Porady Kariera i rozwój 5 porad, jak wykorzystać rekomendacje i otrzymać pracę
19.10.2017

5 porad, jak wykorzystać rekomendacje i otrzymać pracę

19.10.2017
Autor wpisu Pracuj.pl

Referencje mogą nam pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Dzięki nim potencjalny pracodawca zyska dodatkowe informacje i będzie mógł zweryfikować treść życiorysu.

Kiedy referencje są przydatne? Jak wywołać dobre wrażenie, uczestnicząc w rekrutacji? Oto kilka podstawowych zasad:

1. Zadbajmy o to, aby rekomendacje miały odpowiednią formę

Rekomendacje często przedstawia się potencjalnemu pracodawcy w formie listu referencyjnego. Warto wiedzieć, jak go poprawnie napisać taki list referencyjny. Najważniejsze informacje, jakie zawiera się w dokumencie, to:

  • okres zatrudnienia lub współpracy,
  • nazwa zajmowanego stanowiska,
  • zakres i krótka charakterystyka obowiązków - wraz z oceną pracownika, który je wykonywał,
  • najważniejsze, pozytywne cechy pracownika (z przykładami),
  • największy sukces zatrudnionego,
  • sposób zakończenia współpracy.

Autorem listu powinien być bezpośredni przełożony, który systematycznie obserwował i oceniał efekty naszej aktywności zawodowej. Możemy poprosić np. promotora lub opiekuna praktyk o wystawienie rekomendacji, jeśli nie mamy doświadczenia zawodowego. Ważne, by była to osoba, która miała wiele okazji, by obserwować, w jaki sposób wywiązujemy się ze swoich obowiązków – zawodowych lub studenckich.

2. Przedstawmy rekomendacje, gdy zostaniemy o to poproszeni

Referencje często przedstawiamy dopiero wtedy, gdy rekruter musi wybrać pomiędzy kilkoma osobami, mającymi realne szanse na objęcie danej posady. Chcąc zyskać dodatkowe argumenty pomocne w podjęciu decyzji, może poprosić nas o dostarczenie rekomendacji.    

3. Uwiarygodnijmy informacje zawarte w CV

Przedstawienie rekomendacji napisanych przez poprzednich pracodawców, opiekunów praktyk lub przez promotora czy opiekuna koła naukowego stanowi potwierdzenie informacji podanych w życiorysie. Potencjalny pracodawca ma obraz tego jakie cechy pracownika zwróciły uwagę byłego szefa.

4. Zadbajmy o komfort przełożonych, którzy wystawiają rekomendacje

Napisanie referencji zależy od dobrej woli poprzednich przełożonych, dlatego nie naciskajmy, prosząc o wyświadczenie takiej przysługi. Dołóżmy wszelkich starań, aby ta czynność nie stanowiła dla nich zbyt dużego obciążenia. Ustalmy np., jaka forma rekomendacji najbardziej im odpowiada – telefoniczna, mailowa czy listowna - i dostosujmy się do ich preferencji.

5. Pamiętajmy o tym, by podziękować za rekomendacje

Po otrzymaniu referencji koniecznie podziękujmy za czas poświęcony na ich wystawienie. Możemy to zrobić telefonicznie, mailowo, listownie lub osobiście. Postarajmy się nie pominąć żadnej osoby, która spełniła naszą prośbę i udzieliła rekomendacji.   

 

Oceń artykuł