie „odstresowuje”. Zapominam wtedy o wszystkich wydarzeniach w pracy, które wywołały u mnie dużo emocji.

Marcin, informatyk, znalazł jeszcze inny sposób na relaks po pracy – siłownia, ścianka wspinaczkowa, a podczas urlopu – górskie wyprawy. Agnieszka i Paweł chodzą wieczorami do szkoły tańca i ćwiczą tango.

Wieczorny jogging i poranne pływanie działają na mnie bardzo odprężająco. Uwalniam z siebie wszystkie emocje – śmieje się Joasia, księgowa.

Po dniu pełnym wrzawy i hałasu wolę wyciszające zajęcia, na przykład czytanie książek – tłumaczy Magda, nauczycielka.

Wybierając aktywności po pracy pamiętajmy, aby poprawiały nam samopoczucie i były zgodne z naszymi potrzebami. Jeśli pracujemy ciężko fizycznie, szukajmy rozwiązań, dzięki którym będziemy mogli odpocząć. Jeżeli uważamy naszą pracę za monotonną, a energia nas rozpiera, być może wyjściem będą jakieś aktywności sportowe i dużo ruchu. Najważniejsze, abyśmy dobrze się wówczas czuli i niczego nie robili na siłę.

2. Odskocznia

Ciągle tylko praca i praca. Albo praca – dom, praca – dom. Drażni Cię, że nie masz czasu dla samego siebie? Myśli wiecznie krążą wokół zawodowych spraw? Hobby jest odskocznią od codziennych obowiązków, sprawia radość i pozwala odpocząć od pracy. Dzięki pozapracowym zainteresowaniom ludzie ładują akumulatory i z większym entuzjazmem wracają do firmowej rzeczywistości.

3. Dobre wrażenie podczas rekrutacji

Lubisz w wolnej chwili rysować komiksy? A może sklejasz modele samolotów lub kolekcjonujesz gry? Jesteś fanem motocykli i bierzesz udział w zlotach? Uwielbiasz podróże? Pasjonują Cię filmy science fiction? Bez względu na to, czy Twoje hobby jest mniej lub bardziej wyszukane, prozaiczne lub bardzo oryginalne – to może być ciekawy temat do rozmów podczas spotkań rekrutacyjnych oraz sposób na zrobienie dobrego wrażenia i przedstawienie swojej kandydatury.

Rekruterzy lubią zadawać pytania związane z hobby, o którym w skrócie piszemy w życiorysie. Dzięki temu mogą nas bliżej poznać jako ludzi, a nie tylko pracowników – naszą naturę, osobowość. Fakt, że zależy nam na rozwoju osobistym, a nie wyłącznie zawodowym, że umiemy sobie ciekawie zorganizować czas i z pasją opowiadamy o tym, co nas interesuje potrafi wywołać bardzo dobre wrażenie.

Warto więc przemyśleć argumentację. Jeśli twierdzimy, że pasjonuje nas literatura lub film, bądźmy przygotowani na bardziej szczegółowe pytania. Jeżeli nie będziemy umieli doprecyzować i odpowiedzieć ze szczerą pasją, to rekruter uzna, że ma do czynienia z kolejnymi utartymi frazesami użytymi wyłącznie na potrzeby CV.

Rekruterzy ostrzegają, aby rubryki hobby nie wypełniać zbyt lekkomyślnie. Wpisanie tam zdania „Lubię malować paznokcie u stóp na różne kolory” albo otwarte przyznanie się, że pasjonuje nas wyłącznie piłka nożna i seks (przykłady autentyczne) mogą nie zrobić najlepszego wrażenia.

4. Networking

Zawieranie nowych znajomości, poznawanie ludzi, którzy lubią to samo, co my, dzielenie się doświadczeniami – to kolejny plus wyjścia poza wyłącznie „pracowe” aktywności i wygospodarowania trochę czasu dla swoich zainteresowań. Budowanie sieci kontaktów, również tych osobistych, potrafi być pomocne w sferze zawodowej – nigdy nie wiadomo, czy kumpel z klubu wioślarskiego nie okaże się znaczącą personą w branży, w której będziemy szukać nowej pracy.

5. Pomysł na biznes

Uwielbiam kuchnię śródziemnomorską. W wolnej chwili sama gotuję, ale chodzę też na szkolenia, dużo czytam i oglądam, aby naśladować mistrzów kuchni. Marzę o własnej restauracji włoskiej – mówi Marta, która zajmuje się public relations.

Moja fascynacja literaturą dziecięcą nasiliła się, kiedy zostałam mamą. Po godzinach pracy przygotowuję recenzje książek, śledzę wiadomości i wydarzenia literackie – opowiada Alicja, pracująca w korporacji.

Marcinowi udało się już przekuć pasję w działalność zawodową. Od dawna interesował się fotografią, więc postanowił w wolnej chwili dokumentować różne wydarzenia artystyczne i sportowe. Brał udział w warsztatach fotograficznych, czytał fachowe publikacje. Z czasem jego amatorskie zdjęcia stawały się coraz bardziej profesjonalne, a liczba klientów stale rosła.

Hobby może nam pomóc w zrealizowaniu planów zawodowych, a pasja może nas zaprowadzić do własnego biznesu. Zdobywane i rozwijane umiejętności „dla przyjemności” z czasem mogą przerodzić się w bardziej poważne przedsięwzięcia i zaprocentować propozycjami zatrudnienia w nowym zawodzie czy branży lub uruchomieniem własnej firmy.

Warto więc nie tylko pracować, ale i poszerzać zainteresowania. Nigdy nie wiadomo, kiedy nam one pomogą…w pracy.

Hobby wpłynęło kiedyś na Waszą karierę?

Oceń artykuł


Narzędzia