Porady Kariera i rozwój 5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku
10.01.2020  | 5 min czytania

5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku

10.01.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

O nowym roku lubimy myśleć jak o nowym początku. Odkrywamy w sobie motywację i chęć, by dokonać w swoim życiu zmian na lepsze. Dotyczy to także sfery zawodowej. Co zrobić, by stare przyzwyczajenia nie popsuły nam szyków? Przede wszystkim rozprawmy się z prokrastynacją, szukajmy sposobów, żeby radzić sobie ze stresem i ćwiczmy kontrolowanie emocji.

https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/inteligencja-emocjonalna-pomoze-ci-rozwijac-kariere/

1. Prokrastynacja, czyli nałogowe ociąganie się

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu choć raz nie zdarzyło się odłożyć jakichś ważnych obowiązków na później. Oczywiście nie ma nic złego w tym, że część rzeczy, które zostały zaplanowane w grafiku na konkretny dzień, wykonamy z opóźnieniem. Zdarzają się przecież nieoczekiwane sytuacje, przez które musimy reorganizować swój plan. Problem zaczyna się wtedy, gdy odsuwamy ważne projekty na bliżej nieokreślone „kiedyś”, a w efekcie zaniedbujemy bardzo istotne sprawy, narażając na szkody interes firmy.

https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/6-zlych-nawykow-ktore-skutecznie-uniemozliwiaja-ci-rozwoj/

Jak sobie radzić z prokrastynacją?

● Skutecznym sposobem na walkę z tym problemem jest podzielenie zadania na kilka mniejszych etapów. Dzięki temu łatwej nam będzie zmobilizować się do systematycznej pracy. Zbyt rozbudowany projekt może być przytłaczający, zaś rozbity na części pierwsze – staje się bardziej przystępny i „do ogarnięcia”.

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/7-sposobow-jak-radzic-sobie-z-prokrastynacja/

● Prokrastynacji często towarzyszy „myślenie o niebieskich migdałach” i skupianie się na rzeczach mało istotnych. Zróbmy więc sobie przysługę i wyeliminujmy z naszego otoczenia najpopularniejsze rozpraszacze. Wyłączmy powiadomienia w telefonie, wylogujmy się ze swoich mediów społecznościowych i uporządkujmy biurko.

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/5-nawykow-przez-ktore-nikt-nie-lubi-cie-w-pracy/

2. Zbyt emocjonalne reakcje

Trudnych sytuacji w pracy nie brakuje. Nadmiar obowiązków, goniące terminy, pełne napięcia relacje z szefem czy współpracownikami – znamy to wszyscy. Trzeba jednak pamiętać, że firma to nie jest miejsce na emocjonalne wybuchy. Ważne jest zachowanie profesjonalizmu.
Kiedy czujemy, że wzbierają w nas negatywne uczucia, zróbmy sobie przerwę. Przejdźmy się, wyjdźmy z biura, napijmy się kawy, porozmawiajmy z kimś życzliwym. Pozwoli to uspokoić emocje i nabrać dystansu do trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy. Zastanówmy się, co tak naprawdę stanowi źródło naszej złości czy frustracji i jak możemy sobie z tym poradzić.

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/irytujace-nawyki-wspolpracownikow-jak-z-nimi-walczyc/

3. Pochopne wyciąganie wniosków

To błąd, który ma na sumieniu wielu pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Wyciągając zbyt daleko idące wnioski, możemy kogoś skrzywdzić. Przykład? Jeden z członków zespołu od jakiegoś czasu ma problemy z koncentracją, często spóźnia się do pracy i nie wyrabia się z realizacją powierzonych mu zadań. Bardzo łatwo jest wysnuć tezę, że nie zależy mu na pracy i lekceważy wysiłki swoich kolegów, a sam niewiele od siebie daje. Tymczasem nasz współpracownik może zmagać się z poważnymi problemami zdrowotnymi lub rodzinnymi, które powodują, że trudno mu się skupić, utrzymać wysoki poziom energii itd. Zamiast kogoś oceniać, lepiej zapytać, czy wszystko u niego w porządku i czy nie potrzebuje naszej pomocy lub wsparcia. Konstruktywny feedback i ćwiczenie komunikacji to zadania, które warto wpisać do swoich noworocznych postanowień.

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/jak-formulowac-postanowienia-noworoczne-zeby-udalo-sie-je-zrealizowac/

4. Plotkowanie

Spędzamy w pracy dużo czasu, więc nieuniknione jest, że wchodzimy także w pewne relacje towarzyskie. To naturalne, że nie wszystkich lubimy jednakowo, ale nie jest to powód, by kogoś obmawiać czy naśmiewać się za jego plecami. Plotkowanie i rozsiewanie niepochlebnych informacji o współpracownikach to bardzo zły nawyk. Jeśli mamy wobec kogoś zastrzeżenia lub nie podoba nam się czyjeś zachowanie, powiedzmy mu to wprost. Taka postawa jest o wiele bardziej uczciwa i świadczy o profesjonalizmie.

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/6-prostych-sposobow-dzieki-ktorym-poradzisz-sobie-z-rozpraszaczami-uwagi/

5. Spóźnianie się do pracy

Spóźnić do pracy zdarza się każdemu. Gorzej, jeśli wejdzie nam to w nawyk. Pobłażliwość i wyrozumiałość szefa oraz kolegów z pracy ma swoje granice, więc nie zdziwmy się, gdy nasze notoryczne pojawianie się w pracy przysłowiowy kwadrans po ósmej spotka się w końcu ze stanowczą reakcją i niepochlebnym komentarzem. Przychodzenie do pracy na czas jest nie tylko wyrazem zaangażowania, ale też szacunku do pozostałych kolegów. Spóźnialscy powinni zatem zrobić rachunek sumienia, zacząć nastawiać budzik na wcześniejszą godzinę i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowywać sobie wszystko, co jest potrzebne na kolejny dzień

https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/prokrastynacja-nowa-grozna-choroba-cywilizacyjna/

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł