Porady Kariera i rozwój 5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku
10.01.2020  | 5 min czytania

5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku

10.01.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

O nowym roku lubimy myśleć jak o nowym początku. Odkrywamy w sobie motywację i chęć, by dokonać w swoim życiu zmian na lepsze. Dotyczy to także sfery zawodowej. Co zrobić, by stare przyzwyczajenia nie popsuły nam szyków? Przede wszystkim rozprawmy się z prokrastynacją, szukajmy sposobów, żeby radzić sobie ze stresem i ćwiczmy kontrolowanie emocji.

Inteligencja emocjonalna pomoże Ci rozwijać karierę

1. Prokrastynacja, czyli nałogowe ociąganie się

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu choć raz nie zdarzyło się odłożyć jakichś ważnych obowiązków na później. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że część rzeczy, które zostały zaplanowane w grafiku na konkretny dzień, wykonamy z opóźnieniem. Zdarzają się przecież nieoczekiwane sytuacje, przez które musimy reorganizować swój plan. Problem zaczyna się wtedy, gdy odsuwamy ważne projekty na bliżej nieokreślone „kiedyś”, a w efekcie zaniedbujemy bardzo istotne sprawy, narażając na szkody interes firmy.

6 złych nawyków, które skutecznie uniemożliwiają Ci rozwój

Jak sobie radzić z prokrastynacją?

● Skutecznym sposobem na walkę z tym problemem jest podzielenie zadania na kilka mniejszych etapów. Dzięki temu łatwej nam będzie zmobilizować się do systematycznej pracy. Zbyt rozbudowany projekt może być przytłaczający, zaś rozbity na części pierwsze – staje się bardziej przystępny i „do ogarnięcia”.

7 sposobów, jak radzić sobie z prokrastynacją

● Prokrastynacji często towarzyszy „myślenie o niebieskich migdałach” i skupianie się na rzeczach mało istotnych. Zróbmy więc sobie przysługę i wyeliminujmy z naszego otoczenia najpopularniejsze rozpraszacze. Wyłączmy powiadomienia w telefonie, wylogujmy się ze swoich mediów społecznościowych i uporządkujmy biurko.

5 nawyków, przez które nikt nie lubi Cię w pracy

2. Zbyt emocjonalne reakcje

Trudnych sytuacji w pracy nie brakuje. Nadmiar obowiązków, goniące terminy, pełne napięcia relacje z szefem czy współpracownikami – znamy to wszyscy. Trzeba jednak pamiętać, że firma to nie jest miejsce na emocjonalne wybuchy. Ważne jest zachowanie profesjonalizmu.
Kiedy czujemy, że wzbierają w nas negatywne uczucia, zróbmy sobie przerwę. Przejdźmy się, wyjdźmy z biura, napijmy się kawy, porozmawiajmy z kimś życzliwym. Pozwoli to uspokoić emocje i nabrać dystansu do trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Zastanówmy się, co tak naprawdę stanowi źródło naszej złości czy frustracji i jak możemy sobie z tym poradzić.

Irytujące nawyki współpracowników - jak z nimi walczyć?

3. Pochopne wyciąganie wniosków

To błąd, który ma na sumieniu wielu pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Wyciągając zbyt daleko idące wnioski, możemy kogoś skrzywdzić. Przykład? Jeden z członków zespołu od jakiegoś czasu ma problemy z koncentracją, często spóźnia się do pracy i nie wyrabia się z realizacją powierzonych mu zadań. Bardzo łatwo jest wysnuć tezę, że nie zależy mu na pracy i lekceważy wysiłki swoich kolegów, a sam niewiele od siebie daje. Tymczasem nasz współpracownik może zmagać się z poważnymi problemami zdrowotnymi lub rodzinnymi, które powodują, że trudno mu się skupić, utrzymać wysoki poziom energii itd. Zamiast kogoś oceniać, lepiej zapytać, czy wszystko u niego w porządku i czy nie potrzebuje naszej pomocy lub wsparcia. Konstruktywny feedback i ćwiczenie komunikacji to zadania, które warto wpisać do swoich noworocznych postanowień.

Jak formułować postanowienia noworoczne, żeby udało się je zrealizować?

4. Plotkowanie

Spędzamy w pracy dużo czasu, więc nieuniknione jest, że wchodzimy także w pewne relacje towarzyskie. To naturalne, że nie wszystkich lubimy jednakowo, ale nie jest to powód, by kogoś obmawiać czy naśmiewać się za jego plecami. Plotkowanie i rozsiewanie niepochlebnych informacji o współpracownikach to bardzo zły nawyk. Jeśli mamy wobec kogoś zastrzeżenia lub nie podoba nam się czyjeś zachowanie, powiedzmy mu to wprost. Taka postawa jest o wiele bardziej uczciwa i świadczy o profesjonalizmie.

6 prostych sposobów, dzięki którym poradzisz sobie z rozpraszaczami uwagi

5. Spóźnianie się do pracy

Spóźnić do pracy zdarza się każdemu. Gorzej, jeśli wejdzie nam to w nawyk. Pobłażliwość i wyrozumiałość szefa oraz kolegów z pracy ma swoje granice, więc nie zdziwmy się, gdy nasze notoryczne pojawianie się w pracy przysłowiowy kwadrans po ósmej spotka się w końcu ze stanowczą reakcją i niepochlebnym komentarzem. Przychodzenie do pracy na czas jest nie tylko wyrazem zaangażowania, ale też szacunku do pozostałych kolegów. Spóźnialscy powinni zatem zrobić rachunek sumienia, zacząć nastawiać budzik na wcześniejszą godzinę i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowywać sobie wszystko, co jest potrzebne na kolejny dzień

Prokrastynacja – nowa, groźna „choroba” cywilizacyjna

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł